Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Jediné co je celkem problematické jsou fotky. Picasa má jen 1 GB kapacitu a celkově je nepraktické mít všechny fotky na webu.No právě. Ten systém počítač zásadně omezuje. Hodí se jenom na takové to rychlé browsení, protože rychle bootuje. Není to soupeř Windows nebo Linuxu. Linux na web poslouží stejně dobře a navíc nebrání používat PC normálním způsobem. Hlavní "přínos" tohohle systému vidím v tom, že si Google upevní svou pozici, kdy na něm lidi budou závislí a bude mít i na PC svou vlastní kontrolovanou platformu a stálé odbytiště pro reklamy. O to jim jde: najít způsob, jak vydělávat na masách lidí cílenou reklamou. Když má někdo vlastní systém, tak si tam reklamy zobrazovat nebude a to je z pohledu firmy jako je Google problém; pro uživatele je to ale +.
Ne, že bych byl nějaký zastánce Chrome OS, ale musím poopravit, že účet u Googlu potřeba nebude. Viz. např. článek na Mashable:
Another important fact to note is that nothing ties Chrome OS to Google, and, just like using Chrome browser, you don’t need a Google account to use Chrome OS.
Blbej dotaz -- ten zvuk modemu je po celým světě stejnej?Pokud vim, tak by nemusel byt - ten pocatecni zvuk je posloupnost mnoha snah o navazani komunikace na nejruznejsich modulacnich rychostech (podle ruznych, postupne se vyvijejicich standardu). Tipuji, ze kdyby se vyrobce omezil na par 'nejnovejsich', byl by zvuk jiny (a kratsi). Samozrejme to vse se tyka klasickych analogovych modemu.
14.4kbps? Přes to by snad neprotlačil ani ty DC koeficienty, i kdyby byly kvantované na 3bity/koeficient.A kdo rika ze jde o realtime stramovani? Treba takove video v H.261 by i na 14.4kbps dalo stahnout v snesitelne dobe.
Tiskni
Sdílej: