V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
K těm CF kartám mám několik dotazů resp. matoucích připomínek
Jednak už nějakou dobu existuje standard CFast, kde elektrickým rozhraním je SATA:
http://www.hsc-us.com/pdf/Evolution_of_cf_whitepaper.pdf
http://compactflash.org/specifications/
Druhak, ohledně PCI-e: dodnes není jasné, jak mají fungovat SSDčka s konektorem "MiniPCI-e". Je to SATA, nebo PCI-e? Našel jsem zmínky, které by nasvědčovaly té či oné variantě. Možná se používá oboje...
Pokud by se SSDčko připojovalo skutečně přes PCI-e (jako že PCI-e by byla v odpojitelném mechanickém konektoru), jak by vlastně SSDčko vypadalo na PCI sběrnici? Jako SATA řadič? AHCI? Nebo nějaké obecné zařízení, které by pracovalo s nějakým multiplexem skrz MMIO okno? Jak s ovladači? Dodával by se k tomu SSDčku ovladač pro různé operační systémy? (= docela bordel.) Nebo by ta věc byla natolik standardizovaná, že by se na to chytil některý stávající ovladač? Třeba AHCI podle "PCI device class"? A jak s hot-swapem? Jasně, PCI-e v principu s hot-swapem počítá... ale jak by se na to tvářily různé operační systémy? Třeba v Linuxu je PCI/PCI-e hot-swap compile-time option kernelu. Hmm... neslo by si to ssebou EFI option ROM, která by se připojila za jízdy?
BTW, 500 MBps full duplex má 1 lane PCI-e 2.0 (3.0 má tuším 1 GBps).
(1 gb značky Tesco za 6 kč kus
1GB za 6Kc? Kde se to da sehnat? To bych taky bral.
Je hezké, že SDHC je jen otázkou softwaru, a že každé Linuxové zařízení se SD slotem nyní umí i SDHC.Toshiba Satellite u300-13u, interní čtečka, Fedora 13, testováno s MicroSDHC v SD adaptéru... tvé tvrzení nepotvrzeno.
Hm. Kdyz muj eos350D (ktery z financnich duvodu nepovazuji za starya nove modely neumi nic, co by mi vyslovne chybelo ) konci na 8GB, necekam, ze by me starsi pristroje (G6,treba) toto dokazaly (nezkousel sem).
Upřímně řečeno, je vůbec o co stát? Moje 400D by možná víc i zvládla, ale největší kartu mám 8GB a i tu mám vlastně jen proto, že jsem letos v létě menší SanDisk Extreme III prostě nesehnal. Ale jedna fotka má asi 10 MB a představa, že bych v případě problému přišel o 1600 (nebo ještě víc) snímků na jedné kartě, mne ani trochu neláká. Nemluvě o tom, že tolik jsem jich stejně během žádné akce (včetně dvoutýdenní dovolené) neudělal.
Add SD karty: odesly mi asi 3, nejrychleji A-DATA (chyba, ze jsem ji koupil) Add CF karty: funguji zatim vsechny - od historicke 128MB po SandDisk Extreme III Od tech dob pouzivam radeji micro sd(hc) + adapter na SD
Od tech dob pouzivam radeji micro sd(hc) + adapter na SDA tím si pomůžeš jak?
Co mě osobně překvapilo, je fakt, že návrhu této specifikace se vedle SanDisku, jakožto výrobce paměťových karet, účastní pouze Nikon a Sony … ale není zde Canon
Normálně bych tomu asi nepřikládal velkou váhu, ale v kombinaci s SD slotem v 60D to nezní moc povzbudivě. Nicméně budu dál doufat, že je to jen příznak celkové degradace 60D oproti 50D a ne předzvěst kompletního přechodu Canonu na SD.
Tiskni
Sdílej: