Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
No, uvidíme, třeba v těch AM3 deskách ty buldozery nakonec půjdou, třeba i neoficiálně...
AMD má totiž něco, co se hodně počítá: Kompletní herní/výpočetní platformu pokrývající...To se, řekl bych, nepočítá vůbec. Když už vyrobí skvělé GPU, nic mi nebrání provozovat ho s Intelem. Když už vyrobí skvělé CPU, nic mi nebrání provozovat ho s nVidií. Zvlášť v HPC, highendu a mainstreamu to moc velký význem nemá. Ostatně jakákoli sentimentalita ohledně "slušného AMD" nemá smysl. Při první příležitosti chytili Inelovské manýry a oznámili, že nVidia a Broadcom už nebudou dodavateli chisetů pro Opterony. To jen k té "ucelené" platformě
ATI neměli nikdy kupovat, protože na to prostě neměli.Akorát jak se teď ukazuje, za chvíli tady budou mít a prodávat něco, o čem se Intelu může jenom zdát (pokud teda nekoupí nVidii), takže se jim koupě ATI nakonec zaplatí. Ale OK, je mi jasné, že posuzovat investici podle toho, jakou bude mít návratnost za víc než půl roku, se dneska moc nenosí. Chybou managementu bylo akorát to, že místo koupě ATI se mohli sloučit s nVidií a vyhnout se tak problémům s financemi.
Nevím proč bych měl z nostalgie kupovat téměř nekonkurenceschopné produkty jen proto, že v roce 2003 vyráběli dobré CPU!Nejedná se o žádnou nostalgii. U Intelu možná mají procesory, kterým AMD nemůže konkurovat, ale takové mě nezajímají, protože stojí 20000. To radši ve svém požadavku na výkon o něco slevím a najednou jsem u AMD v cenové relaci okolo 5kKč a u Intelu okolo 7kKč za cca stejný výkon. (A nebo ten rozdíl taky může být 7kKč nebo 20kKč, když chci šestijádro.)
Akorát jak se teď ukazuje, za chvíli tady budou mít a prodávat něco, o čem se Intelu může jenom zdát (pokud teda nekoupí nVidii), takže se jim koupě ATI nakonec zaplatí. Ale OK, je mi jasné, že posuzovat investici podle toho, jakou bude mít návratnost za víc než půl roku, se dneska moc nenosí.O tom "za chvíli" vykládají už několik let. Vydání Fusion produktu je pořád dokola odkládáno (původně měl vyjít už dávno). Takže až něco dodají do obchodu, můžeme se bavit. S posledními IGP Intel už mají prakticky rovnocennou konkurenci a jediná jasná převaha jim zbývá v samostatných grafických chipech. Počkjme si tedy na reálné produkty. Třeba nám zase v prosinci řeknou, že se fusion odkládá
Chybou managementu bylo akorát to, že místo koupě ATI se mohli sloučit s nVidií a vyhnout se tak problémům s financemi.To byla chyba přímo fatální. S obrovským úspěchem nVidie s G80 a G92 by výsledná společnost naopak získala obrovský balík peněz. Navíc by zcela ovládla trh HPC. Dovolím si tvrdit, že i kdyby k žádné fuzi nedošlo, partnerství AMD a nVidie bylo v té době tak silné, že jakýkoli scénář s nVidií by byl pro AMD lepší než tohle.
Nejedná se o žádnou nostalgii. U Intelu možná mají procesory, kterým AMD nemůže konkurovat, ale takové mě nezajímají, protože stojí 20000. To radši ve svém požadavku na výkon o něco slevím a najednou jsem u AMD v cenové relaci okolo 5kKč a u Intelu okolo 7kKč za cca stejný výkon. (A nebo ten rozdíl taky může být 7kKč nebo 20kKč, když chci šestijádro.)Prosím? Situace je bohužel taková, že ani ten nejvyšší Phenom i965BE si v průměru neškrtne oproti nejlevnějšímu Core i5 750 za cenu 4500,- ! Dokonce i 6 jádrové Phenomy mají problém překonat i7 860 (s1156) a rozhodně se nejedná o testy co nedovedou 6 vláken využít, protože 4 jádrové Phenomy mají mnohem nižší výkon než ty 6 jádrové. Ve skutečnosti je situace taková, že cenový rozdíl v sestavě je obecně do 10%, což je velmi malý rozdíl vzhledem k délce investice, provozním vlastnostem a výkonu.
Jenže 955 není nejrychlejší Phenom...
puvodne Melo AMD koupit NVIDII ale sefofe se moc nemuseli navzajem ..... a vysledek je ze Nv je ted blizko krachu :)
A taky by mě zajímalo, proč 1024x768, lowest quality.No to je jasné, protože v takovém rozlišení/kvalitě má výkon CPU o dost větší a výkon GPU o dost menší vliv na výkon celkový. Takhle se dělaj benchmarky
Tvuj jednojadrovy inorder atom? Typuju tak 0.2, hehe.
Kdyz jsme ve skole delali umelou inteligenci a testovali klasifikatory, tak to projeti tri klasifikatoru testovacima pripadama trvalo tomu corde 2 duo v macbooku asi tri sekundy, kolega na atomu to delal patnact minut. Jojo, to byly casy.
trvalo tomu corde 2 duo v macbooku asi tri sekundy, kolega na atomu to delal patnact minutTak takový rozdíl už podle mě musí být chybou v implementaci. To je 300násobný rozdíl, Atom má 3200 bogomips (což odpovídá 3,300 GIPS dle dokumentace) a 2,1 GFLOPS, C2D kolem 25-50 GIPS MIPS a 25 GFLOPS. To nevypadá na 300× více, ale spíš tak 10×.
Je taky mozny, ze se java na atomu chova zvlast silene, ze mel malo ramky a prisernej disk nebo tak.
Tak takový rozdíl už podle mě musí být chybou v implementaci.Nebo v kompilátoru...
Pekny clanok ale:
Bobcat je hned od začátku koncipován jako APU, tedy s integrovanou grafikou (byť nelze vyloučit, že se objeví i bez ní, otázkou však bude,....
a pod tym:
Intel tak drtí konkurenta na poli grafik právě pouze silou své monopolní pozice (nedávno odškodnil AMD 1,25 miliardou USD a uvidíme, jestli nepřijde na odškodnění i Nvidia) a záměrným přesouváním GPU a čipsetu do CPU, aby si tak pojistil prodeje celých platforem.
Predpokladam ze amd presuva GPU do CPU nahodne, narozdiel od Intelu
(V tom pripade ale necudo ze Intel je na to lepsie. Kona totiz zamerne )
Celá podpora bude viset na softwaru, výrobci se totiž budou muset chtě-nechtě naučit používat jiný (paralelní) způsob uvažování při tvorbě aplikací a ostatně také začít používat OpenCL (případně ATI Stream, ale OpenCL je univerzální otevřený standard) nebo též DirectCompute pod Windows. V tomto ohledu má AMD za Nvidií jistý skluz, ta má již 4 roky v běhu svůj systém CUDA (s OpenCL do značné míry podobný až shodný).Tohle nejsou úplně přesné informace.
V ATi ovšem nebyli schopni dát svému SDK punc spolehlivosti a stability, a je otázka, jestli se jim to povede s OpenCL.... a právě tak to bylo myšleno...
Tiskni
Sdílej: