Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Další alternativou k data=ordered by mohl být režim data=guarded navržený Chrisem Masonem.
^_^
že zaznamen8v83 zpožděníAutor nebo překladatel měl problém s přepínáním klávesnice
Z toho je zjjvný závěr,Další odstavec:
Tento režim odstraňuje potřebu zapisování datových bloků byly na disk před metadaty„Byly“ je tam zřejmě navíc.
Autor nebo překladatel měl problém s přepínáním klávesniceKorektor.
Z toho je zjjvný závěr,Tentokrát autor i korektor, já napsal zejvný
„Byly“ je tam zřejmě navíc.Robert asi tentokrát chvátal...
Uživatelský slovník nemusí být jenom jeden. Můžete mít slovník pro každou aplikaci nebo obor nebo stupeň odbornosti zvlášť.
Chápu, že není dobré kdejaký jednoúčelový patvar přidat do slovníku. Ale pokud vám standardní slovník vyhodí 50 neznámých slov, z čehož jsou skutečné překlepy jen 3, tak je škoda nevyužít nástrojů, které máme. Až budete kontrolovat příští verzi, tak už vás těch 47 novotvarů obtěžovat nebude.
Já na gettextové překlady používám něco takového:
msgexec -i $< sed 'a\' | \ aspell --lang=cs --encoding=utf-8 list | \ aspell --lang=en --encoding=utf-8 list | \ sort -u >badtranslationlist
Myšlenka je vytáhnout z kódu obsahový text (ve vašem případě to budou textové uzly a hodnoty atributů alt a title; lze použít parametr aspellu --mode=html), který zkontrolujeme proti českému slovníku a zbytek proti anglickému. Výsledek setřepeme do seřazeného seznamu.
Takový seznam si pak pozorně přečteme a chybná slova v původním textu opravíme. Ustálené novotvary můžeme připadat do vlastního slovníku a ten pak použít při další kontrole. Tento postup opakujeme, dokud soubor badtranslationlist obsahuje slova, která se nám nelíbí.
Když se tak hromadně opravuje, tak bych přidal zajímavé slovo "zaznamen8v83".
Jinak super seriál, díky za překlady. Dnešní citát o samohláskách mě opravdu dostal.
Tak opravu beru zpět (už tu je), poděkování ne :)
fsync()
nikdy nenarazil, zato s ním (nebo něčím, co se projevuje velmi podobně) už nějakou dobu válčím u XFS. Dokonce jsem už rezignoval a na velké filesystémy (stovky GB), na kterých hodlám mít image disků virtuálních strojů pro VMware, raději používám JFS.
Řekl bych, že ten problém se projevuje už nyní. Jakmile máte velkou diskovou cache, plnou nezapsaných dat a pak zavoláte fsync, tak data synchronizovaného souboru se umístí na konec fronty, ale de facto se vynutí vypláchnutí celé cache. A to je záležitost, která s dnešními obludně velkými paměťmi (a tedy i cachí) trvá znatelně dlouho.
Když jsem měl v počítači 32 MB RAM, tak disková cache zabírala několik megabajtů, disk byl schopen sekvenčního zápisu kolem 11 MB/s, takže (f)sync trval teoreticky nejdéle sekundu (u rozkouskovaného zápisu to mohlo být tak 5 sekund). To vzhledem k tehdejší rychlosti procesorů a častému swapování jste ani nepostřehl.
Dneska mám disk, který sekvenčně dá 50 MB/s, a v diskové cache třeba právě teď mám 153 MB. To už představuje teoretické minimální 3 sekundy. Tedy trojnásobné zhoršení.
Kdybych měl moderní stroj, tak mi disk dá 100 MB/s, ale pokud jej taky adekvátně zatížím (nějaké to desktopové prostředí, Firefox, Eclipse, Evolution, …), tak disková cache bude zabírat třeba gigabajt a vylití bude trvat alespoň 10 sekund.
Dneska mám disk, který sekvenčně dá 50 MB/s, a v diskové cache třeba právě teď mám 153 MB. To už představuje teoretické minimální 3 sekundy. Tedy trojnásobné zhoršení.
Kdyby šlo o tři sekundy, tak to neřeším. Problém, o kterém jsem se zmiňoval u XFS, se projevuje tak, že při 100 MB nezapsaných dat trvá provedení příkazu sync
30-60 sekund. Podobně třeba po vypnutí VMware virtuálního stroje následovala při troše smůly desítky sekund trvající prodleva, během které jeho UI nereagovalo a stejně tak všechno ostatní, co se snažilo přistupovat k disku (předpokládám, že VMware volá po vypnutí virtuálního stroje fsync()
na image virtuálního disku). Mountováním s nobarrier
se to zlepšilo, ale jen zhruba na polovinu, řešením byl teprve přechod na JFS.
To, co popisuji já, je problém blokové vrstvy. Vy jste měl spíš problém se souborovým systémem. Já XFS vůbec neznám, takže těžko můžu radit.
Tak mně napadá, jestli položka cached, kterou vypisuje free, je jen bloková cache nebo obsahuje i paměť alokovanou pro souborové systémy?
Kdyby to byla jen bloková cache (jak si myslím), tak co je v ní, už dávno prošlo (V)FS, takže její vylití by mělo být omezeno jen výkonností plánovače blokového I/O. Takže pokud ta cache neobsahuje hromadu drobných synchronních požadavků, které by mohly ucpat sběrnici z řadiče do disku režií ATA protokolu a donutit disk k neefektivnímu seekování, tak by měl jet disk na plno a cache by se měla vyprázdnit za pár sekund.
Tyhle potíže pozoruji, když mám CD-RW i pevný disk na stejném IDE kanálu, a cdrecord intentizvně komunikuje s CD mechanikou (třeba při záhájení nebo dokončení vypalování nebo při rychlém mazání TOC). Pak se nemám jak dostat k disku.
Tak mně napadá, jestli položka cached, kterou vypisuje free
, je jen bloková cache nebo obsahuje i paměť alokovanou pro souborové systémy?
Tohle číslo je z tohoto pohledu celkem nezajímavé, protože to je veškerá disková cache, z níž většinu obvykle většinu tvoří data, která jsou načtena do cache, ale na disku jsou aktuální, takže je není potřeba zapisovat. Pro to, o čem se bavíme, je směrodatnější spíše hodnota Dirty v /proc/meminfo
.
Tyhle potíže pozoruji, když mám CD-RW i pevný disk na stejném IDE kanálu, a cdrecord intentizvně komunikuje s CD mechanikou (třeba při záhájení nebo dokončení vypalování nebo při rychlém mazání TOC). Pak se nemám jak dostat k disku.
Tomu bych se samozřejmě nedivil, ale tohle není ten případ. Ty problémy jsem měl na počítači, kde disk i CD-RW mechanika byly na SATA řadiči (navíc na PCI-E sběrnici) a většinou se CD-RW mechanika vůbec nepoužívala. A nešlo jen o jeden počítač, u některých šlo dokonce o SCSI disk. Společným znakem byl 64-bitový procesor (tím ovšem nechci naznačovat, že na 32-bitových se to dít nemůže) a mám pocit, že s vícejádrovými procesory to bylo trochu výraznější (ale to nemám podloženo měřením).
Tiskni
Sdílej: