Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
K těm CF kartám mám několik dotazů resp. matoucích připomínek
Jednak už nějakou dobu existuje standard CFast, kde elektrickým rozhraním je SATA:
http://www.hsc-us.com/pdf/Evolution_of_cf_whitepaper.pdf
http://compactflash.org/specifications/
Druhak, ohledně PCI-e: dodnes není jasné, jak mají fungovat SSDčka s konektorem "MiniPCI-e". Je to SATA, nebo PCI-e? Našel jsem zmínky, které by nasvědčovaly té či oné variantě. Možná se používá oboje...
Pokud by se SSDčko připojovalo skutečně přes PCI-e (jako že PCI-e by byla v odpojitelném mechanickém konektoru), jak by vlastně SSDčko vypadalo na PCI sběrnici? Jako SATA řadič? AHCI? Nebo nějaké obecné zařízení, které by pracovalo s nějakým multiplexem skrz MMIO okno? Jak s ovladači? Dodával by se k tomu SSDčku ovladač pro různé operační systémy? (= docela bordel.) Nebo by ta věc byla natolik standardizovaná, že by se na to chytil některý stávající ovladač? Třeba AHCI podle "PCI device class"? A jak s hot-swapem? Jasně, PCI-e v principu s hot-swapem počítá... ale jak by se na to tvářily různé operační systémy? Třeba v Linuxu je PCI/PCI-e hot-swap compile-time option kernelu. Hmm... neslo by si to ssebou EFI option ROM, která by se připojila za jízdy?
BTW, 500 MBps full duplex má 1 lane PCI-e 2.0 (3.0 má tuším 1 GBps).
(1 gb značky Tesco za 6 kč kus
1GB za 6Kc? Kde se to da sehnat? To bych taky bral.
Je hezké, že SDHC je jen otázkou softwaru, a že každé Linuxové zařízení se SD slotem nyní umí i SDHC.Toshiba Satellite u300-13u, interní čtečka, Fedora 13, testováno s MicroSDHC v SD adaptéru... tvé tvrzení nepotvrzeno.
Hm. Kdyz muj eos350D (ktery z financnich duvodu nepovazuji za starya nove modely neumi nic, co by mi vyslovne chybelo ) konci na 8GB, necekam, ze by me starsi pristroje (G6,treba) toto dokazaly (nezkousel sem).
Upřímně řečeno, je vůbec o co stát? Moje 400D by možná víc i zvládla, ale největší kartu mám 8GB a i tu mám vlastně jen proto, že jsem letos v létě menší SanDisk Extreme III prostě nesehnal. Ale jedna fotka má asi 10 MB a představa, že bych v případě problému přišel o 1600 (nebo ještě víc) snímků na jedné kartě, mne ani trochu neláká. Nemluvě o tom, že tolik jsem jich stejně během žádné akce (včetně dvoutýdenní dovolené) neudělal.
Add SD karty: odesly mi asi 3, nejrychleji A-DATA (chyba, ze jsem ji koupil) Add CF karty: funguji zatim vsechny - od historicke 128MB po SandDisk Extreme III Od tech dob pouzivam radeji micro sd(hc) + adapter na SD
Od tech dob pouzivam radeji micro sd(hc) + adapter na SDA tím si pomůžeš jak?
Co mě osobně překvapilo, je fakt, že návrhu této specifikace se vedle SanDisku, jakožto výrobce paměťových karet, účastní pouze Nikon a Sony … ale není zde Canon
Normálně bych tomu asi nepřikládal velkou váhu, ale v kombinaci s SD slotem v 60D to nezní moc povzbudivě. Nicméně budu dál doufat, že je to jen příznak celkové degradace 60D oproti 50D a ne předzvěst kompletního přechodu Canonu na SD.
Tiskni
Sdílej: