Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Nová databázová platforma Oracle 18c je první na světě a (zatím) jediná, která dostala plnou automatizaci, založenou na strojovém učení a umělé inteligenci. Databázový cloud Oracle Autonomous Database Cloud se díky tomu stane podle Larryho Ellisona, předsedy představenstva a technologického ředitele (CTO), první stoprocentně automatizovanou autonomní databází.
Veškerá administrace eliminuje 100 procent lidské práce pro správu, a tím nejen lidské chyby, ale i škodlivé, zákeřné chování. „Odborníci na databáze se nyní mohou skutečně soustředit spíše na jiné dovednosti. Dojde tím k posunu směrem k návrhu databáze, návrhu schématu, různým druhům analýz dat a zapojení technik strojového učení,“ zdůraznil Larry Ellison.
Databáze se dokáže automaticky upgradovat, nasazovat záplaty a za běhu se optimalizovat. Není vyžadováno ani testování výkonu administrátorem. Díky plně automatizované elasticitě může také přidat počet procesů, procesorů (CPU) v cloudu, když roste zátěž, nebo naopak. K tomu Larry Ellison dodal: „Naše nová platforma je pružná, a to doslova a ihned. Nikdy není třeba poskytnout více výpočetních zdrojů, než úloha opravdu vyžaduje.“
Výpadky této databáze budou podle společnosti Oracle kratší než 30 minut za rok a podnikům tato platforma garantuje lepší návratnost investic ve srovnání s konkurenčním Amazonem. Ellison představil rovněž nové automatizované bezpečnostní aplikace, které dokáží v reálném čase detekovat útoky a řešit případné související problémy.
Larry Ellison také prezentoval vyšší garantovanou dostupnost služeb (SLA) Oracle Autonomous Database Cloud (99,995 %) oproti 99,5 % u Amazon Relational Database Service (RDS) a vyšší rychlost (5-8krát). Jsou to sice působivá srovnání, pro české poměry však spíše zatím ilustrativní.
Podle nové licenční politiky Oracle lze buď platit formou pay-as-you-go, nebo odhadnout plánovanou zátěž a platit formou kreditů. Podnikům, jež mají zakoupené licence a databázovou platformu už instalovanou „doma“ (on-premise), Oracle usnadňuje přechod do cloudu licencí BYOL – Bring Your Own Licence, která znamená slevu za již zakoupenou licenci.
Oracle Adaptive Intelligent Apps je sadou aplikací, rovněž založených na umělé inteligenci Oracle. Tato sada zahrnuje aplikace pro řízení financí, lidských zdrojů, dodavatelských řetězců, výroby, prodeje i zákaznické zkušenosti.
Oracle přináší podle Marka Hurda, výkonného ředitele Oracle, novinky ve všech oblastech cloudu – IaaS (infrastruktura jako služba), PaaS (platforma jako služba), SaaS (software jako služba) a DaaS (data jako služba) a má nejkompletnější sadu aplikací SaaS.
Mark Hurd také sdělil, že cloud změnil IT: „Zatímco dříve si mohla dovolit podobná řešení pouze firma s IT personálem, už ho nepotřebuje. Technologie Oracle si dnes může dovolit firma jakékoliv velikosti.“
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: