Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: Robert Krátký, písmo: Martin Stiborský
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
přijímač $ nc -l -p 3000 > soubor vysílač $ nc přijímač 3000 < souborPřípadně kombinované s PGP. Navazování přerušeného spojení už ale vyžaduje netriviální koordinaci. Ta neexistence BFU-friendly utilitek pro triviální přenos souboru je vážně na hlavu. A co používáte vy?
SSH a IPv6. Naštěstí žiju v moderní civilizaci, takže si můžu dovolit obojíJá obvykle SSH a buď IPv6, nebo IPv4, obojího mám dost na všechny domácí stroje. Na druhé straně někdy WinSCP, zatím to zvládl každý.
Ta neexistence BFU-friendly utilitek pro triviální přenos souboru je vážně na hlavu. A co používáte vy?Chybí tam "opensource" a/nebo "free". Protože closed source a nesvobodných pár existuje. Skype, uschovna.cz, ty hrozné filehostingové věci,.... Většina BFU totiž neřeší věci jako svobodnost, bezpečnost, atd, prostě jen co je pro ně pohodlné (ostatně proto jim řikáme BFU).
U mě souhlas, ale je až s podivem jak při rozšíření pohledu na windows, NATovaný sítě a paranoidní firewally se z takového triviálního řešení stává skoro až řešení neřešitelnéV takovém případě používám nějakou šikovnou VPN, případně protaženou přes ICMP, DNS nebo HTTP. Jednou nastavíš a používat můžeš navždy..
.torrent
soubor, DHT v tomhle případě nebude optimální.
uloz.to funguje imo spolehliveNemá navazování přerušeného přenosu, pro neplatící má brutálně omezenou rychlost a CAPTCHA, data jdou přes server v Tramtárii, takže se přenos mezi počítači na gigabitovém ethernetu pošnečí přinejlepším polovinou rychlosti připojení k Internetu.
Rychlost je většinou omezena na 300kBps což mě v zásadě stačí.Málem jsem zapomněl, že chceš používat ulož.to na přenos souboru z jednoho tvého počítače na jiný. Popravdě mě zatím takovéto použití ulož.to vůbec nenapadlo.
Spíš mě připadá, že maj něco na způsob FUP. Po několika stáhnutí rychlost nevysvětlitelně klesá.Já mám spíš pocit, že rychlost vysvětlitelně klesá s příchodem večera.
Málem jsem zapomněl, že chceš používat ulož.to na přenos souboru z jednoho tvého počítače na jiný. Popravdě mě zatím takovéto použití ulož.to vůbec nenapadlo.Tohle jsem nějak nepochopil, já reagoval na Jendův příspěvek v obecné rovině. Jinak já mezi počítači nepřesouvám gigabajty dat, většinou to jsou protokoly o měření a to má hluboko pod 100MB. Přenosová rychlost 300kB/s by se tedy dala překousnout (zvlášť, když jsem míval na začátku 100kBps
Já mám spíš pocit, že rychlost vysvětlitelně klesá s příchodem večera.To já nevím, zas toho tolik nestahuju. Teďka hlavně seriály, který prošvihnu kvůli nefungující TV kartě.
Výhody jsou jasné, není potřeba, aby druhá strana měla speciální program, stačí ji pouze jakýkoliv webový prohlížeč.WinSCP mám nainstalovaný za 20 vteřin, takže výhoda ano, ale nepatrná. Nehledě na to, že na stahování lze použít i HTTP, pokud jde pouze o download, a funguje to i trochu spolehlivěji než FTP. Kombinaci SSH pro upload a HTTP pro download používám až neuvěřitelně často. Pravda, asi se najdou případy, kdy je public FTP vhodnějším řešením než cokoli jiného, u přihlašovaného FTP už tomu tak moc nevěřím.
python -c "import SimpleHTTPServer; SimpleHTTPServer.test()"
. Pak taky dropbox, uloz.to, ssh přenos.
Čas od času jabber, ale popravdě na většinu lídí to moc nefunguje, protože jabber nemají. Je to bída..
+10. Bezpečnostní problémy jsou hned první námitka, která zkušeného uživatele napadne.