Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
No jó, už by mohli konečně objevit něco jako eSATA
Z toho jsem myslím nevytáhl o moc víc, jak z USB - kolem 55MB/s, přitom po SATA to jelo u stejného disku 120-75MB/s. Navíc "powered eSATA" (eSATAp) taky existuje a dokonce to většina novějších notebooků už má, ...
(jo, a pro všechny ostatní je tu expresscard )
Šlo samozřejmě o firewire 400, vím, že 800 vytáhne o něco víc, ale i tak mi přijde eSATA(p) poněkud vhodnější řešení pro storage. Nezávisle na mě na to asi přišli i výrobci notebooků a implementovali to v rámci "dalšího" USB portu.
Stejne casem budeme pripojovat k ntb cim dal mensi mnozstvi externich zarizeni pomoci "dratu"
Tohle se říkalo i před mnoha lety, když vešel do módy bluetooth, ne? Nakonec se ukázalo, že lidé mají radši "drátový" flashdisk, než ten na baterie. A na bezdrátové nabíjení nemá notebook pravděpodobně takovou sílu.
Já na notebooku mám bohužel jen nenapájený 4-pin firewire 400, takže bych musel tahat napájení z USB a to mi za těch pár extra MB/s nestojí, tedy používám USB2.0 externí disky. Pokud bych je používal nějak výrazně aktivněji, pravděpodobně už bych měl expresscard s eSATAp nebo ultrabay HDD mechaniku.
Fotografie z Foveonu se vyznačují vysokou ostrostí, nádherným podáním barev a absencí nežádoucích jevů typu barevného moaré, které vznikají na klasických snímačích s lowpass filtrem a bayerovou interpolací. … přináší větší snímač nové generace s rozlišením 15,36 Mpix (odpovídá baeyrovým snímačům o rozlišení 46 Mpix - srovnejte třeba s 18Mpix Canonem 550D/7D atd.
To jsou formulace jak z reklamního letáčku. Vlastně je to ještě horší, v reklamě by nemohli použít to "porovnání" s konkurencí.
Většině z vás asi jména jako Leaf, Phase One či Mamiya nic neřeknouMám jednu Mamiyu doma - r.v. 1980, bohužel ne středo-formát, ale klasický Kinofilm. Výborný foťák, i dnes na své stáří by pořídil velice slušné snímky.
Tiskni
Sdílej: