Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Několik vývojářů nicméně přemýšlí, jestli není lék v některých případech lepší než samotná choroba.
Nemělo tam být "horší"?
muze mi nekdo prosim vysvetlit co je to velka stranka? stranka (page) na 4kB, takze velkou strankou se mysli vetsi mnozstvi stranek, tj. nejaky souvisly blok?To jsou prostě velké stránky. Konkrétní velikosti závisí na architektuře. V dobách systémů s paměti v řádu MB byly stránky velké 4 KB tak akorát, u pamětí v GB už je to příliš malá velikost, která generuje spoustu zbytečné režie. Proto se používají i velké stránky.
nejaky terminus technicus nebo anglicky ekvivalent by nebyl?Huge page
Vývojáři ale mají potíže s tím, že na velké stránky je potřeba rootaJo, tohle je problém. Úplně stejná situace nastává, když chce člověk při použítí nějaký kryptografie zamknout kus paměti (typicky klíč) v RAM proti odswapování (
mlock()
), na to je taky potřeba root, takže v praxi to je v podstatě nepoužitelný :-/
Chtělo by to mít možnost tyhle věci nastavit per-process i pro neprivilegovaný procesy, s nějakými omezeními samozřejmě...
česky taky velké stránky?Já bych jim říkal „obrovské stránky“
huráá konečně to I/O začal někdo řešit..a co teprv když se zplní ram a dojde ke swapu..to je pak na restart :( i seberychlejší PC je pak zabity
to mi nějak uniklo..a už je to ve stable větvi? Protože v Archu s aktuálním kernelem stále stejnej problém a projevuje se stejně jak na 5 let starým notesu s intel c2d tak i na PC s i5
ale teď přemýšlím, že to nebylo tak úplně kopírování, ale sežrání RAM procesem při zpracování dat z HDD.. každopádně i tohle by nemělo zalagovat celej OS..třeba jen doba přihlášení do tty je pak na vypití kafe více než dostatečná
swappiness mám na 10 a na to druhé když bude čas tak mrknu
na 100? to se mi zdá hodně přehnané..možná zkusím vrátit na původních 60 nebo kolik to bylo, ale spíš jsem myslel, že u desktopu se výplatí snížit
protože nikdo nepředpokládá, že tam bude nějaká aplikace, která při práci zabere veškerou paměť a bude to vadit, není tam takový nárok na latenceTo je myšleno vážně?
s/pgpgpin/pgpgin/
Tiskni
Sdílej: