Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Pásek má v kterémkoliv bodě rub i líc, ale přitom na sebe rub i líc navazují - rub se mění v líc a naopak.mi připadá pouze jako popis nikoli definice. Jinak řečeno, definovat něco jako "věc. co má v kterémkoli bodě rub i líc, přižemž rub i líc na sebe navazují" mi připadá jako docela k ničemu. Prosím neber to jako slovíčkaření. Sám definici Moebiova proužku neznám a myslel jsem, že když píšeš "z definice", tak že se něco přiučím. Takhle to ale vypadá na nějaký omyl (nebo jenom nezávaznou lehkovážnou konverzaci...)
Říct že má jen jednu stranu se mi zdá oproti tomu logické, neparadoxní a jasné.Tak v tomhle zdání se neshodnem, protože to evokuje pocit, že druhá strana chybí, přitom to není pravda. Takže logické nevím, snad, neparadoxní ani náhodou, jasné už vůbec ne. Jenom ten papír není tak úplně dvourozměrný, jak by měl podle modelu být.
mám tomu rozumět tak, že Moebiuv proužek má dvě strany nerozlišitelné avšak nikoli identické? Stále mi to připadá jako pěkná blbost.Ne. Mluvím o tvém logickém postupu ne o proužku :).
Připouštím ale, že nad rozlišováním "identity" a "nerozlišitelnosti" jsem se nepozastavil. Můžeš uvést nějaký příklad? Nějak mi není jasné, v jakém kontextu by něco takového mohlo být užitečné. Tj. kdy např. _nemůžeš_ dvě věci rozlišit (což samo o sobě považuji za spor) a přesto je nepovažuješ za identické?Velice rád. Jedním příkladem je, když obě věci vidíš (zkoumáš) najednou. Tedy jednoznačně víš, že jsou dvě, ač je nedokážeš mezi sebou (trvale) rozlišit, protože na tebe jednotlivě působí zcela stejným dojmem.
Dokážu si představit, že dva elektrony v atomu He jsou nerozlišitelné co do vlastností, ale jsou rozlišitelné co do polohy (např. ionizací).Rozlišíš je stejným způsobem co do polohy i za pět minut? Budeš vědět, který je který? Mimochodem, v elektronech se nebudu dále vrtat, protože se neprojevují z mého pohledu zcela konvenčně. Nejradši bych vynechal vše co zavání kvantovými jevy nebo einsteinovskou relativitou.
Tiskni
Sdílej: