abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 814 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    TVtime - tak trochu jiná televize

    22. 7. 2003 | Michal Semler | Multimédia | 153607×

    Program využívající post-processing pro kvalitní zobrazení televizního signálu z tv-karty.

    Každý, kdo jednou nainstaloval televizní tuner, ví, že obraz, který dává, není oproti klasické televizi ideální. První nainstalovaný program je v naprosté většině případů xawtv. Tento program je naprostou klasikou a naleznete jej nainstalovaný snad na každém počítačích s Linuxem a televizním tunerem. Má ale několik much, kvůli kterým začne časem většina uživatelů hledat alternativy. Mezi hlavní vady na kráse patří obraz tahaný přímo z televizního tuneru bez jakéhokoliv postprocessingu. To způsobuje, že kvalitní obraz dostanete jen v oblasti s dostatečně silným signálem. V těch méně pokrytých oblastech musíte hledat o trochu kvalitnější software s podporou postprocessingu obrazu. A přesně o to se snaží projekt TVtime.

    Projekt TVtime je v relativně rané fázi, a proto jeho komfort nastavení není vůbec ideální. Postrádá jakékoliv menu s přehledným nastavením kanálů, vše se konfiguruje přímo z příkazové řádky a pomocí přepínačů při spuštění. Přehledné menu je ale plánováno v některé z dalších verzí. Zkusme si proto TVtime přeložit a nastavit. K nastavení TVtime budeme potřebovat už předem nastavené xawtv, abychom si ušetřili práci.

    TVtime nejprve stáhneme z jeho domovské stránky. V době psaní tohoto článku byla aktuální verze 0.9.8.5. Překlad není žádný problém a probíhá přes klasickou svatou trojici ./configure; make; make install. Dále je vhodné nastavit real time clock (modul jádra rtc). To musíme nastavit po každém startu systému, proto jej vyrobíme jako startovací skript. Jednoduchá varianta může vypadat třeba takto:

    if [ -e /sbin/sysctl ] || exit 0
    case "$1" in
    start|restart|force-reload)
      echo -n "Writing new sysctl"
      /sbin/sysctl -w dev.rtc.max-user-freq=1024
      echo "."
      ;;
    stop)
      ;;
    *)
      echo "Usage: /etc/init.d/sysctl {start|stop|restart|force-reload}"
      exit 1
    esac

    exit 0

    Nyní spusťte tvtime -f europe -n PAL a uvidíte modrou obrazovku (podobnost s Windows je čistě náhodná :). Program vytvoří ve vašem ~/ adresáři adresář .tvtime a v něm několik souborů, z nichž nejdůležitější je stationlist.xml. Do toho uloží seznam všech UHF kanálů s normou PAL, jak jsme specifikovali při spuštění. Je dobré za pomoci vámi nastaveného xawtv nalézt tu nejlepší stanici dle xawtv. Postprocesingové filtry TVtime vyladí totiž téměř vše, ale kvalita kanálu ovlivní zátěž vašeho CPU. Zvolte proto kanály stejné jako v xawtv. Takto vypadá obsah mého stationlist.xml pro Prahu, konkrétně žižkovský vysílač a vysílač TV Galaxie, kterou chytám velmi špatně, protože na ní nemám otočenou anténu.

    Takto zjednodušený seznam vzniknul až editací souboru stationlist.xml, do kterého TVtime automaticky dosadí všechny kanály UHF. Musíte proto projít všechny kanály klávesovými šipkami a klávesou "r" přenést kanál na vámi zvolenou pozici nebo jej raději rovnou vytvořit ručně. Všimněte si, že TVtime umožňuje specifikovat názvy kanálů i s diakritikou.

    Uznávám, že nastavit správně kanály není žádný med, ale výsledek za to jistě stojí. Doporučuji i klávesou "t" zvolit ten správný postprocesing vyhovující vašemu oku. Mně vyhovuje ten od mplayeru.

    TVtime umožňuje dále z těch běžných funkcí měnit barvu, jas a kontrast klávesami F1 až F6, přes F10 skenovat obsah kanálů a mnoho dalších významných i méně významných funkcí. Celý seznam naleznete na stránkách projektu.

    TVtime má také ještě jednu vadu - xawtv mi v pořádku detekuje mono/stereo. TVtime ukazuje vždy mono, i když hraje stereo. Naopak jako ohromnou výhodu vidím naprostou nenáročnost na výkon CPU. Xawtv chce při fullscreen módu 0.4 load average, TVtime si vezme na mém P3 733 MHz 0.02. Při okenním módu se ukazatel load average na mém systému ani nezvedne.

    A teď několik obrázků. Vybral jsem reprezentativní vzorky výkonu postprocesingových filtrů a snad pro všechny věkové kategorie :-).

    Česká diakritika v názvech kanálů jak vidíte funguje. Všimněte si ruky pana Menšíka. Malé rozmáznutí se projevuje při rychlých pohybech na všech TV kartách.

    [Pozn. red.: Náhledy označené hvězdičkou (*) odkazují na obrázky větší než 200 kB.]

    Zde si všiměte, jak TVtime umí narovnat a interpolací vyladit zcela roztřesený obraz. Anténa je natočena na zcela opačnou stranu. Dále je vidět, že TVtime ukazuje o 2 hodiny více oproti aktuálnímu času v systému. Ani při všem úsilí jsem to nedokázal eliminovat.

    *

    Jedna naše současná hvězda v Receptáři.

    *

    Ta samá hvězda je vidět zatímco TVtime informuje o názvu souboru uloženého screenshotu.

    *

    Míša Kulička aneb něco pro mladší generaci - vidíte, jak se i přes interpolarizaci zachovává plyšový povrch hračky.

    *

    Vysoké střídání barev a rychlost obrazu při módní přehlídce jde TVtime také slušně.

    Něco pro pány aneb jak to vypadá v xawtv.

    A takto vypadá podobně složitá scéna v TVtime.

    *

    Teletubbies pro nejmenší - TVtime má problémy s přechodem mnoha barev v sobě - na toto interpolace nestačí.

    *

    Ještě jednou Teletubbies tentokrát přechod barev ve slunci - jednu barvu zvládá TVtime bez problémů.

    *

    Úsměvem od naší rosničky se rozloučíme - není to prostě krásný obraz? :-).

    *

    Odkazy a zdroje

           

    Hodnocení: 39 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    22.7.2003 07:35 Ludek
    Rozbalit Rozbalit vše vykon procesoru
    TVTime jsem zkousel tak pred pul rokem a na mem Duronu 700 nebyl prilis pouzitelny, protoze nestihal. Jake mate s pozadavky TVTime na vykon zkusenosti vy ostatni ? Nebo ze by pul roku optimalizaci pomohlo ;-)?
    CIJOML avatar 22.7.2003 09:02 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše vykon procesoru
    v novych verzich sly hardwareove pozadavky az neskutecne dolu. Nyni na mem predpotopnim krapu muzu kompilovat a ledovat telku ve fullscreen bez trhani
    22.7.2003 08:13 Dale Cooper
    Rozbalit Rozbalit vše Co pouzit rovnou MPlayer
    Na sledovani televize pouzivam MPlayer. Kdyz autor doporucuje pouzit post-processing od MPlayeru, neni tedy jednodussi pouzit primo ten? Mam jeste dotaz: Jak zaridit, aby mi pocitac startoval s vypnutym zvukem u tuneru, tj. aby mi nesumela televize kdyz nabootuju linux? Diky Dale
    CIJOML avatar 22.7.2003 09:04 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Co pouzit rovnou MPlayer
    zvolit ten spravny tuner - nesmi sumet kdyz se loadne modul. TVtime poskytuje mnohem, vyssi komfort obsluhy nez mplayer a narozdil od nej ma mnohem vic postprocesingovych filtru. Mym ocim vyhovuji ty mplayerove, mozna uz proto ze jsem na ne zvykly z divx.
    22.7.2003 10:02 JoHnY
    Rozbalit Rozbalit vše Celkem dobry
    je to celkem vysoka kvalita ale DScaleru se to nevyrovna (pod Wokna) DScaler je snad jedinej program pod wokna kterej si data z karty bere sam a nepouziva to debilni WDM nejlepsi obraz co jsem kdy videl, byl z xawtv s ATI AIW 128/32(Rage Theater) s nejakym upraveny driverem od K nebo G - me nikdy nefungoval
    22.7.2003 12:05 ctirad
    Rozbalit Rozbalit vše Celkem dobry
    Nesouhlasím. Musíte srovnávat na stejném stroji, se stejným TV tunerem a stejným zdrojem signálu.
    CIJOML avatar 22.7.2003 12:26 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Celkem dobry
    Toto je z ATI TVWonder VE
    theo avatar 22.7.2003 18:27 theo | skóre: 15 | Rožnov ... hádej který?
    Rozbalit Rozbalit vše hezke ale....
    skoda, ze to nejde skompilovat na slackwaru... a hodiny zas resit zavilosti neminim... skoda.
    Sine ira et studio
    22.7.2003 19:13 Radek Vohnout
    Rozbalit Rozbalit vše hezke ale....
    Mam Slackware current, vytvoren stalym upgradovanim, a zkompilovalo se to na prvni pokus.
    22.7.2003 21:34 CIJOML
    Rozbalit Rozbalit vše hezke ale....
    Dalsi duvod proc pouyivat Debian :-)
    22.7.2003 23:04 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše hezke ale....
    Tomáši, čoveče, nerouhej se!!!! Proč by to nemělo jít?! (Nezkoušel jsem, ale nevěřím!) --vo
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    theo avatar 23.7.2003 00:56 theo | skóre: 15 | Rožnov ... hádej který?
    Rozbalit Rozbalit vše hezke ale....
    ale jo, slo by to, ale to bych se s tim musel chtit zaobirat. a resit ty zavislosti se mi proste nechce... ale kdyz tak nad tim uvazuju -- podarilo se mi rozchodit sodipodi (huraaaaa) a chtelo to nejake stejne knihovny, tak mozna... il try it once more.
    Sine ira et studio
    theo avatar 23.7.2003 01:22 theo | skóre: 15 | Rožnov ... hádej který?
    Rozbalit Rozbalit vše hezke ale....
    tak jsem to esce ozkusal a nic. havaruje to na souboru leetft.c do ktereho se neincludne ftglyph.h, protoze v nem je podle preprocesoru nejaky bug (ktery tam ale podle toho co jsem se dival neni). nemam na takove ptakoviny naladu. pokud kvuli p*vinam jako jsou superextrajemne vyhlazene fonty nejde skompilovat program (a neexistuje moznost jak to vypnout), tak je to program k nicemu a autor necht si ho laskave strci za klobouk (bych rekl i jinam, ale nebudu sprosty na verejnosti).
    Sine ira et studio
    CIJOML avatar 23.7.2003 08:06 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše hezke ale....
    svou vlastni neschopnost svalovat na jine :))) Ale notak... :))) Treba me se to skompilovalo na prvni pokus bez zasahu :)))
    theo avatar 23.7.2003 17:06 theo | skóre: 15 | Rožnov ... hádej který?
    Rozbalit Rozbalit vše hezke ale....
    takhle -- je mozne, ze mam nejake divne zavislosti v systemu, ale v jednu rano se tim opravdu neminim zaobirat (potazmo kdyz vubec ani nemam tuseni na cem by ta knihovna, ktera se v mem systemu objevila ani nevim odkud, mela byt vlastne zavisla). navic ja bych skutecne ocenil moznost vypnout jakesi prastene vyhlazene fontiky pres ctvrt screenu (ne, ze by se mi nelibily, ale kdyz to kvuli takove ptakovine poradne nejde zkompilovat...). btw: skompilovalo se ti to? fajn. a co ja s tim?
    Sine ira et studio
    23.7.2003 13:10 _MiReK_
    Rozbalit Rozbalit vše prectete si to a opravte
    Clanek sice pekny, ale chtelo by to od nekoho precist a opravit spatny slovosled. Napriklad nize uvedena veta je skutecne unikat. "Má ale několik much, kvůli kterým většina začne časem uživatel hledat alternativy."
    23.7.2003 14:45 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše prectete si to a opravte
    moje chyba. opraveno.
    21.6.2009 23:24 jan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: prectete si to a opravte

    ...a dalsi "grammar nazi"

    ---

    satelitní televize upc direct

    1.8.2003 08:34 Franta Jetel
    Rozbalit Rozbalit vše Mrznoucí tvtime
    Dobrý den, inspirovaný tímto článkem jsem se pokusil rozběhnout tvtime (.9.8.5) na Mandrake 9.1 s Winfast TV2000 XP. Překlad proběhl bez problémů (to byla moje třetí kompilace :) ), taktéž sestavení a instalace. Spuštění OK, tvtime začal vyhledávat stanice. Mimochodem u mě se čas shoduje - nastavená zóna +2GTM - s časem na khodinách. Velkým problémem ale je, že při delším sledování cca po 15 minutách zatuhne celý počítač včetně klávesnice (přepínání konzolí, trojhmat, ani num lock nereaguje). Obraz se zmrazí - zvuk stále běží - jen nic nereaguje (tedy až na takové malé tlačítko pod power na skříni :( ). Nikdy se mi nic takového nestalo. Můžete mi někdo pomoct? Díky F (MDK 9.1, Winfast TV200XP, AMD, ASUS, ATI Shapire 9000Pro)
    12.9.2008 16:52 Martin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrznoucí tvtime
    Mam naprosto stejny problem, stejnou tv kartu. Obraz v tvtime se mi take po urcite dobe zasekne a bezi uz jenom zvuk. Tvtime jsem nekompiloval, ale stahnul z repositaru. Jedu na ubuntu 8.04. V kubuntu se to tak casto neseka, ale take. Netusite nekdo co s tim? :-(
    13.1.2022 21:06 hmm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrznoucí tvtime
    Jo, to byli casy kdyz se nezabijeli lidi jen protoze jim nesedi dane pohlavi ale opousteli nas skutecne nemocni lide.
    Velice se ti ta cenzura vydarila, Kolibaci, skvele zvladnuta moderace a vyuziti vlastniho casu, tleskam komunistickym praktikam. ODBOJ PROTI KOMUNISTUM.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.