Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
No, uvidíme, třeba v těch AM3 deskách ty buldozery nakonec půjdou, třeba i neoficiálně...
AMD má totiž něco, co se hodně počítá: Kompletní herní/výpočetní platformu pokrývající...To se, řekl bych, nepočítá vůbec. Když už vyrobí skvělé GPU, nic mi nebrání provozovat ho s Intelem. Když už vyrobí skvělé CPU, nic mi nebrání provozovat ho s nVidií. Zvlášť v HPC, highendu a mainstreamu to moc velký význem nemá. Ostatně jakákoli sentimentalita ohledně "slušného AMD" nemá smysl. Při první příležitosti chytili Inelovské manýry a oznámili, že nVidia a Broadcom už nebudou dodavateli chisetů pro Opterony. To jen k té "ucelené" platformě
ATI neměli nikdy kupovat, protože na to prostě neměli.Akorát jak se teď ukazuje, za chvíli tady budou mít a prodávat něco, o čem se Intelu může jenom zdát (pokud teda nekoupí nVidii), takže se jim koupě ATI nakonec zaplatí. Ale OK, je mi jasné, že posuzovat investici podle toho, jakou bude mít návratnost za víc než půl roku, se dneska moc nenosí. Chybou managementu bylo akorát to, že místo koupě ATI se mohli sloučit s nVidií a vyhnout se tak problémům s financemi.
Nevím proč bych měl z nostalgie kupovat téměř nekonkurenceschopné produkty jen proto, že v roce 2003 vyráběli dobré CPU!Nejedná se o žádnou nostalgii. U Intelu možná mají procesory, kterým AMD nemůže konkurovat, ale takové mě nezajímají, protože stojí 20000. To radši ve svém požadavku na výkon o něco slevím a najednou jsem u AMD v cenové relaci okolo 5kKč a u Intelu okolo 7kKč za cca stejný výkon. (A nebo ten rozdíl taky může být 7kKč nebo 20kKč, když chci šestijádro.)
Akorát jak se teď ukazuje, za chvíli tady budou mít a prodávat něco, o čem se Intelu může jenom zdát (pokud teda nekoupí nVidii), takže se jim koupě ATI nakonec zaplatí. Ale OK, je mi jasné, že posuzovat investici podle toho, jakou bude mít návratnost za víc než půl roku, se dneska moc nenosí.O tom "za chvíli" vykládají už několik let. Vydání Fusion produktu je pořád dokola odkládáno (původně měl vyjít už dávno). Takže až něco dodají do obchodu, můžeme se bavit. S posledními IGP Intel už mají prakticky rovnocennou konkurenci a jediná jasná převaha jim zbývá v samostatných grafických chipech. Počkjme si tedy na reálné produkty. Třeba nám zase v prosinci řeknou, že se fusion odkládá
Chybou managementu bylo akorát to, že místo koupě ATI se mohli sloučit s nVidií a vyhnout se tak problémům s financemi.To byla chyba přímo fatální. S obrovským úspěchem nVidie s G80 a G92 by výsledná společnost naopak získala obrovský balík peněz. Navíc by zcela ovládla trh HPC. Dovolím si tvrdit, že i kdyby k žádné fuzi nedošlo, partnerství AMD a nVidie bylo v té době tak silné, že jakýkoli scénář s nVidií by byl pro AMD lepší než tohle.
Nejedná se o žádnou nostalgii. U Intelu možná mají procesory, kterým AMD nemůže konkurovat, ale takové mě nezajímají, protože stojí 20000. To radši ve svém požadavku na výkon o něco slevím a najednou jsem u AMD v cenové relaci okolo 5kKč a u Intelu okolo 7kKč za cca stejný výkon. (A nebo ten rozdíl taky může být 7kKč nebo 20kKč, když chci šestijádro.)Prosím? Situace je bohužel taková, že ani ten nejvyšší Phenom i965BE si v průměru neškrtne oproti nejlevnějšímu Core i5 750 za cenu 4500,- ! Dokonce i 6 jádrové Phenomy mají problém překonat i7 860 (s1156) a rozhodně se nejedná o testy co nedovedou 6 vláken využít, protože 4 jádrové Phenomy mají mnohem nižší výkon než ty 6 jádrové. Ve skutečnosti je situace taková, že cenový rozdíl v sestavě je obecně do 10%, což je velmi malý rozdíl vzhledem k délce investice, provozním vlastnostem a výkonu.
Jenže 955 není nejrychlejší Phenom...
puvodne Melo AMD koupit NVIDII ale sefofe se moc nemuseli navzajem ..... a vysledek je ze Nv je ted blizko krachu :)
A taky by mě zajímalo, proč 1024x768, lowest quality.No to je jasné, protože v takovém rozlišení/kvalitě má výkon CPU o dost větší a výkon GPU o dost menší vliv na výkon celkový. Takhle se dělaj benchmarky
Tvuj jednojadrovy inorder atom? Typuju tak 0.2, hehe.
Kdyz jsme ve skole delali umelou inteligenci a testovali klasifikatory, tak to projeti tri klasifikatoru testovacima pripadama trvalo tomu corde 2 duo v macbooku asi tri sekundy, kolega na atomu to delal patnact minut. Jojo, to byly casy.
trvalo tomu corde 2 duo v macbooku asi tri sekundy, kolega na atomu to delal patnact minutTak takový rozdíl už podle mě musí být chybou v implementaci. To je 300násobný rozdíl, Atom má 3200 bogomips (což odpovídá 3,300 GIPS dle dokumentace) a 2,1 GFLOPS, C2D kolem 25-50 GIPS MIPS a 25 GFLOPS. To nevypadá na 300× více, ale spíš tak 10×.
Je taky mozny, ze se java na atomu chova zvlast silene, ze mel malo ramky a prisernej disk nebo tak.
Tak takový rozdíl už podle mě musí být chybou v implementaci.Nebo v kompilátoru...
Pekny clanok ale:
Bobcat je hned od začátku koncipován jako APU, tedy s integrovanou grafikou (byť nelze vyloučit, že se objeví i bez ní, otázkou však bude,....
a pod tym:
Intel tak drtí konkurenta na poli grafik právě pouze silou své monopolní pozice (nedávno odškodnil AMD 1,25 miliardou USD a uvidíme, jestli nepřijde na odškodnění i Nvidia) a záměrným přesouváním GPU a čipsetu do CPU, aby si tak pojistil prodeje celých platforem.
Predpokladam ze amd presuva GPU do CPU nahodne, narozdiel od Intelu
(V tom pripade ale necudo ze Intel je na to lepsie. Kona totiz zamerne )
Celá podpora bude viset na softwaru, výrobci se totiž budou muset chtě-nechtě naučit používat jiný (paralelní) způsob uvažování při tvorbě aplikací a ostatně také začít používat OpenCL (případně ATI Stream, ale OpenCL je univerzální otevřený standard) nebo též DirectCompute pod Windows. V tomto ohledu má AMD za Nvidií jistý skluz, ta má již 4 roky v běhu svůj systém CUDA (s OpenCL do značné míry podobný až shodný).Tohle nejsou úplně přesné informace.
V ATi ovšem nebyli schopni dát svému SDK punc spolehlivosti a stability, a je otázka, jestli se jim to povede s OpenCL.... a právě tak to bylo myšleno...
Tiskni
Sdílej: