OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
To by zcela odpovídalo tomu vašemu Mozilla Firefox a Google Chrome.Cože? Mému?
Stejně tak je Firefox Mozilly...Asi jsi přehlédl link od pavlixe, anebo by sis ho měl přečíst ještě jednou. Tento tvar není česky.
Firefox od společnosti Mozilla, nebo zkráceně Firefox Mozily.Neznám nikoho dalšího, kdo by používal spojení "Firefox Mozilly". Tvoje konstrukce jsou jednoduše mimo realitu. Přesto se zdá, že tvá víra ve vlastní jazykový cit je extrémně pevná.
Bohužel tenhle nešvar, pramenící z prostoduchosti překladatelůJá tyhle drobnosti s mírou počešťování neřeším. Takže ani nemá smysl, abych se přel o to, v čem máš pravdu, a v čem ne. Vzhledem k tomu, že běžně najímaní čeští překladatelé pravidelně plodí nesmysly z hlediska češtiny a logiky a vůbec k tomu nepotřebují komplikace v podobně cizích slov a názvů… Když čtu knížu a překladatel už zcela konzistentně používá spojení typu „aniž by ne-“ či „bez toho aby ne-“ ve smyslu „aniž by“ „bez toho, aby“ nebo „tak aby ne-“. A to do té míry, že už se z chyby stává norma.
Stahuj zde: FirefoxEhhh, "odlišný už od návrhu" je opravdu úžasně česky...
Jak to prelozit lip? "Umyslne jiny" ?Jo, to by asi šlo. Ona je to taková nicneříkající průpovídka, co se těžko překládá...
info gnu
. Nebo info override
?
Je to tzv. infostránka projektu GNUJe to stránka v programu info z projektu GNU.
Tiskni
Sdílej: