abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 20:00 | Upozornění

Výbor pro právní záležitosti Evropského parlamentu (JURI) dnes přijal své stanovisko ke kontroverzní novele směrnice, která v EU upravuje autorské právo v online prostředí (Pro: 14, Proti: 9, Zdrželo se: 2). Další kolo legislativního procesu proběhne na začátku července.

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
19.6. 19:55 | Zajímavý článek

Byly zveřejněny (pdf) podrobnosti o kritické bezpečnostní chybě CVE-2017-12542 v HPE iLO 4 (Integrated Lights-Out), tj. v proprietárním řešení společnosti Hewlett Packard Enterprise pro vzdálenou správu jejich serverů. Bezpečnostní chyba zneužitelná k obejití autentizace a k vzdálenému spuštění libovolného kódu byla opravena již v květnu loňského roku ve verzi 2.53.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
19.6. 17:55 | Zajímavý projekt

CSIRT.CZ informuje o CTF (Capture the Flag) platformě ZSIS CTF s úlohami pro procvičování praktických dovedností z oblasti kybernetické bezpečnosti a upozorňuje na soutěž Google Capture the Flag 2018, kde je možné vyhrát zajímavé ceny.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.6. 17:00 | Komunita

Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z prvního československého setkání síťových operátorů CSNOG konaného 11. a 12. června v Brně a semináře IPv6 2018 uskutečněného 6. června v Praze.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.6. 16:11 | Komunita

Svobodný unixový operační systém FreeBSD slaví 25 let. Přesně před pětadvaceti lety, tj. 19. června 1993, byl vybrán název FreeBSD.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.6. 15:11 | Komunita

Oficiální YouTube kanál Blenderu je již několik dní blokován. Nadace Blender Foundation informuje, že od společnosti Google dostala šestistránkový návrh nové smlouvy (pdf). Zdá se, že podmínkou další spolupráce je zapnutí reklam na kanálu, tj. zpeněžení obsahu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 28
19.6. 01:55 | Nová verze

Byla vydána verze 1.13 multiplatformního open source textového editoru Brackets (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v poznámkách k vydání. Brackets je nově dostupný také jako balíček ve formátu Flatpak z oficiálního repozitáře Flathub.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
18.6. 18:44 | Komunita

Oficiální YouTube kanál Blenderu je již několik dní blokován. Důvody jsou zatím nejasné. Pravděpodobně chyba YouTube. Dění lze sledovat na Twitteru Tona Roosendaala.

Ladislav Hagara | Komentářů: 19
18.6. 17:55 | Zajímavý software

Na GitHubu byly pod open source licencí LLVM zveřejněny zdrojové kódy překladače programovacího jazyka C++ Zapcc vycházejícího z Clangu/LLVM. Překlad pomocí Zapccu je díky lepšímu kešování obvykle několikrát rychlejší než překlad pomocí Clangu. V březnu loňského roku byl vydán Zapcc ve verzi 1.0.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
18.6. 17:22 | Pozvánky

Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.

xkucf03 | Komentářů: 1
Jak čtete delší texty z webových stránek?
 (77%)
 (22%)
 (4%)
 (6%)
 (3%)
 (11%)
Celkem 223 hlasů
 Komentářů: 37, poslední včera 20:25
  Rozcestník

  Jaderné noviny – 20. 3. 2014: Volatilní rozsahy paměti

  9. 4. 2014 | Luboš Doležel | Jaderné noviny | 2893×

  Akuální verze jádra: 3.14-rc7. Citáty týdne: Alan Cox, Andrew Morton, David Miller. Volatilní rozsahy paměti a MADV_FREE.

  Obsah

  Akuální verze jádra: 3.14-rc7

  link

  Aktuální vývojová verze jádra je 3.14-rc7 vydaná 16. března. Linus už z toho má lepší pocit. Jediný týden a jaké změny přinese. Před týdnem, když jsem vytvářel rc6, jsem neměl dobrou náladu: ve vydání byla spousta změn a vnímal jsem to tak, že rc8 a možná i rc9 by byly reálnou možností. Teď uběhl týden a rc7 vypadá mnohem lépe. Aktuálně říká, že může jít o poslední -rc ve verzi 3.14.

  Stabilní aktualizace: řadu 3.12 nyní spravuje Jiří Slabý; jeho první vydání 3.12.14 vyšlo 14. března.

  Citáty týdne: Alan Cox, Andrew Morton, David Miller

  link

  Na bezpečnosti mi záleží, měli bychom práci odvádět pořádně. Máme tu další velký skok v nezbytnosti zabezpečení, který bude přinejmenší stejně velký jako skok mezi internetem typu „univerzita, všichni jsou hodní“ a internetem dneška.

  -- Alan Cox

  Ano, je to tak trochu hack, ale je to jednoduché a přímé a explicitní a zjevné. Škodu páchá nenápadná hackovitost.

  -- Andrew Morton

  Obvykle, když někdo říká „nemůžu“, tak mi to spíš zní jako "Rozhodl jsem se přestat snažit přemýšlet o tom, jak to vyřešit."

  -- David Miller

  Volatilní rozsahy paměti a MADV_FREE

  link

  Rozhraní „smrskávače“ [shrinker] v jádře umožňuje subsystému pro správu paměti informovat ostatní subsystémy o tom, že se paměti nedostává a měla by být nějaká paměť uvolněna, pokud je to jen možné. Objevily se různé pokusy o to přidat podobný mechanismus, který by umožnil jádru požádat procesy v uživatelském prostoru, aby pročistily paměť, ale všechny narazily kvůli známým problémům se složitostí a obecnou obtížností začleňování změn ve správě paměti. To ale nezabránilo vývojářům v tom, aby se o to pokoušeli; nedávno byly zaslány dva nové patche podobného ražení.

  Oba tyto patche implementují variaci na téma zvané volatilní rozsahy paměti. Tyto rozsahy představují oblasti v adresním prostoru procesu, které obsahují data, jež je možné v případě nutnosti regenerovat. V případě, že se jádru nebude dostávat paměti, tak si může vzít stránky z volatilního rozsahu, a to s jistotou, že se z toho proces používající danou paměť zotaví, třebaže se ztrátou výkonu. Dokud je ale paměti dostatek, tak nebudou volatilní rozsahy jádrem odebírány a data tam cachovaná mohou být volně používána aplikací.

  Většina práce na volatilních rozsazích je motivovaná snahou o vytvoření náhrady pro mechanismus ashmem z Androidu, který je s hlavní částí subsystému pro správu paměti lépe integrován. Pro tuto funkčnost se ale najde i jiné využití.

  Volatilní rozsahy

  link

  Během uplynulých let se objevila spousta verzí patchů pro volatilní rozsahy. Někdy byly implementovány pomocí systémového volání posix_fadvise(); jindy byly dodány do fallocate(). Další verze je zase přidávaly jako dodatečnou funkci do madvise(). 11. verze patche pro volatilní rozsahy se ale vydává úplně jiným směrem. Namísto toho přidává nové systémové volání:

  int vrange(void *start, size_t length, int mode, int *purged);
  

  V této podobě vrange() pracuje s length bajty paměti začínajícími na adrese start. Pokud je režim mode nastaven na VRANGE_VOLATILE, tak tento rozsah paměti bude označen jako volatilní. Pokud je naopak režim VRANGE_NONVOLATILE, pak je označení jako volatilní odstraněno. V tomto případě ale některé nebo všechny stránky dříve prohlášené za volatilní mohly být odebrány jádrem; v takovém případě je *purged nastaveno na nenulovou hodnotu na znamení toho, že předchozí obsah paměti už není k dispozici. Je-li *purged nulové, tak aplikace ví, že obsah paměti není ztracen.

  Proces může nadále přistupovat k paměti ve volatilním rozsahu. Pokud se pokusí přistoupit ke stránce, která byla odebrána jádrem, tak dostane signál SIGBUS na znamení toho, že stránka je pryč. Proto programy, které jsou na přijetí tohoto signálu připravené, mohou volatilní rozsahy používat bez potřeby volat vrange() před přistoupením k paměti.

  Tato verze patche se od svých předchůdců liší dalším významným způsobem: fungují jen s anonymními stránkami, zatímco předchozí verze fungovaly pouze se systémem souborů tmpfs. Práce s anonymními stránkami pomáhá patch zjednodušit, jak je to jen možné, aby se zvětšila šance, že bude revidován a nakonec začleněn, ale bere si to svou daň: nemožnost pracovat s tmpfs znamená, že volatilní stránky nebudou vhodnou náhradou z ashmem. V plánu je podporovat případ, kdy se za pamětí skrývá soubor (což kód zesložiťuje), ale až jakmile bude panovat shoda ohledně zákadního patche.

  Interně pracuje vrange() na úrovni virtuální oblasti paměti (virtual memory area, VMA). Všechny stránky v rámci VMA buď jsou volatilní, anebo ne; VMA mohou podle potřeby být při voláních vrange() slučovány nebo rozdělovány. Díky tomu by vrange() mělo být rozumně rychlé, jelikož není nutné procházet každou stránku v rozsahu.

  MADV_FREE

  link

  Jiný způsob řešení podobného problému můžeme spatřit v patchi MADV_FREE. Tento patch přidává nový povel do stávajícího volání madvise():

  int madvise(void *addr, size_t length, int advice);
  

  Podobně jako vrange() také madvise() pracuje s rozsahem paměti určeným volajícím; to, co se dělá, je rozlišeno argumentem advice. Volající může použít MADV_SEQUENTIAL, aby řekl jádru, že ke stránkám v tomto rozsahu bude přistupováno sekvenčně, nebo MADV_RANDOM, aby řekl jádru pravý opak. Volání MADV_DONTNEED způsobí, že jádro okamžitě převezme určené stránky a zahodí jejich obsah.

  Nová operace MADV_FREE se podobá MADV_DONTNEED, ale je tu jeden důležitý rozdíl. Namísto okamžitého odebrání stránek je toto volání označí k „pozdějšímu uvolnění“ někdy v budoucnu. Pokud by jádru začala docházet paměť, pak právě takto označené stránky by byly jádrem odebírány jako první; pokud se aplikace pokusí takovou stránku použít po jejím odebrání, tak jádro poskytne novou stránku plnou nul. Pokud je ale paměti dostatek, tak zůstanou stránky označené pomocí MADV_FREE na místě; další přístup k těmto stránkám odstraní příznak přidaný přes MADV_FREE a data budou ve stavu jako před voláním madvise().

  Aplikace nemá jak zjistit, zda nebyl obsah stránek odstraněn, aniž by prozkoumala obsažená data. Proto by program mohl implementovat něco jako volatilní rozsahy tak, že si na začátek každé stránky před použitím MADV_FREE umístí strukturu, jež dovede poznat, a před přístupem k dalším datům by si ověřil, že je struktura stále na svém místě. To se ale nezdá být zamýšleným způsobem používání.

  MADV_FREE se zdá být zaměřené na implementace alokátorů paměti v uživatelském prostoru. Kdykoliv aplikace uvolní sadu stránek, tak alokátor použije MADV_FREE, aby jádru oznámil, že na obsahu stránek už nezáleží. Pokud by aplikace ve stejném rozsahu rychle alokovala více paměti, tak se použijí stejné stránky, tudíž se vyhne režii uvolňování stránek a nulování nových. Ve zkratce je MADV_FREE způsobem, jak říci "Na datech v tomto rozsahu mi nezálěží, ale brzo možná tento rozsah opětovně použiji."

  Stojí za zmínku, že MADV_FREE je již podporován na jádrech BSD, takže na rozdíl od vrange() by nešlo o funkci specifickou pro Linux. Pochopitelně by to znamenalo zlepšení přenositelnosti programů, které tuto funkci na BSD systémech používají.

  V době psaní tohoto textu se žádnému z patchů nedostalo příliš reakcí. Ke skutečnému revidování pravděpodobně dojde až na letošním Linuxovém sumitu o systémech souborů a správě paměti, který začíná 24. března.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  10.4.2014 14:01 Honz
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 20. 3. 2014: Volatilní rozsahy paměti
  Termín Ashmem mi připmíná Cimrmanovu báseň s tajemným názvem Ažmimá...
  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.