Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: Robert Krátký, písmo: Martin Stiborský
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
přijímač $ nc -l -p 3000 > soubor vysílač $ nc přijímač 3000 < souborPřípadně kombinované s PGP. Navazování přerušeného spojení už ale vyžaduje netriviální koordinaci. Ta neexistence BFU-friendly utilitek pro triviální přenos souboru je vážně na hlavu. A co používáte vy?
SSH a IPv6. Naštěstí žiju v moderní civilizaci, takže si můžu dovolit obojíJá obvykle SSH a buď IPv6, nebo IPv4, obojího mám dost na všechny domácí stroje. Na druhé straně někdy WinSCP, zatím to zvládl každý.
Ta neexistence BFU-friendly utilitek pro triviální přenos souboru je vážně na hlavu. A co používáte vy?Chybí tam "opensource" a/nebo "free". Protože closed source a nesvobodných pár existuje. Skype, uschovna.cz, ty hrozné filehostingové věci,.... Většina BFU totiž neřeší věci jako svobodnost, bezpečnost, atd, prostě jen co je pro ně pohodlné (ostatně proto jim řikáme BFU).
U mě souhlas, ale je až s podivem jak při rozšíření pohledu na windows, NATovaný sítě a paranoidní firewally se z takového triviálního řešení stává skoro až řešení neřešitelnéV takovém případě používám nějakou šikovnou VPN, případně protaženou přes ICMP, DNS nebo HTTP. Jednou nastavíš a používat můžeš navždy..
.torrent
soubor, DHT v tomhle případě nebude optimální.
uloz.to funguje imo spolehliveNemá navazování přerušeného přenosu, pro neplatící má brutálně omezenou rychlost a CAPTCHA, data jdou přes server v Tramtárii, takže se přenos mezi počítači na gigabitovém ethernetu pošnečí přinejlepším polovinou rychlosti připojení k Internetu.
Rychlost je většinou omezena na 300kBps což mě v zásadě stačí.Málem jsem zapomněl, že chceš používat ulož.to na přenos souboru z jednoho tvého počítače na jiný. Popravdě mě zatím takovéto použití ulož.to vůbec nenapadlo.
Spíš mě připadá, že maj něco na způsob FUP. Po několika stáhnutí rychlost nevysvětlitelně klesá.Já mám spíš pocit, že rychlost vysvětlitelně klesá s příchodem večera.
Málem jsem zapomněl, že chceš používat ulož.to na přenos souboru z jednoho tvého počítače na jiný. Popravdě mě zatím takovéto použití ulož.to vůbec nenapadlo.Tohle jsem nějak nepochopil, já reagoval na Jendův příspěvek v obecné rovině. Jinak já mezi počítači nepřesouvám gigabajty dat, většinou to jsou protokoly o měření a to má hluboko pod 100MB. Přenosová rychlost 300kB/s by se tedy dala překousnout (zvlášť, když jsem míval na začátku 100kBps
Já mám spíš pocit, že rychlost vysvětlitelně klesá s příchodem večera.To já nevím, zas toho tolik nestahuju. Teďka hlavně seriály, který prošvihnu kvůli nefungující TV kartě.
Výhody jsou jasné, není potřeba, aby druhá strana měla speciální program, stačí ji pouze jakýkoliv webový prohlížeč.WinSCP mám nainstalovaný za 20 vteřin, takže výhoda ano, ale nepatrná. Nehledě na to, že na stahování lze použít i HTTP, pokud jde pouze o download, a funguje to i trochu spolehlivěji než FTP. Kombinaci SSH pro upload a HTTP pro download používám až neuvěřitelně často. Pravda, asi se najdou případy, kdy je public FTP vhodnějším řešením než cokoli jiného, u přihlašovaného FTP už tomu tak moc nevěřím.
python -c "import SimpleHTTPServer; SimpleHTTPServer.test()"
. Pak taky dropbox, uloz.to, ssh přenos.
Čas od času jabber, ale popravdě na většinu lídí to moc nefunguje, protože jabber nemají. Je to bída..
+10. Bezpečnostní problémy jsou hned první námitka, která zkušeného uživatele napadne.