Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
V čem je mobilní vydání mobilnější?
6,4 MB, na mé 17" 82dpi obrazovce jsou i v celobrazovkovém režimu písmenka menší, než by mi vyhovovalo, a i samotný poppler (evince) se při změně stránky docela potí.
Takže jediný rozdíl je, že velikost souboru je poloviční? To je trochu malá optimalizace. Kdyby se jednalo o změnu v řádu nebo formátování do jediného sloupce, tak bych to pochopil. Ale jestli se soubor bude stahovat dvojnásobnou dobu asi mobilní čtenáře opravdu netankuje.
i686-pc-linux-gnu -march=athlon-tbird na 950 MHz.
Je možné, že mobilní zařízení oželí kvalitu a půjdou po rychlosti (například vypnutý antialiasing, gama korekce, předrastrovaná písmena), osobně bych na to ale nesázel.
Údajně by mělo být možné v prohlížeči PDF linearizovat obsah. Ale už jste takový viděl? Já ne. V opačném případě je třeba se zeptat, zda má smysl sázet „mobilní“ PDF, když se sazba nakonec stejně nepoužije.
Na grafické kartě nezáleží, protože interpretaci PDF (dekompresi, dohledání odkazů, setřídění a umístění primitiv a jejich vykreslení) stejně odedře CPU. Ještě jsem si vyzkoušel Adobe Reader a ten byl pomalý podobně. Jediný rozdíl byl, že spekulativně předpočítával následující stránku, takže se zátěž rozložila v čase.
S linearizovaným PDF jsme se asi nepochopili. Myslel jsem na funkci prohlížeče, který, když je správně utvořený dokument, dokáže přeskládat obsah stránky tak, aby tvořila jediný dlouhý sloupec textu. Takže uživatel nemusí na malém displayi honit sloupce. S velikostí souboru to nemá (téměř) nic společného.
Ale je možné, že uživatelé přenosných čteček jsou s prohlížením plachet spokojeni, takže snaha o skutečné přizpůsobení by nenašla odezvu. Nemohu posoudit, protože patřičné zařízení nevlastním.
Tiskni
Sdílej: