Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Mam pocit, že toto je zlý preklad.
"Připojovací volba relatime je nyní výchozí; to znamená, že časy přístupu k souboru se aktualizují pouze v případě, že jsou novější než čas vytvoření nebo změny."
Řekl bych, že neřeší. Oba vámi odkazované problémy jsou o tom, že cache blokových zařízení vytlačí z fyzické paměti stránky procesů. Problém je jak poznat, kdy to je přípustné, a kdy není. (Tedy tohle již Linux řeší tak, že nejprve vyhodí diskovou cache, a pak teprve začne swapovat data procesů). Přesněji problém je to, když máte v GIMPu namapovaný z disku velký velký obrázek a zároveň kopírujete velký soubor. Tady obě sady stránek patří diskové cachi (ostatně to i text GIMPu) a teď babo raď, kterou sadu upřednostnit.
Mám dojem, že v Linuxu není žádný takový rozhodovací nebo nastavitelný mechanismus a že ani o něm tyto noviny nebyly.
Konecne mi funguje televize na Linuxu...acer aspire 5920g. Jeste dalkove ovladani a bude preee.
Rozsireni linuxu brani mala podpora HW, ale posledni dobou se to brutalne zlepsuje. :)
Adelante comandante...
Odkaz na AES-NI dokumentaci je špatně - je tam <a hef= místo <a href= takže to není klikcí link.
AES-NI dokument jsem zběžně prohlédnul a nemůžu si pomoct - proti AES instrukcím z VIA CPU (tzv VIA PadLock engine) je to zbytečně komplikované. To co VIA PadLock udělá jednou instrukcí je na Intelu AES-NI záležitost kódu na celou stránku. A bohužel ten intelí přístup ani nepřidává žádné možnosti které by VIA nenabízela. Škoda že se Inteláci nenechali inspirovat.
Odkaz na AES-NI dokumentaci je špatně - je tam <a hef= místo <a href= takže to není klikcí link.Dík, opraveno.
cekal bych, ze ma VIA Padlocka patentovaneho a pro Intel jakozto giganta v oboru je levnejsi patent o-jeb& vlastni konstrukci nez ho platit a riskovat pripadne potize. Bohuzel. Proc by jinak melo Sony,Apple,MS ,Yamaha...svuj vlastni(sranda je, ze nekteri i vic jak jeden) kodek na audio a podobne, kdyz by se mohli domluvit. (a zejmena, kdyz "NAM" by stacil ogg-vorbis a flac
)
Tiskni
Sdílej: