Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Začleňovací okno 4.5 se otevřelo po vydání verze 4.4, která vyšla 10. ledna. Pro přehled o tom, co již bylo začleněno, viz článek níže.
Stabilní aktualizace: Od 14. prosince nebyly žádné vydány.
V době psaní tohoto textu došlo ke začlenění již 3100 neslučovacích sad změn pro vývojový cyklus 4.5. Vzhledem k tomu, že to bylo teprve tři dny po zahájení, je jasné, že vše je teprve na začátku. I tak již bylo vtaženo dost zajímavých změn. Mezi ty nejzajímavější patří:
Změny viditelné jaderným vývojářům:
const char *(*get_link) (struct dentry *dentry, struct inode *inode, struct delayed_call *done);
Od follow_link se liší (bylo popsáno v dřívějším článku) oddělením argumentů dentry a inode, ale hlavně tím, že je možné volat z režimu RCU-walk. V tomto případě bude dentry null a get_link() nemá povolení blokovat.
Přidán byl také mechanismus pro „žebrákovy uzávěry“, reprezentovaný struct delayed_call:
struct delayed_call { void (*fn)(void *); void *arg; };
Viz include/linux/delayed_call.h pro celé (ale malé) rozhraní. V tomto případě by mělo get_link() nastavit done-> do svého destruktoru inode — pravděpodobně toho, který byl dříve zpřístupněn jako (nyní odstraněná) funkce put_link() inode_operations.
void smp_cond_acquire(condition);
Bude se přepínat, dokud podmínka nevyhodnotí nenulovou hodnotu, potom dojde ke vložení bariéry pro čtení.
void *memdup_user_nul(const void __user *src, size_t len);
Funkce zkopíruje len bajtů z uživatelského prostoru. Začne v src, alokuje paměť pro výsledek a přidání ukončovací bajt s null. V kernelu se již objevilo více než 50 volaných stránek.
Začleňovací okno 4.5 zůstane pravděpodobně otevřené až do 24. ledna, takže je stále čas, aby si více změn našlo cestu do hlavního stromu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: