abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 22:00 | Nasazení Linuxu
Stabilní aktualizace Chrome OS 69 (resp. Chromium OS), konkrétně 69.0.3497.95, přináší mj. podporu linuxových aplikací. Implementována je pomocí virtualizace, a proto je tato funkce také omezena na zařízení s dostatkem paměti a podporou hardwarové akcelerace, tudíž nejsou podporovány chromebooky s 32bitovými architekturami ARM, či Intel Bay Trail (tzn. bez Intel VT-x).
Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
včera 21:32 | Zajímavý projekt
Došlo k uvolnění linuxové distribuce CLIP OS, vyvíjené francouzským úřadem pro kybernetickou bezpečnost ANSSI, jako open source. Vznikla za účelem nasazení v úřadech, kde je potřeba omezit přístup k důvěrným datům. Je založená na Gentoo.
Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
včera 16:00 | Komerce

Zjistěte více o bezpečné a flexibilní architektuře v cloudu! IBM Cloud poskytuje bezpečné úložiště pro Vaše obchodní data s možností škálovatelnosti a flexibilitou ukládání dat. Zároveň nabízí prostředky pro jejich analýzu, vizualizaci, reporting a podporu rozhodování.

… více »
Fluttershy, yay! | Komentářů: 12
včera 12:22 | Nová verze

V dubnu letošního roku Mozilla představila webový prohlížeč pro rozšířenou a virtuální realitu Firefox Reality (GitHub). V úterý oznámila vydání verze 1.0. Ukázka na YouTube. Firefox Reality je k dispozici pro Viveport, Oculus a Daydream.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 12:00 | Komunita

V srpnu loňského roku společnost Oracle oznámila, že Java EE (Enterprise Edition) bude uvolněna jako open source. O měsíc později bylo rozhodnuto, že tato open source Java EE bude přejmenována a předána Eclipse Foundation. Nové jméno bylo oznámeno v únoru letošního roku. Z Java EE se stala Jakarta EE. Eclipse Foundation včera oznámila dosažení dalšího milníku. Zdrojové kódy aplikačního serveru GlassFish jsou již k dispozici v git repozitářích Eclipse Foundation (GitHub).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.9. 23:55 | Komunita

LTS (Long Term Support) podpora Ubuntu 12.04 LTS (Precise Pangolin) skončila po 5 letech od jeho vydání, tj. v dubnu 2017. V březnu 2017 ale Canonical představil placenou ESM (Extended Security Maintenance) podporu, díky které je Ubuntu 12.04 podporováno do dubna 2020. Dnes Canonical potvrdil ESM podporu také pro Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr), jehož LTS podpora skončí v dubnu 2019.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.9. 15:00 | Nová verze

Byla vydána verze 3.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí HTML, CSS a JavaScriptu Electron (YouTube, GitHub). Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.9. 14:44 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 6.0.0 byla vydána verze 7.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, clang-tools-extra a LLD.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.9. 13:44 | Nová verze

Byla vydána verze 3.0.0 knihovny pro vykreslování grafů v programovacím jazyce Python Matplotlib (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek a galerie grafů na stránkách projektu. Zrušena byla podpora Pythonu 2.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.9. 00:22 | Komunita

V Norimberku probíhá do pátku ownCloud conference 2018, tj. konference vývojářů a uživatelů open source systému ownCloud (Wikipedie) umožňujícího provoz vlastního cloudového úložiště. Přednášky lze sledovat online. Videozáznamy jsou k dispozici na YouTube. Při této příležitosti byl vydán ownCloud Server 10.0.10. Z novinek lze zdůraznit podporu PHP 7.2. Vydán byl také ownCloud Desktop Client 2.5.0. Vyzkoušet lze online demo ownCloudu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Na optické médium (CD, DVD, BD aj.) jsem naposledy vypaloval(a) data před méně než
 (13%)
 (15%)
 (20%)
 (23%)
 (25%)
 (4%)
 (1%)
Celkem 379 hlasů
 Komentářů: 33, poslední 16.9. 11:55
Rozcestník

Jaderné noviny – 29. 3. 2012: Ověřování integrity systému

16. 4. 2012 | Luboš Doležel | Jaderné noviny | 2998×

Aktuální verze jádra. Citáty týdne: Ingo Molnar, Andrew Morton, Casey Schaufler. Ovladač Nouveau opouští staging. Začleňovací okno verze 3.4, druhá část. Rozšíření IMA pro ověřování integrity.

Obsah

Aktuální verze jádra

link

Začleňovací okno pro verzi 3.4 zůstává otevřené, takže nevyšla žádná vývojová verze jádra. Pro přehled změn přetažených do jádra 3.4 vizte článek níže.

Stabilní aktualizace: verze 3.0.26 a 3.2.13 vyšly 23. března; obě obsahují několik důležitých oprav.

Aktualizace 2.6.34.11 vyšla 22. března; má notně dlouhý seznam oprav.

Citáty týdne: Ingo Molnar, Andrew Morton, Casey Schaufler

link

Současný trend je takovýto: mezi 1000 zaslanými patchi je možná jeden patch, který má v přehledu změn příliš mnoho informací – ale alespoň obsahem přehledu změn pobaví, takže je stále v pořádku. 990 patchů má příliš málo informací. Zbylých 9 je v pořádku.

-- Ingo Molnar

Když jsem se tuto věc pokoušel zkontrolovat, zamotala se mi z toho hlava a pak jsem se sklátil na zem.

-- Andrew Morton má nebezpečné zaměstnání

V běžném počítačovém prostředí je žádoucí naplnit log upozorněními, aby s nimi mohl uživatel něco udělat. Na telefonu, set-top boxu, televizi nebo domácím kině je systémové logování špatná věc. Nikdo, komu nepřísluší se na zprávy v logu dívat, nechce žádné vidět. Je úplně jedno, jak důležitá tato zpráva může být.

Je čím dál obtížnější mít rozumné ošetřování chyb na úrovni OS, protože se prostředí aplikací posouvají na čím dál vyšší úroveň a směrem k vyšší abstrakci.

-- Casey Schaufler

Ovladač Nouveau opouští staging

link

Linus začlenil patch, který přesouvá grafický ovladač Nouveau z jeho symbolického umístění ve staging do plnohodnotné hlavní řady; tento krok je mimo jiné znamením toho, že se neočekávají žádné změny v ABI (ke kterým už nějakou dobu stejně nedošlo). Taktéž byla začleněna počáteční podpora pro nastavování režimu na právě vydaných čipsetech „Kepler“ od NVIDIA.

(„Symbolického“, protože kód Nouveau nikdy ve stromu staging nebyl; jen tam byla umístěna konfigurační volba.)

Začleňovací okno verze 3.4, druhá část

link

V oznámení verze 3.3 Linus vývojáře upozorňoval, že si během začleňovacího okna dopřeje trochu oddychu; to se během minulého týdne skutečně stalo. Přesto se mu podařilo přetáhnout nějakých 4000 změn od přehledu změn z minulého týdne. Některé z důležitějších změn začleněných za poslední týden obsahují:

 • PowerPC získalo nový nástroj pro vytváření dumpů za pomoci firmwaru za účelem rychlého vytvoření a analýzy crash dumpů.
 • Souborový systém GFS2 nyní podporuje ioctl() příkaz FITRIM, který je možné použít pro zaslání požadavku na zahození (discard) dat.
 • Systémové volání prctl() má novou volbu PR_SET_CHILD_SUBREAPER. Označení procesu touto volbou znamená, že všechny sirotčí podprocesy budou mít jako nového rodiče právě tento proces namísto init. Existuje i odpovídající volba PR_GET_CHILD_SUBREAPER.
 • Architektura Microblaze má nyní podporu pro high memory.
 • Připojovací volby noacl a noattr u ext4 byly obě označeny jako zastaralé a chystá se jejich odstranění. Bez těchto voleb nebude v budoucnu možné zakázat podporu ACL a rozšířených atributů. Žádný jiný souborový systém neumožňuje zákaz této funkčnosti. Volby „journal=update“ a „resize“ byly odstraněny úplně. Na druhou stranu sešlo z odstraňování voleb „bsd_df“, „minix_df“, „grpid“ a „nogrpid“ kvůli stížnostem od uživatelů.
 • Přibyla podpora pro spoustu nového hardwaru.

Změny viditelné jaderným vývojářům zahrnují:

 • Byl začleněn nový subsystém „remoteproc“; umožňuje řízení vzdálených procesorů (těch, co běží na stejném SoC, ale běží na nich něco jiného než Linux) skrze sdílenou paměť. Nový subsystém „rpmsg“ je mechanismus na bázi virtio pro komunikaci s těmito procesory. Více najdete v dokumentaci remoteproc.txt a rpmsg.txt.
 • Nové makro for_each_clear_bit() prochází každým nenastaveným bitem ve slově.
 • Nová funkce poll_requested_events() umožňuje ovladačům zjišťovat, jaké konkrétní události uživatelský prostor polluje. Přibylo i:
  bool poll_does_not_wait(const poll_table *p);
  které vrátí true, pokud se ví, že volání poll() nebude blokovat.

Za zmínku stojí i to, že bylo odvedeno mnoho práce ve stromu architektury ARM; aktivně se pracuje na konsolidaci a pročišťování kódu.

Začleňovací okno verze 3.4 by normálně skončilo kolem 2. dubna. Když Linus oznamoval, že bude mít dovolenou, tak řekl, že prodlouží začleňovací okno, pokud to bude potřeba – i když upozorňoval, že bude brát v potaz jen požadavky na přetažení zaslané během tohoto okna. Jak se to nakonec přihodí, se teprve uvidí; tak či tak se v příštím vydání podíváme na další zařazenou funkčnost.

Rozšíření IMA pro ověřování integrity

link

"Integrita" linuxového systému je založena na tom, zda na něm běží kód, který administrátor očekává. Pokud tomu tak není, tak mohlo dojít ke kompromitaci systému. Linuxový subsystém integrity má právě takovéto neočekávané změny v souborech detekovat, aby byl systém proti kompromitaci ochráněn. Toho je možné docílit vytvářením „měření“ integrity (hashe obsahu a metadat) u hlídaných souborů.

Většina toho, co je pro správu integrity nutné, se už dostala do hlavní řady, ale pár kousků ještě schází. Sada patchů pro rozšíření IMA (architektura pro měření integrity) od Mimiho Zohara a Dmitryho Kasatkina doplňuje jeden chybějící dílek: ukládání a ověřování měření kontrolovaných souborů. Hash obsahu souboru a metadat bude uložen v rozšířeném atributu security.ima souboru a tato sada patchů bude vytvářet a spravovat tyto atributy. Navíc umožní vynucování toho, že obsah souboru musí být při otevírání pro čtení nebo spuštění „správný“, a to na základě uložených údajů.

Subsystém integrity měl poněkud trnitou cestu do jádra. Byl navržen už v roce 2005, ale pak byl postupně rozdělen do menších kousků. Většina IMA byla přidána do jádra ve verzi 2.6.30, ale další kus „extended verification module“ (EVM) se toho dočkal až ve verzi 3.2. Podpora digitálních podpisů byla do EVM zařazena ve verzi 3.3 a vyhodnocovací kód pro IMA se právě reviduje.

Na webové stránce IMA se píše, že subsystém integrity je určen k zastavení různých útoků proti obsahu souborů, a to online i offline. Neočekávané změny v souborech, zejména pak spustitelných, mohou být znamením, že systém byl kompromitován. Kromě toho subsystém umožňuje použití modulu TPM pro shromažďování měření integrity a jejich podepisování tak, aby se systém mohl za integritu zaručit. Toto potvrzení by mohlo být zasíláno jinému systému jako důkaz, že systém je nedotčen – běží pouze schválený kód.

Aktuální jádra mohou generovat měření integrity spouštěných souborů, shromažďovat je a digitálně je podepisovat pomocí klíčů z TPM (nebo jaderné klíčenky) a používat tyto informace pro vzdálené ověřování. EVM přidává možnost překazit offline útoky na soubory hashováním hodnot rozšířených atributů souboru (např. security.selinux, security.ima), jejich podepsáním a uložením jako security.evm.

Ale zatím jsme se ještě nedostali k tomu, co by zabránilo systému číst nebo spustit soubor, který byl změněn. Pokud je soubor s hashem IMA otevřen pro čtení a zápis, rozšíření ověří, zda obsah odpovídá hashi. Pokud nesouhlasí, tak o tom, co se bude dít, rozhoduje argument jádra ima_appraise. Pokud je nastaven na „enforce“, pak je přístup k souboru odepřen, zatímco „fix“ zaktualizuje atribut IMA na novou hodnotu. „off“ pak znamená, že je posuzování zcela vypnuto.

Aby se docílilo vytvoření počátečních hodnot atributů security.ima na souborech, které se mají hlídat (ve výchozím stavu všechny soubory vlastněné rootem), stačí spustit jádro s parametrem ima_appraise_tcb a ima_appraise=fix a následně otevřít všechny soubory, o které máme zájem (např. pomocí příkazu find, jak je navrhováno na webu IMA).

V reakci na starší verzi patche se James Morris zeptal, zda některá distribuce plánuje používat IMA a EVM, jakmile bude všechno pohromadě. George Wilson sdělil, že IBM má plány je používat interně, jakmile to distribuce zařadí. Kromě něj se ozvali Ryan Ware a Kasatkin s tím, že mobilní distribuce Tizen bude toto používat pro některé typy produktů.

Ale než k tomu dojde, tak rozšíření pro posuzování musí změnit svůj způsob zamykání, aby se dostalo přes zamítnutí od Ala Vira. V aktuálním patchi je závěrečné __fput() odloženo, pokud je soubor zavřen před zavoláním munmap(). Viro má obavy, že změna chování na základě toho, jestli jádro IMA používá, nebo ne, může zkomplikovat odhalování problémů se zámky. Také řekl, že přidaná režie je pro takto vytěžované místo příliš vysoká a že patch nepokrývá všechna místa, kde je __fput() používáno. Zatím nebylo nalezeno žádné východisko, ačkoliv Al Viro navrhl používání jiného mutexu pro změny rozšířených atributů, i když by to znamenalo spoustu zkoumání kódu, aby se vůbec zjistilo, jestli je možné to udělat.

Vzhledem k tomu, že patch dokončuje to, co započalo EVM, a z větší části završí subsystém pro ověřování integrity, je pravděpodobné, že se řešení nakonec najde. Stále je tu ještě několik kousků zhodnocování IMA, které ještě zbývá dodělat, alespoň podle tohoto PDF. Jsou zmíněny dvě konkrétní věci – přidat schopnost digitálního podepisování u souborů podepsaných výrobcem a pak ještě možnost ochrany obsahu adresářů (např. názvů souborů). I když aktuálně navržené patche ještě potřebují trochu úsilí, vývojáři pracující na subsystému integrity už pravděpodobně konečně vidí světlo na konci velmi dlouhého tunelu.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

16.4.2012 08:16 Honz
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 29. 3. 2012: Ověřování integrity systému
Sklátil-spíš skácel...
Bedňa avatar 16.4.2012 08:35 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 29. 3. 2012: Ověřování integrity systému
Dík za článok, len malá chybka: Začleňovací okno verze 2.3, druhá část
KERNEL ULTRAS video channel >>>
Conscript89 avatar 16.4.2012 09:43 Conscript89 | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 29. 3. 2012: Ověřování integrity systému

Argument jadra ima_appraise:

 • ima_appraise_tcb
 • ima_appraise=fix

Nemelo by to prvni byt spis: ima_appraise=tcb ?

I can only show you the door. You're the one that has to walk through it.
Conscript89 avatar 16.4.2012 19:58 Conscript89 | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 29. 3. 2012: Ověřování integrity systému
Tak po opetovnym precteni asi ne, protoze oba parametry se pouzivaji zaroven :)
I can only show you the door. You're the one that has to walk through it.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.