Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
A ten zbytek, který něco dělat musí, toho obyčejně nepotřebuje dělat nijak moc.Tady to chtělo nechat "nepotřebuje udělat úplně všechno". Ta úprava mění význam toho, co Linus řekl a o co v jeho příspěvku jde.
Tady to chtělo nechat "nepotřebuje udělat úplně všechno". Ta úprava mění význam toho, co Linus řekl a o co v jeho příspěvku jde.Jak si to tak čtu znovu a znovu a koukám na Linusův krkolomný slovosled ("tend to need to not do"), tak si říkám, že jsme asi oba vedle a bylo tím možná myšleno "obyčejně potřebují, aby se toho nedělalo moc". Takovému významu se mi však zprvu nechtělo věřit, protože to není vůči danému kódu moc lichotivé. Pokud se ovšem Linus nespletl a nechtěl ve skutečnosti napsat "tend not to need to do" (to mi stále připadá nejpravděpodobnější). Pak by platil můj první překlad, protože aby to znamenalo "úplně všechno", muselo by být v originále "the whole lot" ("Apples, oranges, the whole lot", tj. "Jabka, pomeranče, prostě všechno"). Jelikož je tam však "a whole lot", tak to znamená "nic moc" či něco podobného ("I don't think it matters a whole lot", tj. "Myslím, že na tom zas tak moc nezáleží").
akce 1 (nutná jen pro uspání do RAM) akce 2 (nutná jen pro uspání do RAM) akce 3 (nutná jen pro uspání do RAM) akce 4 (nutná jen pro uspání do RAM)To je první část té věty "99% of all hardware needs to do exactly *nothing* on suspend-to-disk" - 99% HW nepotřebuje při uspávání na disk nic dělat (ale přesto to dělá, protože se používá stejný kód) Druhý příklad - zařízení Z2
akce 1 (nutná jen pro uspání do RAM) akce 2 (nutná jen pro uspání do RAM) akce 3 (nutná jen pro uspání do RAM) akce 4 (nutná pro uspání do RAM i na disk)To je druhá část té věty - "and the ones that really do need things tend to need to not do a whole lot.", tedy ten zbytek, který při suspendu na disk něco dělat potřebuje (zde akce4), nepotřebuje dělat úplně všechno (tedy z těch 4 akcí nepotřebuje udělat 1,2,3). Když se napíše, že "nepotřebuje udělat nijak moc", tak se tam tahle informace ztrácí.
${SUBJECT}
?
K tomu Linus napsal: Ndiswrapper sám o sobě není kompatibilní s GPL. Snažit se tvrdit, že z nějakého důvodu je kompatibilní s GPL, i když potom nahraje moduly, které nejsou, je stupidní a zbytečné. Zcela jasně prostě přeexportovává tyto pouze-GPL funkce kódu, který není GPL.Achjo, uz je to tady zase.
Tiskni
Sdílej: