V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Když se zamyslím nad inteláckým SSD s ~280MB/s (přes interní RAID0) a dám si to do souvislosti s SD kartami (obojí používá NAND), tak mi to ani divné nepřijde.
mkfs.ext4 /dev/sda1
/dev/sda1
je u mě /
.
trochu viac o sandy bridgy, taktiez na anandtech a arstechnice
Po precitani som nejako zacal po jednom tuzit
> Když přišly i5 a i7 s GPU, tak jsem se těšil na odlehčené notebooky...
>
Možná jenom koukáte v ceníkách na moc drahé modely Na dolním konci cenového spektra mají všecky výhradně on-chip integrovanou grafiku.
> Mimochodem, má i5/i7 DVI či HDMI výstup?
>
Má Teda vlastně má ho south bridge. A pozor, starší 45nm mobilní i7 nemají grafiku integrovanou v CPU - tyhle *vyžadují* externí grafický čip.
U novějších i7/i5/i3 je grafické jádro je integrované v CPU, a z CPU vede jenom speciální sériový propoj (zvaný Flexible Display Interface) na south bridge = PCH 5x series. Naopak samotný PCH neobsahuje grafické jádro, provádí pouze "rozplet" dvou "graphical pipes" od procesoru na několik použitelnějších rozhraní. Konkrétně PCH 5x series má analog VGA (klasicky včetně budičů on-chip) a dále 3 digitální porty, konfigurovatelné jednotlivě jako TMDS (pro DVI/HDMI), DisplayPort nebo SDVO. Mobilní varianta umí navíc LVDS.
Rozhraní DVI a HDMI jsou navzájem blízce příbuzná - shodný je formát dat (TMDS) a další vlastnosti, např. schopnost HDCP. Pro TMDS signály je potřeba externí budič linky = konvertor napěťové úrovně, kódování TMDS data streamu provádí PCH interně.
DisplayPort je relativně nové progresivní rozhraní, tuším nezatížené licenčními poplatky, začíná se vyskytovat na boardech.
SDVO se používá hlavně interně v noteboocích, dá se externím švábem konvertovat třeba na LVDS (opět pro notebooky resp. modernější vestavbové LCD displeje). Mobilní varianta i55 series PCH ale má LVDS taky nativně on-chip. Svého času bylo SDVO nadrátované na motherboardech (vlastně on-chip v GMCH north bridgi) jako alternativní pinout grafického PCI-e x16 slotu, do takového slotu se dala strčit "skoropasivní" ADD2 karta (dal se třeba přidat DVI port na VGA-only motherboard) - zdá se, že s grafikami integrovanými na CPU tahle možnost u Intelu zanikla.
Datasheet: http://www.intel.com/Assets/PDF/datasheet/322169.pdf
str.262, kapitola "PCH display interfaces".
Domnívám se, že to není pravda - radoval jsem se předčasně.
Když se podívám do záložky "accessories" u SFF 8000 (Core2 LGA775 Q45), tak tam ADD2 karta skutečně figuruje. Ale když se podívám na SFF 8100 (Nehalem LGA1156 Q57), tak tam ADD2 karta ani jiná grafika není. To by neodporovalo moji teorii, že ve spojení s Nehalemem už ADD2 nepřipadá v úvahu. (Udělal jsem někde chybu?)
Takhle funguji treba ty procesory co se cpou do iPhonu. A jak rika kolega vedle, mely by tak fungovat i nove procesory od AMD. Uvidime.
Tiskni
Sdílej: