Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sakra, ten AOpen s tim adapterem, to je presne to co bych potreboval. jeste mi vadi ten vetrak na chipsetu. Nevite nekdo, jak co nejlevnejsi zakoupit+postavit co nejvykonnejsi podobny pocitac, ktery by byl uplne zticha? (disk bych si koupil nejake SSD, stejne by vetsina veci operovala ze site). Tzn zadne vetraky, ani 120mm, a napajeni resene nejlepe pres nejaky ten adapter?
Když bys na to dal nějakej obrovskej pasiv, tak by se to určitě uchladilo.
Mam doma toto http://www.okcomputers.cz/intel-little-fall-blkd945gclf/d-67022/
je to za pul zdarma, bezi mi to komplet se zdrojem v krabici od bot(server botnik), moc to nezere nestezuji si.
Jsou to dva C2D na jedné placce, a C2D to neumí...
Hlavní je, že AMD to umí
Však ono přijde, právě s těma Phenomama II... Na internetu už se dají najít i testy.
Koukám, že tu desku poznávám ... připomíná to osekaný Intel Little Falls II, viz například www.mini-itx.com/reviews/atoms/default.asp, kterou už mám doma Ta destička mě nadchla, jen k tomu intel nedodává ten adaptér
Jo, a větráček na chipsetu asi taky brzy půjde do ... ehm ... odpadků, nějak hlučí.
Tiskni
Sdílej: