abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 15:22 | Nová verze

Byla vydána nová verze 0.3.0 multimediálního serveru zprostředkujícího aplikacím na Linuxu jednotný přístup k audiu a videu PipeWire (Wikipedie). Přehled novinek v souboru NEWS na GitHubu. Zdůraznit lze například vylepšenou kompatibilitu s JACK.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 13:22 | Zajímavý článek

Michal Špaček informuje v článku Maximální délka platnosti HTTPS certifikátů bude zkrácena na 1 rok na svých stránkách: "Apple tento týden na setkání certifikačních autorit a prohlížečů oznámil, že od 1. září tohoto roku bude maximální platnost TLS certifikátů v Safari (a možná i v celém macOS a iOS) zkrácena na 1 rok, čímž v podstatě zabil certifikáty s delší platností".

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
včera 13:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 12.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností s náhledy a animovanými gify v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
22.2. 21:11 | Nová verze

Vyšla nová verze 1.4.0 nástroje pro připojení ke vzdálené ploše Remmina. Mezi změnami figurují např. opravy autentizace přes SSH nebo nakládání se schránkou při připojení přes RDP. Sestavení dostupná z PPA pro Ubuntu skončí ve prospěch Flatpaku a Snapu.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
21.2. 16:33 | Komunita

Google zveřejnil seznam 200 organizací přijatých do letošního Google Summer of Code (GSoC). Dle plánu se studenti přihlašují od 16. do 31. března. Vydělat si mohou od 3 000 do 6 600 dolarů. V Česku a na Slovensku 3 600 dolarů. Další informace v často kladených otázkách (FAQ). K dispozici jsou také statistiky z minulých let.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
21.2. 15:55 | IT novinky

Ve věku 74 let zemřel Lawrence Tesler. V 70. letech pracoval v Xerox PARC a posléze odešel do Apple. Zabýval se především zjednodušováním uživatelských rozhraní, byl odpůrcem modality a přispěl k prosazení moderního způsobu označování a kopírování textu – myší a klávesovými zkratkami (kombinace s XCV) – v raných Apple Human Interface Guidelines. Dále se podílel např. na vývoji Smalltalku a souvisejícího přenosného počítače Xerox NoteTaker nebo později PDA Apple Newton.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 9
21.2. 13:11 | Zajímavý článek

Aktuální příspěvek What is Mobile PureOS? na stránkách společnosti Purism je věnován operačnímu systému Mobile PureOS, tj. PureOS pro mobilní zařízení a především pro telefon Librem 5. Víceméně se jedná o stabilní Debian s GNOME doplněný o balíčky phosh, phoc, libhandy, Calls, Chats a další.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.2. 19:33 | Zajímavý článek

Jozef Mlich se v příspěvku PinePhone je nové OpenMoko na svém blogu věnuje svému novému linuxovému chytrému telefonu PinePhone v edici BraveHeart: "Momentálně se pocity z tohohle zařízení dají přirovnat k BrokenMoku. Většina věcí prostě nefunguje. Minimálně ne sama od sebe. Začít se dá už u samotného hardware, kde existuje wiki stránka popisující nedostatky".

Ladislav Hagara | Komentářů: 26
20.2. 10:00 | Zajímavý projekt

Justine Haupt aktualizovala svůj open source mobilní telefon s rotační číselnicí a zveřejnila kompletní dokumentaci, vlastní kód, schémata i STL soubory pro 3D tisk. Desku plošných spojů případně i vytištěný obal lze koupit v jejím obchodu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 41
20.2. 06:00 | IT novinky

Otevřená certifikační autorita Let's Encrypt v příspěvku na svém blogu informuje, že žádosti o vystavení certifikátů nově validuje z několika míst současně (Multi-Perspective Validation). Další informace v diskusním fóru.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
Vydržela vám novoroční předsevzetí?
 (9%)
 (5%)
 (3%)
 (83%)
Celkem 190 hlasů
 Komentářů: 0
Rozcestník

www.AutoDoc.Cz

Hosting účetnictví WinStrom na vlastním serveru

27. 3. 2009 | Petr Ferschmann | Návody | 4483×

Jak nainstalovat a nakonfigurovat linuxovou verzi účetnictví WinStrom na vlastním serveru pro vzdálený přístup. Článek také popisuje zabezpečení, zálohování a proces aktualizace.

O ekonomickém systému WinStrom 10 jsme už psali v článku WinStrom 10: Účetnictví i pro Linux. Jedná se o multiplatformní účetnictví s podporou daňové evidence a českého a slovenského podvojného účetnictví. Jedna z jeho zajímavých vlastností je i možnost vzdáleného přístupu k účetním datům. Tato vlastnost je dostupná i v bezplatné variantě Start a ukážeme vám, jak vše provozovat na vlastním linuxovém serveru s Ubuntu. Postup pro ostatní podporované distribuce je velmi podobný.

Síťový přístup z lokální sítě je u většiny ekonomických systémů dnes již samozřejmostí. Málokterý z nich ovšem nabízí i možnost vzdáleného přístupu přes internet. Této funkce je obvykle dosahováno použitím terminálového řešení postaveného na Microsoft Windows Terminal Services. Toto použití s sebou přináší dodatečné (a ne malé) náklady.

WinStrom 10 nabízí přímou podporu pro vzdálený přístup a tuto funkci nabízí i u bezplatné verze. K čemu je to dobré? U firmy s pobočkami je to jasné, ale u malé firmy? Většina malých firem nemá vlastní účetní, ale jednou za čas shromažďuje doklady, které pak odnese do účetní firmy. Tam doklady přepisují do účetního systému a zaúčtovávají. Teprve poté lze podat například daňové přiznání či zjistit stav účetnictví. Pokud potřebujete znát jakoukoliv další informaci z účetnictví, musíte mailovat či telefonovat účetní. Pokud potřebujete znát své dlužníky, kolik budete potřebovat na zaplacení DPH, jak se vyvíjí vaše cash-flow, na to všechno potřebujete informaci od účetního; a pokud účetnímu nosíte doklady např. jednou za měsíc či za čtvrtletí, nemáte nikdy aktuální přehled.

V případě vzdáleného přístupu můžete základní doklady (odchozí a příchozí faktury, pokladní doklady, ...) rovnou zadávat do účetnictví a účetní prakticky jen provádí kontrolu a zaúčtování zadávaných dat. Kdykoliv vidíte aktuální stav účetnictví či můžete sledovat historii a nemusíte nikoho obtěžovat, pokud potřebujete z účetnictví cokoliv získat. Přitom vůbec nezáleží na tom, zda je účetní server u vás, u účetní firmy či je hostován u výrobce.

Instalační návod

Nejprve si tedy stáhněte instalační balíček:

wget http://www.winstrom.cz/download/latest/deb/

A nainstalujte jej:

gdebi winstrom_10*.deb

Příkaz gdebi automaticky dotáhne i potřebné závislosti, jako je PostgreSQL či Java, a následně spustí příkaz dpkg -i. Jedná se tedy o obdobu apt-get pro lokální instalační balíčky.

Při instalaci zvolte, že chcete síťovou instalaci a server. Pokud jste zvolili něco jiného, můžete vše znovu nastavit příkazem:

dpkg-reconfigure winstrom

Zajistili jste tedy, že běží WinStrom Server a poslouchá v síti na všech rozhraních. Toto nastavení je možné provést i z aplikace, nicméně implicitně se kvůli bezpečnosti poslouchá pouze na localhost. Nyní musíte nastavit firewall. Pokud používáte UFW, stačí povolit aplikaci WinStrom:

ufw allow WinStrom

Pokud používáte iptables, je potřeba povolit TCP port 5434 pro aplikaci a pokud chcete použít i vyhledávání v síti pomocí broadcastů, tak i UDP port 5434:

iptables -I INPUT -p tcp --destination-port 5434 -j ACCEPT
iptables -I INPUT -p udp --destination-port 5434 -j ACCEPT

Nyní musíte ještě aplikaci spustit a při prvním přihlášení zadat jméno a heslo administrátora. Nainstalujte tedy WinStrom na klientský počítač (instaluje se pomocí stejného instalačního balíčku). Můžete provést instalaci i na jiný operační systém – např. Mac OS X či Windows. Nastavte ve správě datových zdrojů adresu serveru.

winstrom server krok1

winstrom server krok2

winstrom server krok3

Následně budete vyzváni k vytvoření účtu administrátora aplikace.

Bezpečnost

Jedna z důležitých otázek je samozřejmě i bezpečnost. WinStrom používá pro ukládání dat PostgreSQL. Nicméně přístup do něj není umožněn přímo, ale jen přes obslužnou aplikaci zvanou WinStrom Server. Ta zajistí autorizaci uživatele, omezení přístupu a také šifrovaní a kompresi dat (při prvním spuštění se vygeneruje certifikát, stejně jako je tomu např. u ssh).

Z běžícího serveru není možné bez autorizace zjistit seznam firem a ani jiná data. Nicméně vše záleží na kvalitě hesla – jméno uživatele či firmy není správným kandidátem. Dalšího zabezpečení je možné dosáhnout i dalšími cestami, např. VPN.

Zálohování

Veškerá data aplikace jsou ukládána v databázi, kterou je nutné zálohovat. Pokud použijete funkci WinStromu a provedete ruční zálohování z aplikace, získáte soubor, který je vytvořen pomocí programu pg_dump. Lze tedy využít tohoto faktu a zálohovat automatizovaně. K tomu lze využít libovolný nástroj pro zálohování PostgreSQL.

Ukážeme si jednoduchý skript, který lze volat programem cron. Vytvořte tedy soubor /etc/cron.daily/winstrom_backup:

#!/bin/bash

DT=`date "+%Y%m%d"`

for DBNAME in `su postgres -c "psql --cluster 8.3/winstrom -l -A -t" | cut -d\| -f 1 | grep -v template0 | grep -v template1 | grep -v postgres`; do
    MY_FILE=/tmp/pgsql-backup/$DBNAME-$DT
    su postgres -c "/usr/bin/pg_dump --cluster 8.3/winstrom -U postgres $DBNAME -b -D --format=c --compres=9 --file=$MY_FILE.backup"
done

Uvedené zálohy pak obnovujte pomocí klienta WinStrom. Aplikace se automaticky postará o založení uživatelských účtů a registraci firmy v registru firem v databázi centralServer.

Aktualizace

Instalační balíček WinStromu zaregistroval i zdroj pro jeho automatické aktualizace pomocí APT. WinStrom tedy bude aktualizován se systémem. Když zaktualizujete server a klient se znovu připojí, zjistí rozdíl a stáhne si změny aplikace ze serveru. Tato vlastnost současně umožňuje, abyste se jedním klientem připojovali na více různých verzí serverů (ne vždy chcete server aktualizovat okamžitě).

Obvykle s aktualizací programu dojde i ke změně databázového schématu. Server zajišťuje automatické provedení změn v databázi při prvním spuštění. Protože PostgreSQL umožňuje transakcí hlídat i změny schématu databáze, nemusíte se bát, že by došlo k nekonzistenci dat při selhání aktualizace.

Technické zajímavosti

Technickou zajímavostí serveru je, že používá protokolový multiplex. Proto na jednom portu běží HTTP a HTTPS (založené na Jetty), vlastní protokol založený na RMI a chráněný přístup k databázi. Zkuste přistoupit na http://localhost:5434/ a https://localhost:5434/. Důvodem této integrace je jednodušší nastavování firewallu – pokud máte server za ADSL modemem, stačí přesměrovat jen jeden port.

Do budoucna je také plánované rozhraní, které umožní napojovat WinStrom na různé další aplikace. Jeho návrh najdete na WinStrom 10 a REST API.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

27.3.2009 10:16 filbar | skóre: 36 | blog: Denicek_programatora | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hosting účetnictví WinStrom na vlastním serveru
Jaký je rozdíl mezi Síťovým přístupem ve variantě Mini a Vzdáleným přístupem, který je ve variantě Basic. Když mám teď verzi Start nainstalovanou na domácím routříku, bude mi na ní přístup fungovat i po povýšení na verzi Mini?
27.3.2009 12:13 Ferš | skóre: 11 | Plzeň
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hosting účetnictví WinStrom na vlastním serveru

Zdravím,

u síťového přístupu u verze Mini je požadováno, aby server byl ve stejné síťi jako klient (kontrolována je maska podsítě a IP adresy). V budoucnu přibudou také další funkce (pozvánka, průchod přes firewally), které nebudou ve variantě mini.

Pokud jsem to tedy dobře pochopil - ve vašem případě by vám z routeru měl WinStrom Mini běžet i nadále.

S pozdravem

Petr Ferschmann

 

PS: ano víme, že obejít toto technické omezení není nijak složité a prokázání tohoto faktu složité naopak je. Nicméně porušíte licenční podmínky.

FlexiBee - internetový ekonomický systém i pro Linux
OndraZX avatar 28.3.2009 19:51 OndraZX | skóre: 27 | blog: OndraZX | Frydek-Mistek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hosting účetnictví WinStrom na vlastním serveru
Zajimalo by mne, proc instalacni balicek ma zavislost na PostgreSQL - vetsinou SQL server bezi na jinem PC nez klient? Cca pred pul rokem jsem WinStrom zkousel, a instalace SQL serveru na stanici s klientem mi dost vadila. (mozna v soucasnych baliccich uz zavislot neni)
MaT avatar 28.3.2009 21:58 MaT | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hosting účetnictví WinStrom na vlastním serveru

Není to tím, že mají všechno v jednom balíčku? Tzn. klientskou část i server? Já zatím zkoušel jen volně stažitelnou verzi - a myslím, že bylo vše v jednom balíku...

Open source software for open minded people. :-)
9.4.2009 09:15 Cuda
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hosting účetnictví WinStrom na vlastním serveru

Dobrý den

Teď jsem zkoušel naistalovat Winstrom na server (ve virtuálu) bez grafického prostředí. A pak nešlo vytvořit firmu (nebo obnovit ze zálohy), hlásilo to problém s hibernate session ... Na netu jsem nikde nenašel kterým balíkem to opravit. Zkoušel jsem nainstalovat xorg a pak přes ssh a forward X spustit Winstrom, ale při vytvoření firmy stále stejná chyba.

Mohu se zeptat, čím to odstranit. Co je k tomu potřeba?

Testováno na Debian lenny poslední aktualizace.

ps: když naistaluju Debian včetně grafického rozhraní, tak vše jede OK, tak to bude asi způsobeno nějakou závislostí.

9.4.2009 16:26 Ferš | skóre: 11 | Plzeň
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hosting účetnictví WinStrom na vlastním serveru

Dobrý den,

stránky abclinuxu nejsou ty správné pro technickou podporu. Nicméně se Vám pokusím odpovědět.
Na serveru jste zvolil, že se jedná o síťovou instalaci? Podaří se Vám do aplikace přihlásit - tj. přihlášení jde, ale nejde výběr firmy? Jakou verzi používáte?


Pokud přihlášení jde a používáte verzi vyšší než 10.4.8, potřeboval bych vidět obsah souboru /var/log/winstrom.log a také výstup příkazů:
/etc/init.d/winstrom status
netstat  -ltn

Vše prosím pošlete na adresu info(zavináč)winstrom.cz.

Děkuji.

S pozdravem

Petr Ferschmann
 

FlexiBee - internetový ekonomický systém i pro Linux
9.4.2009 22:15 Ferš | skóre: 11 | Plzeň
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hosting účetnictví WinStrom na vlastním serveru

Tak uvedený problém byl již vyřešen.

FlexiBee - internetový ekonomický systém i pro Linux
10.4.2009 08:46 Cuda
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hosting účetnictví WinStrom na vlastním serveru

Jen doplním, že jsem zkusil znovu naistalovat server debian lenny bez grafického rozhraní a nasadit winstrom a pak vše jelo.

Zajímavé, instalaci jsem provedl stejně jak předtím, ale to už je vedlejší.

 

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.