Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Ked budes mas vlastneho admina a mas Exchange tak v principe potrebujes 2x server (ak chces aj web rozhranie).To máš za to, že máš Exchange.
takze nemozes cakat napr 2 dni kym sa cosi vyriesi/pripadne nevyriesi lebo cosi odisloBlbej dotaz: máš zkušenost, že když ti přestane fungovat placený Google Apps, tak to opravují hned?
Ale v principe je jedno ci by tam bolo cokolvek ineNení, jak jsem psal níže, pro linuxové řešení nepotřebuješ dva servery, protože v případě problémů stačí disky přehodit úplně do libovolného jiného stroje a jedeš.
a hlavne mas istotu, ze ked sa nieco poserie (co im dava peniaze) tak tlak na riesenie bude dost velky a nebude to riesit jeden clovekJá mám osobní zkušenosti jenom s podporou PayPalu, a ten i když je placený (bere si procenta), tak mi zablokoval účet (naštěstí tam nebyly skoro žádné peníze) a podpora na mě úplně kašle. A po internetu najdeš, že nejsem sám. Jak víš, že se totéž nestane Googlu? V případě tvého serveru můžeš admina vyhodit a najít si jiného. U Googlu se nikam nedovoláš.
a zejména člověk, co se o něj bude starat. Pokud bude brát 30 kKč hrubéhoSorry, ale na správu jednoho serveru nepotřebuješ ~0.75 úvazku a člověka v kanceláři. V praxi to dopadne spíš tak, že mu zaplatíš pár hodin měsíčně + občas nějaké předem plánované nárazové akce (upgrade, rekonfigurace). A takové lidi můžeš mít dva.
A máš to vyzkoušené v praxi?Znám to z pohledu admina v menší firmě a je to jak píšu (klientské stanice s Windows si většinou spravují sami, na serveru není potřeba dělat víc než pár hodin měsíčně, často i třeba jenom jednu). Škálování na 100 zaměstnanců mi nepřijde jako problém (jediné, co mě napadá, je, že bych jim už napsal nějaký user-friendly skript na přidávání uživatelů a ACL do Samby. Na maily mají klikátor postfixadmin a zvládají zakládat účty sami.).
a když došlo na lámání chleba (klekl hardware serveru u nás v kanclu), museli jsme se to vyřešit sami - což znamená pár dní práce programátorů, kteří měli dělat něco jiného, zpoždění projektů atd.Když tohle klekne, tak vezmu libovolný počítač, přehodím disky, a za chvilku to jede znova - to by tam nejspíš zvládl někdo zručnější i po telefonu když bych byl pryč. Pokud klekly disky (RAID6, tak snad ne, ale co kdyby), nebo se nějak zásadně rozbil software, tak rsyncnu poslední zálohu, a jede se taky.
Nevím, co je u tebe menší firma15 lidí
ale u nás (6 lidí na pobočce + 1 externí) jsme opravdu neměli záložní serverTo taky nemají, ale mají desktopy. Tak prostě někdo obětuje desktop (jediná podmínka je, aby měl alespoň 4 SATA porty).
Představa, že v takové malé firmě stojí ve skříni druhý sever za cca 30kKč, jen jako záloha, není imho moc reálná.Mně stačí stroj za 5k.
20MB PSD? Ste normálni? U nás to pod 200MB nešlo (väčšinou boli cez 1GB).
Tiskni
Sdílej: