Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Foto: Zbyněk Houska, DNS
Richard Jan Voigts
Dell přináší na trh velice výkonné přepínače, používané firmami typu Amazon, Google apod. Tyto přepínače jsou postaveny na platformách průmyslových standardů open source a Intel x86. Ve světě sítí může jít o podobnou revoluci, jakou svět výpočetní techniky zaznamenal při přechodu také ke standardu, od proprietárních mainframů k platformě Intel x86 nejrozšířenějším operačním systémům, včetně Linuxu.
Kromě využití standardních procesorů Intel x86 jsou nové přepínače Dell řízeny operačním systémem OS10 postaveném na Debian Linux s nemodifikovaným kernelem. Na tomto OS pak běží aplikace Dell. Zákazník bude mít kromě výše uvedeného možnost si doinstalovat aplikace open source ze zdrojů podle vlastního výběru a uvážení.
Open source aplikace pro přepínače jsou k dispozici v repositářích na standardních místech, odkud se instalují aplikace pro Debian Linux, Ubuntu Linux, nebo na stránkách linux.dell.com. Vzhledem k tomu, že přepínač je postaven na standardním hardwaru Intel x86, je schopen využít nemodifikované aplikace pomocí příkazů APT. Například může jít o routovací démony BIRD nebo Quagga.
Jak jsem uvedl, OS10 je postaven na nemodifikovaném kernelu Debian, jehož zdrojové kódy jsou již k dispozici na stránkách samotného projektu. Pro vlastní aplikace, které Dell dodává, zdrojové kódy prozatím k dispozici nebudou, nicméně do budoucna to vyloučeno není.
Uživatel si samozřejmě může napsat vlastní aplikace, nic mu v tom nebrání, naopak. Těmto možnostem se meze nekladou. Kromě standardních programovacích jazyků jako C nebo C++ může využít i skriptovacích jazyků jako Python nebo Perl. Dell k tomu má připraveno otevřené rozhraní API.
Spíše naopak. Model, jakým se vydal Dell, vychází ze dvou standardních směrů.
Zákazníci, kteří by si na nasazení a správu takového zařízení z nějakého důvodu netroufli sami, nemají vlastního erudovaného admina apod., mohou využít nativních dellovských aplikací. Vyvíjí a spravuje je obrovský tým vývojářů Dellu ve vývojových centrech, které jsou rozsety po celém světě (v Severní Americe, Indii i jinde).
Obchodní nabídka Dellu začíná právě od menších zákazníků a pokračuje až k obrovským firmám typu Amazon a Google, které jsem už zmínil. Mezi těmito dvěma světy, SMB a enterprise, je pak ještě spousta dalších zákazníků.
Základní verze bude dostupná už od prvního čtvrtletí 2016. Partneři se na mne mohou obracet s případnými dotazy – zhouska@dns.cz.
DNS, jakožto distributor s přidanou hodnotou, může hrát hned několik rolí. Kromě dodávky samotného zařízení partnerům pomáháme při implementaci a nastavení řešení, můžeme i pomoci zpracovat obchodní příležitost u koncových zákazníků, poskytujeme předprodejní a poprodejní podporu, provádíme evangelizaci a řešíme zápůjčky zařízení.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
jsem zvědavý na to, jak se zmiňovaný debian (nic proti němu), či jiný systém vypořádá s nutností naprogramovat broadcom, nebo jiný chip použitý v tom zařízení. Bez HW akcelerace to bude jenom stroj s mnoha porty. Nepředpokládám, že by aplikace jako Quagga uměly přímo přistupovat k HW a nastavit vše potřebné v ASIC pro HW přepínání paketů.
To, že je současná řada Powerconnect přepínačů Dellu poměrně chudá na funkce je známá věc. Asi se to rozhodli vyřešit za pomoci komunity, když k tomu nemají vlastní síly. Jinak možnost dodělat si moduly do přepínače nabízí již řada jiných výrobců. Ale vždy se jejich systém stará o to podstatné - obsluhu HW a řízení jeho zdrojů. Bez tohoto podvozku se bavíme spíše o akademickém projektu nebo zařízení pro malý okruh nadšenců.
Ruku na srdce, kdo z Vás má v práci čas bádat nad něčím takovým?