Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: Robert Krátký, písmo: Martin Stiborský
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Mluvim ja timhle, ah.!Zatim ne, ale vcera jsoum koukal na hvezdne valky a Yoda evidentne neni mistr jazyka. Ja bych mu dal laserovy vyprask uz za ty slovesa na konci vet
No já jsem třeba rád, že jsem se dozvěděl co je to jambický pentametr…
U - | U - | U - | U - | U -Např.:
ty krávo, chápeš vůbec ňákej vtip?nebo rozepsáno:
ty krá- | vo, chá- | peš vů- | bec ňá- | kej vtip(Pro šťouraly: na poslední slabiku se většinou dost sere) Všimněte si, že jamby (jamb = "U -"; pentametr proto, že je tam těch jambů pět) jsou takové „štekavé“ („ta tá“), takže v klasické latinské poezii se užívaly pro satirické výpady proti různým politickým protivníkům atd. Mimochodem, metrum (třeba i klasický hexametr) jsou ideál ke zrapování.
Stůj noho posvátná místa jsou kdekoliv kráčíšTento jeden hexametr se skládá z šesti stop, přičemž v každé stopě může být buď daktyl (-uu, tj. jedna slabika dlouhá a dvě krátké), nebo spondej (--, tj. dvě dlouhé). Takže výše uvedený verš lze schématicky zapsat takto:
-uu | -- | -- | -- | -uu | --Když si ale vyznačíme přízvuky vyplývající z rytmu, pak to bude vypadat takto:
Stůj noho | posvát|ná mís|ta jsou | kdekoliv | kráčíšovšem to se tluče s tím, že čeština má poměrně výrazný přízvuk vždy na první slabice:
Stůj noho posvátná místa jsou kdekoliv kráčíšČili tady se to tluče a proto taky se spousta lidí domnívá, že poezie založená na metru není pro češtinu vhodná. Takže samozřejmě, metrum s přízvukem souvisí, ale jeho základním principem je střídání krátkých a dlouhých slabik.
Překladatel totálně netuší, o čem je řeč.Neříkej. Jamb rozhodně nemusí být složený jen z krátkých a dlouhých slabik. V češtině se velice často používají nepřízvučné a přízvučné slabiky. Podívej se třeba na Máchův Máj (Byl pozdní večer, první máj - večerní máj, byl lásky čas). Ačkoliv netvrdím, že je ten můj výtvor dokonalý (zejména předložky jsou často považovány za přízvučné - záleží na dikci - viz "za deset šest" - to není úplně optimální), tak se drží toho, jak by měl jamb vypadat. Takže doporučuji, aby ses před psaním rozohněných komentářů nejprve zamyslel...
kdy máme Míšu k nám domů přivést?Takže to není taková trága, ostatní si zkuste někdo jinej