Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Současné vývojové jádro je 4.14-rc7, vydané 29. října. „I tak, vzhledem k problémům, které jsme měli, nejspíš udělám rc8, ledaže následující týden by byl až _tak_ klidný, že by to nemělo význam. Což je sice nepravděpodobné, ale bylo by to krásné…“
Seznam regresí z 29. října ukazuje šest otevřených problémů v jádře 4.14-rc.
Stabilní aktualizace: 4.13.10, 4.9.59, 4.4.95 a 3.18.78 byly vydány 27. října. 4.13.11, 4.9.60, 4.4.96 a 3.18.79 byly v době psaní tohoto článku v procesu revidování a vyšly 2. listopadu.
Letošní jaderný a správcovský summit (Kernel and Maintainers Summit) se konaly koncem října v Praze, a to společně s Open-Source Summit Europe. LWN bylo jako obvykle na místě a připravilo přehled témat, o kterých se na setkání hovořilo.
Formát konference se letošní rok výrazně proměnil. Velká část programu se přesunula do zcela otevřených přednášek, které probíhaly souběžně s ostatními stopami věnovanými open-source softwaru. Tím pádem výrazně vzrostla návštěvnost těchto diskuzí oproti minulým letům a účastnilo se jich více lidí mimo těžiště jaderné komunity. Diskuze, které byly pouze pro zvané, byly tentokrát mnohem menší (zhruba 30 jaderných správců) a proměnily se v půldenní událost.
Témata, o kterých se na letošním summitu diskutovalo, zahrnovala:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: