abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 13:00 | Komunita

Do 30. října se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy (Wikipedie), jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 4. prosince 2018 do 4. března 2019, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 22:22 | Komunita

Společnost Purism představila kryptografický token Librem Key. Koupit jej lze za 59 dolarů. Token byl vyvinut ve spolupráci se společností Nitrokey a poskytuje jak OpenPGP čipovou kartu, tak zabezpečení bootování notebooků Librem a také dalších notebooků s open source firmwarem Heads.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 20:33 | Nová verze

Společnost NVIDIA oficiálně vydala verzi 10.0 toolkitu CUDA (Wikipedie) umožňujícího vývoj aplikací běžících na jejich grafických kartách. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 20:00 | Upozornění

Příspěvek Jak přežít plánovanou údržbu DNS na blogu zaměstnanců CZ.NIC upozorňuje na historicky poprvé podepsání DNS root zóny novým klíčem dne 11. října 2018 v 18:00. Software, který nebude po tomto okamžiku obsahovat nový DNSSEC root klíč, nebude schopen resolvovat žádná data. Druhým důležitým datem je 1. února 2019, kdy významní výrobci DNS softwaru, také historicky poprvé, přestanou podporovat servery, které porušují DNS standard

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 5
včera 15:55 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 156. brněnský sraz, který proběhne v pátek 21. září od 18:00 v restauraci Na Purkyňce na adrese Purkyňova 80.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 13:22 | Nová verze

Alan Griffiths z Canonicalu oznámil vydání verze 1.0.0 display serveru Mir (GitHub, Wikipedie). Mir byl představen v březnu 2013 jako náhrada X serveru a alternativa k Waylandu. Dnes Mir běží nad Waylandem a cílen je na internet věcí (IoT).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.9. 22:00 | Nasazení Linuxu
Stabilní aktualizace Chrome OS 69 (resp. Chromium OS), konkrétně 69.0.3497.95, přináší mj. podporu linuxových aplikací. Implementována je pomocí virtualizace, a proto je tato funkce také omezena na zařízení s dostatkem paměti a podporou hardwarové akcelerace, tudíž nejsou podporovány chromebooky s 32bitovými architekturami ARM, či Intel Bay Trail (tzn. bez Intel VT-x).
Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
20.9. 21:32 | Zajímavý projekt

Došlo k uvolnění linuxové distribuce CLIP OS, vyvíjené francouzským úřadem pro kybernetickou bezpečnost ANSSI, jako open source. Vznikla za účelem nasazení v úřadech, kde je potřeba omezit přístup k důvěrným datům. Je založená na Gentoo.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
20.9. 16:00 | Komerce

Zjistěte více o bezpečné a flexibilní architektuře v cloudu! IBM Cloud poskytuje bezpečné úložiště pro Vaše obchodní data s možností škálovatelnosti a flexibilitou ukládání dat. Zároveň nabízí prostředky pro jejich analýzu, vizualizaci, reporting a podporu rozhodování.

… více »
Fluttershy, yay! | Komentářů: 12
20.9. 12:22 | Nová verze

V dubnu letošního roku Mozilla představila webový prohlížeč pro rozšířenou a virtuální realitu Firefox Reality (GitHub). V úterý oznámila vydání verze 1.0. Ukázka na YouTube. Firefox Reality je k dispozici pro Viveport, Oculus a Daydream.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
Na optické médium (CD, DVD, BD aj.) jsem naposledy vypaloval(a) data před méně než
 (13%)
 (14%)
 (21%)
 (23%)
 (25%)
 (4%)
 (1%)
Celkem 385 hlasů
 Komentářů: 33, poslední 16.9. 11:55
Rozcestník

Jaderné noviny - 5. 5. 2016: Honba za rychlejšími futexy; zápis na pozadí a DAX na BTT

15. 5. 2016 | Redakce | Jaderné noviny | 3053×

Stav vydání jádra. Citáty týdne. Honba za rychlejšími futexy. Zápis na pozadí. DAX na BTT.

Stav vydání jádra

Současný vývojový kernel je 4.6-rc6, vydaný 1. května. Linus k tomu napsal: „Vše je v normálu, ale jsem si téměř jistý, že v této sérii uděláme i rc7.“ Od tohoto prepatche je kód znám jako „Charred Weasel“.

Stabilní aktualizace: 4.5.3, 4.4.9 a 3.14.68 byly vydány 4. května.

Citáty týdne

Nesnažím se nikoho urazit, ale množství procesů spojených se snahou dostat kód do OpenStacku je šílené. Pošlete plán. Pošlete specifikace. Získejte povolení. Poté pošlete kód. Předpokládám, že je to jednodušší než pracovat pro vládu. Ale potom není divu, že cykly vydávání mají šest měsíců.

- Kristen Accardi

Stojí za zmínku, že smyslem DAXu bylo, aby ve stávajících souborových systémech nebylo potřeba velkých změn k přidání podpory rychlých operací pmem (perzistentní paměti), mít tedy aspoň něco co nejdřív, zatímco nativní souborové systémy pro perzistentní paměti jsou ve vývoji, aby podporovaly perzistentní paměť se všemi jejími výstřednostmi, čistým a účinným způsobem.

Místo toho pozoruji trend tlačit podporu požadavků a bizarností DAXu a pmem do stávajících souborových systémů, bez nějakého ohledu na nativní řešení pmem. Slýchávám, že „potřebujeme velký zásah do stávajících souborových systémů a blokových zařízení, aby DAX správně fungoval,“ spíše než: „Jak to můžeme zefektivnit pro nativní řešení pmem, abychom se nemuseli omezovat sémantikou blokových zařízení?“

- Dave Chinner

Honba za rychlejšími futexy

Futexy, Linuxem poskytovaná primitiva pro rychlou podporu vzájemného vyloučení, se na stránkách LWN rozebíraly docela často. Za ta léta se jim dostalo různých vylepšení v podobě dědění priority a odolnosti vůči umírajícím procesům. Stále ovšem postrádají aspoň jednu věc. Nedávný revidovaný patchset Thomase Gleixnera si klade za cíl napravit nešťastnou skutečnost, že futexy nejsou dost rychlé.

Tvrzení, že futexy jsou rychlé (jak naznačuje „f“ v jejich názvu), je primárně založeno na jejich chování v okamžiku, kdy o konkrétní futex zrovna není zájem. Nárokování futexu, který není v držení jiného úkolu nebo jeho uvolňování je velmi rychlé, celá operace se uskuteční v uživatelském prostoru bez účasti jádra. Tvrzení, že futexy nejsou dostatečně rychlé, se zaměřují na opačný případ: čekání na zaneprázdněný zámek nebo odesílání požadavku na probuzení během uvolňování zámku, na který čekají jiné procesy. Tyto operace musí obsahovat volání do kernelu v podobě událostí uspání/probuzení, zahrnují také komunikaci mezi různými úlohami. Očekává se, že tento případ nebude tak rychlý jako ten dříve zmíněný, ale mohl by být rychlejší než nyní, a že způsobená zpoždění by mohla být lépe předvídatelná. Zdroj zpoždění má co do činění se sdíleným stavem, který řídí jádro.

Zbytek článku (anglicky)

Zápis na pozadí

Problémy se zápisem na pozadí v Linuxu jsou známy již delší dobu. Nedávno došlo na snahu aplikovat na blokové vrstvě to, co se naučili síťoví vývojáři, kterým se podařilo vyřešit problém „bufferbloat“. Jens Axboe se zhostil vedení části, věnované tomuto problému, na summitu o úložištích, souborových systémech a správě paměti.

Základní problém spočívá v tom, že zápis (flush) blokových dat z paměti na úložné zařízení (writeback) může zaplavit fronty takovým způsobem, že všechny ostatní požadavky na čtení a zápis budou mít vysokou latenci. Jens zveřejnil několik verzí patchsetu, které mají tento problém řešit, a věří, že se blíží konečné fázi – snížil se počet věcí, které lze ladit, a vše v podstatě funguje.

Fronty jsou na straně zařízení spravovány způsobem, který je „velmi volně založen na CoDel“ z kódu pro správu sítí. Fronty jsou monitorovány a v okamžiku, kdy fronty příliš narostou, jsou požadavky na zápis zastaveny. Jens zvažoval o zahazování zápisů (jako to CoDel dělá v případě síťových paketů), ale seznal, že by lidé z takového přístupu nebyli nadšeni.

Aktuálně je problém z velké části vyřešen. Latence čtení i zápisu se zlepšily, přesto stále zbývá prostor pro zlepšování. Algoritmus je nastaven tak, že pokud je zařízení dostatečně rychlé, „neplete se do cesty.“ Dokáže se rychle zaměřit na fronty správných velikostí a pokud o fronty nesoupeří žádné požadavky ke čtení, „nedělá vůbec nic.“ Jens dále zmínil, že dosud znovu nespustil „šílený Chinnerův test.“

Ted Ts'o se zeptal na interakci s řadičem I/O kontrolních skupin, který se snaží o proporční I/O. Axboe odpověděl, že si s tím nedělá nijak velké starosti. Řadiče pro každou kontrolní skupinu o sobě budou muset vědět, ale „nejspíš bude vše v pořádku.“

David Howells se zeptal na zápis na~ více zařízení. Axboe na to řekl, že na tom ještě bude nutné pracovat. Někdo další se zeptal na čtení na pozadí – to by podle Jense šlo přidat. Nic tomu nebrání, ale je třeba to udělat.

DAX na BTT

V závěru summitu vedla většina týmu, který pracuje na mechanismu přímého přístupu DAX, diskuzi o tom, jak by měl DAX komunikovat s BTT (block translation table). Jedná se o mechanismus, jenž by měl perzistentní paměti poskytnout schopnost atomického sektorového zápisu, který uživatelé od blokových zařízení očekávají. Dan Williams se ujal role moderátora, ale účastnili se také Matthew Wilcox, Vishal Verma a Ross Zwisler.

Williams poznamenal, že například Microsoft DAX pro perzistentní paměť přijal a dokonce jej nadále nazývá DAX. Wilcox k tomu dodal, že to znamená, že „Microsoft se změnil a svým zákazníkům naslouchá.“

BTT nabízí způsob, jak vložit sémantiku blokové vrstvy do perzistentní paměti, která zpracovává zápisy o granularitě cache (tj. 64 bajtů), takže (sektorové) 512bajtové zápisy se stávají atomickými. Tím se eliminuje „trhání sektorů“, při kterém výpadek napájení nebo jiná porucha způsobí částečný zápis do sektoru, což má za následek pomíchání starých a nových dat – to je situace, na kterou nejsou aplikace (potažmo souborové systémy) připraveny. Microsoft podporuje DAX na blokových zařízeních s BTT i bez něj, zatímco Linux zvládá pouze druhou variantu. Williams se zeptal, zda je dobrý nápad následovat Microsoft do neznáma či nikoli.

Problém spočívá v tom, že BTT je určeno k nápravě problému, kdy se s perzistentní pamětí zachází jako s blokovým zařízením, což ovšem není smyslem DAXu. Řešením může být používat BTT pouze na metadata souborového systému, řekl Zwisler. Na druhou stranu Ric Wheeler poznamenal, že souborové systémy již vkládají hodně úsilí do práce s kontrolními součty metadat, takže použití BTT by vše ještě zpomalilo s malým přínosem.

Jeff Moyer poukázal na to, že trhání sektorů se může přihodit na blokových zařízeních, kam patří například SSD, což uživatelé neočekávají. Joel Becker navrhl, že souborové systémy či aplikace, jež se mohou potýkat s trháním sektorů, by mohly používat příkaz SCSI pro atomický zápis. Tento příkaz zaručuje, že sektor je zapsán buď zcela, nebo vůbec. Neexistuje způsob, kterým by se aplikace daly nějak zázračně zachránit, pokud nevyužijí žádná opatření, pokračoval.

Podle Williamse jsou za podporou BTT tak trochu „postranní úmysly.“ V současné době řadiče nepoznají, že dojde k vytvoření či zrušení DAX namapování, což by se podporou BTT změnilo. Wilcox řekl, že má připravené patche, které některé tyto problémy řeší vytvořením radixového stromu jako zdroje příslušných informací.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

Jendа avatar 15.5.2016 00:14 Jendа | skóre: 75 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 5. 5. 2016: Honba za rychlejšími futexy; zápis na pozadí a DAX na BTT
Od tohoto prepatche je kód znám jako „Charred Weasel“ („ohořelý vrak“).
Ne, jedná se o lasičku, která v CERNu překousala kabel podobný tomu z patičky.
nebylo potřeba velkých změn k přidání podpory podpoře rychlých operací pmem
Fluttershy, yay! avatar 15.5.2016 00:30 Fluttershy, yay! | skóre: 82 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 5. 5. 2016: Honba za rychlejšími futexy; zápis na pozadí a DAX na BTT
Brainfart. Opraveno.
17.5.2016 04:02 Kvakor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 5. 5. 2016: Honba za rychlejšími futexy; zápis na pozadí a DAX na BTT
Ne, jedná se o lasičku, která v CERNu překousala kabel podobný tomu z patičky.
Viz třeba článek na Oslu Rozmarné jaro na LHC: Dvoufotonové srážky a patálie s kunou (a to, o jakou lasicovitou šelmu se opravdu jednalo, nechám na zvídavých čtenářích :-) ).
ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.