V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Pro lidi fenoménem blogů nezasažené nejprve krátké vysvětlení. Pojem blog je zkratkou z anglického weblog, nebo-li webového deníčku. Blog je tedy veřejně přístupný zápisníček, do kterého si můžete psát své názory či znalosti.
Blog si na portálu abclinuxu.cz může zdarma založit každý registrovaný uživatel. Zobrazte si nastavení účtu a tam už to snadno naleznete. Nemusíte se bát, že by to bylo složité či zdlouhavé. Jak je dobrým zvykem, snažíme se veškeré naše funkce napsat co nejjednodušeji. Prostě si jen vyberete název blogu a případně vyplníte pár kategorií, do kterých můžete členit své zápisy.
Hlavním účelem blogů je dát vám možnost publikovat na abclinuxu.cz nezávisle na redakci. Často nám lidé posílali krátké návody, ale nechtěli je zveřejnit na hlavní stránce jako článek. Pro tyto účely jsou blogy ideální. Naleznete řešení některého problému, tak je zapíšete do svého blogu. Nemusíte se bát, že časem na to řešení zapomenete či o něj přijdete při reorganizaci disku. Navíc publikováním na blogu pomůžete ostatním uživatelům Linuxu, kteří se tak mohou něco nového naučit.
Nicméně nechceme vám předepisovat, o čem smíte psát, a o čem ne. Klidně v něm komentujte dění v linuxové komunitě, pište své zážitky, básničky nebo vaše názory. Jenom neporušujte zákony této země nebo zásady slušného chování.
Hlavní výhodou blogů na Abíčku je jejich integrace do celého systému. Blog se může stát součástí vaší identity na našem portálu. Náš portál navštěvuje více než 60 tisíc čtenářů měsíčně, takže si nemusíte lámat hlavu s jeho propagací. Veškeré vaše zápisy se indexují, takže vaše rady snadno naleznou to pravé publikum hledající odpovědi ve fulltextovém hledání. Samozřejmostí je podpora RSS. A v neposlední řadě - blogy jsou jednoduché na používání.
Ve výpisu čerstvých zápisů na hlavní stránce abclinuxu.cz můžete zjistit i počet komentářů a čas zadání posledního komentáře k danému zápisu. Stačí nad odkaz najet kurzorem myši.
Věříme, že si blogy oblíbíte a budete je používat, ať už pasivně nebo aktivně.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ale byl by velký problém zřídit stránku která by generovala seznam všech registrovaných bloggerůTo je v plánu. Funkce blogů budou průběžně rozšiřovány - stejně jako všechno ostatní na portálu.
A vůbec, proč místo "Blog" nepoužívat klasické české "Plky", "Kecy", "Bláboly" atd..O tom jsme uvažovali. Sice jsme měli na mysli "zápisníky" nebo něco podobného, ale pak jsme to ponechali na ustáleném názvu "blog", protože je každému aspoň hned jasné, oč se jedná.? Pravda to by asi nepůsobilo dost "in".
Je v CZ alebo SK slovniku vylozene slovo BLOG ?
O tom jsme uvažovali. Sice jsme měli na mysli "zápisníky" nebo něco podobného, ale pak jsme to ponechali na ustáleném názvu "blog", protože je každému aspoň hned jasné, oč se jedná.
Nepozeral som sa, ale pochybujem. Mne chvilu trvalo, kym som pochopil, ze blog nie je nic specialne, nic ine, nez obyvajny "zapisnik".