abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

včera 15:44 | Komunita

Nadace The Document Foundation (TDF) zastřešující vývoj svobodného kancelářského balíku LibreOffice dnes slaví 6 let od svého oficiálního vzniku. Nadace byla představena 28. září 2010. Formálně ale byla založena až 17. února 2012. Poslední lednový den byl vydán LibreOffice 6.0. Dle zveřejněných statistik byl za dva týdny stažen již cca milionkrát.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 04:44 | Bezpečnostní upozornění

CSIRT.CZ upozorňuje, že byla vydána nová verze 1.2.3 svobodného routovacího démona Quagga (Wikipedie) přinášející několik bezpečnostních záplat. Při nejhorší variantě může dojít až k ovládnutí běžícího procesu, mezi dalšími možnostmi je únik informací z běžícího procesu nebo odepření služby DoS. Konkrétní zranitelnosti mají následující ID CVE-2018-5378, CVE-2018-5379, CVE-2018-5380 a CVE-2018-5381.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 00:22 | Pozvánky

V sobota 7. dubna proběhne v Brně na FIT VUT nekomerční konference Security Session '18 věnovaná novinkám a aktuálním problémům v oblasti bezpečnosti mobilních a informačních technologií. Organizátoři vyhlásili CFP. Návrhy přednášek a workshopů lze zaslat do 4. března. Spuštěna byla registrace.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
16.2. 23:55 | Nová verze

Byla vydána verze 1.10 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůraznit lze vylepšené cachování buildů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
15.2. 22:55 | Komunita

V sobotu 21. dubna proběhne v Bratislavě na Fakultě informatiky a informačních technologií STU konference Bratislava OpenCamp 2018. Organizátoři vyhlásili CFP. Návrhy přednášek a workshopů lze zaslat do 10. března. Spuštěna byla registrace.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
15.2. 21:22 | Nová verze

Byla vydána verze 1.24 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Z novinek vývojáři zdůrazňují nový nástroj rustfmt pro reformátování zdrojových kódů dle požadovaného programovacího stylu a inkrementální překlad. Více v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust By Example.

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
15.2. 13:00 | Komunita

Desktopovému týmu Ubuntu by se hodilo více informací o desktopech uživatelů Ubuntu. V diskusním listu ubuntu-devel byl k diskusi předložen návrh řešení a seznam odesílaných informací. Ve výchozím stavu by mělo být odesílaní informací povoleno. Uživatel by měl mít možnost odesílaní kdykoli jednoduše zakázat [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 21
15.2. 05:55 | Komunita

V úterý 13. února vypršela platnost posledního patentu US 7,334,248 souvisejícího s MPEG-2 [Hacker News].

Ladislav Hagara | Komentářů: 23
15.2. 04:44 | Komunita

Organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) na svém blogu oznámila, že otevřená certifikační autorita Let's Encrypt dosáhla dalšího milníku. Počet platných certifikátů překročil 50 milionů, viz statistiky. Cekově bylo vydáno již přes 217 milionů certifikátů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
15.2. 00:22 | Pozvánky

Konference SUSE Expert Days 2018 proběhnou mimo jiné také 1. března v Bratislavě a 15. března v Praze.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Který webový vyhledávač používáte nejčastěji?
 (3%)
 (27%)
 (62%)
 (2%)
 (3%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
Celkem 339 hlasů
 Komentářů: 34, poslední 14.2. 18:44
  Rozcestník

  Jaderné noviny – 16. 5. 2013: Ošetřování výpadků stránek v uživatelském prostoru

  3. 6. 2013 | Luboš Doležel | Jaderné noviny | 5147×

  Aktuální verze jádra: 3.10-rc1. Citáty týdne: Dave Chinner, Will Deacon. copy_range(). Ošetřování výpadků stránek v uživatelském prostoru.

  Obsah

  Aktuální verze jádra: 3.10-rc1

  link

  Aktuální vývojová verze jádra je 3.10-rc1 vydaná 11. května. Celkově bylo do hlavní řady během začleňovacího okna přetaženo 12 000 sad změn, což je nejvíce v historii. Přehled posledních významných věcí, co byly začleněny, najdete v originále článku.

  Stabilní aktualizace: verze 3.9.2, 3.8.13, 3.4.45 a 3.0.78 vyšly 11. května; verze 3.2.45 vyšla 14. května.

  Do oznámení verze 3.8.13 připsal Greg Kroah-Hartman následující: POZOR, toto je POSLEDNÍ vydání jádra 3.8.y, prosím přejděte na verzi 3.9.x. Je to konec životnosti, je to mrtvé, pohřbené a zapomenuté tak, že se o tom už nikdy nebudeme bavit. Myslím to vážně, přejděte, už to za to nestojí. Ale lidé z Canonicalu, kteří do Ubuntu 13.04 zařadili právě Linux 3.8, přecházet nebudou; podporu pro toto jádro oznámili až do srpna 2014.

  Citáty týdne: Dave Chinner, Will Deacon

  link

  Množství rozbitého kódu, na který jsem narazil, stojí za zamyšlení. Přidal jsem komentáře vysvětlující, co je špatně, ale mám obavy, že některý kód by bylo lepší odtáhnout za barák, zakopat do hlíny až po krk a pak opakovaně přejíždět tupou sekačkou.

  -- Dave Chinner: ne zrovna ohromen kódem shrinkeru

  choice
   prompt „Nastavení BogoMIPs“
   default BOGOMIPS_MEDIUM
   help
    Hodnota BogoMIPs hlášená jádrem je přesně taková, jak zní:
    úplně k ničemu. Používá se ke kalibraci smyčky pro dělání
    prodlev, která za sebou může mít časovač naprosto nezávislý na
    taktu CPU.

    Ani to ale nezabránilo marketérům (a dokonce i lidem, co by toho
    mohli vědět více) v tom, aby porovnávali toto číslo mezi různými
    stroji a pak křičeli, když to činí méně než nějaká vysněná,
    očekávaná hodnota.

    Proto lze tuto volbu použít na to, abyste se vyhnuli
    nevyhnutelnému utrpení, když výše popsaná individua začnou parsovat
    /proc/cpuinfo.

   config BOGOMIPS_SLOW
    bool „Pomalé (starší stroje)“
    help
    Pokud porovnáváte pomalejší a rychlejší stroj, tak nastavte
    tuto hodnotu na jednom z nich.

   config BOGOMIPS_MEDIUM
    bool „Střední (výchozí)“
    help
    Hodnota BogoMIPS pro většinu lidí.

   config BOGOMIPS_FAST
    bool „Rychlé (marketing)“
    help
    Někteři lidé věří, že software běží s touto volbou
    rychleji. Pokud jste jedním z nich, tak zde zvolte Y.

   config BOGOMIPS_RANDOM
    bool „Náhodné (ještě více Bogo)“
    help
    Opravdové bogo v BogoMIPsech.

  copy_range()

  link

  Kopírování souborů je běžnou operací na každém systému. Některé systémy souborů mají možnost kopírovací operace značně urychlit; takové Btrfs může jen přidat k datům referenci typu copy-on-write a protokol NFS zase může zažádat, aby kopírování proběhlo na serveru a data se nemusela přes síť dvakrát kopírovat. Většinou se ale kopíruje po staru; nejmazanější aplikace možná používají splice().

  Během uplynulých let se objevily různé návrhy, jak operace kopírování urychlit (například reflink()), ale nikdy se nic nedostalo do hlavní řady. Poslední pokus je od Zacha Browna a nazývá se copy_range(). Jde o nové systémové volání:

  int copy_range(int in_fd, loff_t *in_offset,
  		  int out_fd, loff_t *out_offset, size_t count);
  

  Smysl systémového volání je docela jasný: okopírovat count bajtů ze vstupu in_fd na výstup out_fd. Není to nikde napsané, ale mělo by jít o dva soubory na tom samém systému souborů.

  Uvnitř jádra je do struktury file_operations přidáván nový člen copy_range(); každý systém souborů by měl implementovat rychlou operaci kopírování. Na vrstvě VFS není k dispozici žádná výchozí implementace, ale to je nedostatek, který by před začleněním byl opraven. Jestli na začlenění někdy dojde, to se teprve uvidí; tohle je téma, na které bychom našli spousty zahozeného kódu z předchozích pokusů.

  Ošetřování výpadků stránek v uživatelském prostoru

  link

  Ošetřování výpadků stránek přísluší obvykle jádru. Jakmile se proces pokusí přistoupit k adrese, která aktuálně není mapovaná na adresu v RAM, pak jádro odpoví přidáním mapování stránky a podle potřeby stránku naplní daty ze sekundárního úložiště. Ale co když jsou data někde, kam se jádro jen tak nedostane? Pak možná nastal čas na to, aby zodpovědnost za výpadky stránek měl uživatelský prostor.

  Jednou takovou situací, kdy se může ošetřování v uživatelském prostoru hodit, je živá migrace virtuálních strojů z jednoho systému na druhý. Migrace se může udělat tak, že se stroj zastaví, okopíruje se celý jeho paměťový prostor a opětovně se spustí. Ale adresní prostor může být velký a jen místy opravdu používaný; kopírování celého prostoru může znamenat, že se bude dělat zbytečně hodně práce a virtuální stroj bude dlouho vypnutý. Pokud by místo toho mohl být adresní prostor virtuálního stroje stránkován na požádání ze starého systému na nový, pak by restart mohl proběhnout rychleji a mohli bychom se vyhnout kopírování nepotřebných dat.

  Živá migrace je u KVM nyní řešena pomocí dodatečného znakového zařízení. Tento způsob funguje, ale jakmile zařízení převezme část paměti, pak je tato odstraněna ze subsystému správy paměti. Takže není možné ji odswapovat, transparentní velké stránky nefungují a tak dále. Jednoznačně by bylo lepší přijít s řešením, kde by paměť stále zůstávala pod jadernou správou, ale uživatelský prostor by mohl řešit správu stránek. Patch od Andrea Arcangeli se tyto problémy snaží vyřešit pomocí několika nových voleb pro systémová volání.

  První věcí je rozšíření systémového volání madvise() o volbu MADV_USERFAULT. Procesy mohou tuto operaci použít k určení, že uživatelský prostor bude řešit výpadky stránek v tomto prostoru. Po tomto volání jakýkoliv přístup k nenamapované oblasti paměti vyvolá signál SIGBUS; od procesu se pak očekává, že odpoví namapováním skutečné stránky tak, jak se popisuje dále. K volání madvise(MADV_USERFAULT) by mělo dojít hned po vytvoření paměťového prostoru; nebude fungovat, pokud jádro bude muset obsluhovat výpadky dříve, než se dozví, že by to měl dělat uživatelský prostor.

  Na obsluze signálu SIGBUS je to, aby vyřešila výpadek stránky namapováním skutečné paměti na kýženou adresu. To je v současných jádrech možné pomocí funkce mremap. Problém s mremap() je v tom, že rozděluje strukturu virtuální paměťové oblasti (VMA) určené k popisu paměti v daných místech pro účely jádra. Častá volání mremap() vedou ke správě velkého počtu VMA, což je dosti nákladné. mremap() navíc klidně přepíše stávající mapování, což komplikuje odhalování chyb (nebo race conditions) v obsluze v uživatelském prostoru. Z těchto důvodů není mremap() ideálním řešením.

  Andrea problém řeší novým systémovým voláním:

  int remap_anon_pages(void *dest, void *source, unsigned long len);

  Toto volání způsobí, že len bajtů od adresy source bude namapováno do adresního prostoru začínajícího na dest. Současně bude rozsah paměti source počínaje odmapován – stránky, které se tam původně nacházely, budou atomicky přesunuty do rozsahu v dest.

  Andrea vytvořil malý testovací program, který ukazuje, jak se tato API mají používat.

  Jak by se dalo čekat, jsou tu určitá omezení: source a dest musejí být zarovnané dle velikosti stránky, len musí být násobkem velikosti stránky, rozsah v dest musí být nenamapovaný a rozsah v source musí být plně namapovaný. Tato omezení jsou tu z toho důvodu, aby bylo možné v obsluze v uživatelském prostoru odhalit chyby; přemapování stránek přes stávající stránky by s sebou neslo velké riziko poškození obsahu paměti.

  Jednou z pěkných funkcí patche je to, že na systémech s podporou transparentních velkých stránek je tyto možné stránky přemapovat pomocí remap_anon_pages() bez jejich rozdělení. Aby toto fungovalo, tak musí zarovnání adres a velikost pochopitelně odpovídat velkým stránkám.

  Patch má v současné podobě řadu omezení. Volbu MADV_USERFAULT lze používat jen u anonymních stránek (které za sebou mohou mít maximálně swap). Úplnější implementace by možná mohla tuto funkci zvládat i u stránek, které mají za sebou soubor. Dále pak mechanismus sice nabízí podporu pro namapování stránek do RAM, ale už pak schází mechanismus k jejich odstranění; místo toho jsou tyto stránky odswapovány jako běžné anonymní stránky. Takže se nejededná o úplné řešení stránkování v uživatelském prostoru; jde spíše jen o háček pro načtení počátečního obsahu anonymních stránek z vnějšího zdroje.

  Ale i s těmito omezeními je tato funkčnost užitečná ve virtualizaci. Andrea říká, že by se snad našlo i další využití; člověka napadá vzdálená RAM. Nejdřív se to ale musí dostat do hlavní řady jádra, což znamená, že ABI musí být důsledně zrevidováno. Zatím se patch nedočkal moc pozornosti; před zařazením se toto bude nejdřív muset změnit.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  3.6.2013 09:07 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
  Rozbalit Rozbalit vše SIGBUS?
  Chápu, že lidi od virtualizace často znají jen x86_64, kde se se SIGBUS nepotkají, ale na jiných architekturách je to signál docela běžný (nezarovnaný přístup do paměti). Jak si představují, že proces rozliší důvod signálu?
  3.6.2013 12:41 luky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: SIGBUS?
  Jak si představují, že proces rozliší důvod signálu?
  Prectenim polozky si_trapno v siginfo?
  3.6.2013 17:44 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
  Rozbalit Rozbalit vše Re: SIGBUS?
  Něco takového bych čekal, ale čekal bych, že zrovna tohle se bude v LWN řešit, protože jednotlivé položky siginfo_t jsou poněkud podspecifikované. Zrovna třeba si_trapno je vyhrazeno pro číslo hardwarové výjimky. Toto číslo je specifické pro platformu a přetěžovat jej pro softwarový výpadek bych si nedovolil.
  3.6.2013 18:00 luky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: SIGBUS?
  Ta konstanta ale muze mit klidne na kazde platforme jinou hodnotu, stejne jako spousta jinych konstant.
  4.6.2013 10:46 JS
  Rozbalit Rozbalit vše Re: SIGBUS?
  Ja bych rekl, ze to byla Petrova pointa.. Ze se prave neda multiplatformne urcit, jakou by mela mit hodnotu ta konstanta pro vypadek stranky, kdyz kazdy HW pouziva jine konstanty.

  Jinak mozna naivni otazka, ale jak komplikovane by bylo proste pridat dalsi signal?
  4.6.2013 13:08 luky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: SIGBUS?
  Vite treba o tom, ze mezi platformami se lisi i cisla signalu? A navic trapno je 4 bytovy integer, takze by se pro kernel mohly pouzivat zaporna cisla, ktera pravdepodobne zadny HW nepouziva.
  5.6.2013 10:50 JS
  Rozbalit Rozbalit vše Re: SIGBUS?
  Ano, to me napadlo. Ale otazka je, co je to platforma. x86 se casto oznacuje za platformu, presto se HW ktery pripojujete muze dost lisit (a zapojeni CPU v systemu).

  Ale neni duvod se rozcilovat. Nejsem expert pres x86.
  4.6.2013 20:37 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
  Rozbalit Rozbalit vše Re: SIGBUS?

  Byla nebyla. Bojím se, že se tam cpe hodnota přímo z nějakého registru. Bez validace. A nerad bych se dožil, aby výměnou procesoru, jehož výrobce dostane přesně stejný nápad s nikde nepoužitými zápornými číslu, mi začali padat procesy.

  Prostě mi přijde zvrhlé ukládat nesouvisející hodnotu do něčeho, co má jiný význam. To už lepší mi přijde si_code. Nicméně sémanticky by dával smysl SIGSEGV.

  5.6.2013 15:34 Sten
  Rozbalit Rozbalit vše Re: SIGBUS?
  Proč SIGSEGV? Když mmapuji paměť z flash disku a vytáhnu jej (takže mmap nemá odkud načíst stránky při přístupu), aplikace dostane SIGBUS. Tohle je podobná situace.
  5.6.2013 21:16 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
  Rozbalit Rozbalit vše Re: SIGBUS?
  Protože výpadek stránky se tradičně oznamuje přes SIGSEGV. SIGBUS spíše znamená problém při dolování dat z paměťového zařízení. O použití SIGBUS po mmap() jsem neměl tušení. Je pravda, že obě dává smysl.
  5.6.2013 22:09 luky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: SIGBUS?
  Semanticky dava smysl SIGBUS. SIGSEGV znamena, ze bylo pristoupeno na pamet, ktera nema mapovani. SIGBUS oznacuje spatny pristup k mapovane pameti. Jelikoz tento signal se bude posilat pro pamet, ke ktere bylo vytvoreno mapovani pomoci madvise, je semanticky spravne poslat signal SIGBUS!
  3.6.2013 16:37 Sten
  Rozbalit Rozbalit vše Re: SIGBUS?
  SIGBUS může snadno nastat i na x86{,_64}, třeba když namapujete soubor z flash disku a před čtením jej vytáhnete. Přesný důvod signálu může signal handler přečíst ze siginfo, musí ale používat formát void handler(int, siginfo_t *, void *);.
  9.6.2013 10:19 JZD | skóre: 9 | blog: Na_dvorku
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 16. 5. 2013: Ošetřování výpadků stránek v uživatelském prostoru
  Chybí odkaz na lwn.net od Willa Deacona.
  Víra znamená vyznávat to, o čem člověk dobře ví, že to není pravda. Mlčeti platina, mluviti v gajzu, býti v hajzlu.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.