Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Ještěže se mě jeho podstatná část netýká a troufám si tvrdit, že přehrávání chráněných BR disků je pravděpodobně to poslední, po čem dnešní uživatel Linuxu touží. Nebo snad někdo, kdo je schopen si nainstalovat Linux, bude zároveň podporovat zmetky typu MPAA nákupem chráněných BR disků?
Za nejzajímavější bych považoval poslední část o Gallium 3D, akcelerované x264 by se skutečně hodilo, protože s 1080p má problém i moje relativně zánovní E6300 (2 roky není žádná doba ;)), pokud není přetaktované. Řeší to CoreAVC kodeky, ale ty jsou jen pro Windows, takže nic (a jejich naroubování do mplayeru se mi nepovedlo).
To znamená že přehrání díla je takový úkon ve vztahu k dílu, ke kterému nemám oprávnění.Přehrání díla způsobem, při kterém nejsou účinné ochrany proti kopírování, je takový úkon ve vztahu k dílu, ke kterému nemám oprávnění.
Zákazník má právo pořídit si kopii, ale výrobce nemá povinnost to umožnit.Zákon pouze stanoví, že kopie pro vlastní potřebu nezasahuje do autorského práva a jeho omezení, právo zde garantováno není (tedy krom principu, že co není zakázáno, je dovoleno).
Naopak překonání ochrany je trestné.Trestné ne, pokud vím tak jen zakázané, a to autorským zákonem. Vzhledem k předchozímu bodu by mě ale zajímalo, zda z toho nejde odvodit, že na překonávání ochran pro vlastní potřebu se dané omezení nevstahuje...
Ve Windows akcelerace x264 videa v .mkv kontejneru již delší dobu funguje...a tam hovořím o konkrétní situaci, protože u takových filmů se v 99,9999% případů používá x264. Nehovořím tam obecně o formátu H.264, ale o konkrétním kompresním nástroji a konkrétním kontejneru.
V čem máš problém? jediná zmínka, na kterou můžeš poukazovat, je:Je to stejný problém jako kdybys v článku o prohlížeči obrázků napsal, že umí zobrazovat „GIMP obrázky“, přičemž bys tím myslel JPEG obrázky vytvořené programem GIMP, s argumentací, že si je stejně většina linuxáků bude vytvářet v GIMPu. Stejně jako nejsou GIMP obrázky (zanedbejme nativní formát GIMPu, o kterém není řeč), není ani x264 video. x264 je jenom program (knihovna/program), který vytváří H.264 video.Ve Windows akcelerace x264 videa v .mkv kontejneru již delší dobu funguje...a tam hovořím o konkrétní situaci, protože u takových filmů se v 99,9999% případů používá x264. Nehovořím tam obecně o formátu H.264, ale o konkrétním kompresním nástroji a konkrétním kontejneru.
Tiskni
Sdílej: