Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
KNOCK KNOCK KNOCK Who's there? Recursion. Recursion who? KNOCK KNOCK KNOCK ...
Knock Knock! Who's there? The Doctor. Doctor Who? Exactly!
Knock knock! Whose there? ticho pořád ticho furt ticho Java!
Prečo sa graficky náročné hry nepíšu v Jave? Však by to fachalo na všetkých platformách.V Javě se píšou hry na mobily. Důvodů, proč ve hrách na PC Java nevládne, bude asi víc, např. nedostatek kvalitních knihoven a to, že Java jako jazyk nic úžasného nenabízí. C++ je na tom pořád pokud jde o výkon líp než Java, je blíž HW. V Pythonu se taky žádné graficky náročné hry nepíšou. Pokud je Java opravdu tak ukrutně pomalá (a ne jen nějaký v ní blbě napsaný program nebo GUI knihovna), tak by benchmarky neměly ukazovat pravý opak.
co se týče Javy - nechutně pomalý je swing (je to vidět zrovna na těch netbeansech - jsou odporně pomalé že se to nedá použít;Souhlas, netbeansy jsou pomalé. Ale nepoužívají Swing, používají SWT.
new
.
The most prominent use of Jazelle DBX is by manufacturers of mobile phones to increase the execution speed of Java ME games and applicationsKua som dostal chuť na pivo
Type, type, type?! Snáď ťuk, ťuk, ťuk! :)Sorry... přehlédli jsme.
Počítám, že "fuck around" by se dalo použít k překladu známé věty z Babičky: "Babička šukala po místnosti."
Tiskni
Sdílej: