abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 126.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vylepšena byla funkce "Zkopírovat odkaz bez sledovacích prvků". Přidána byla podpora zstd (Zstandard). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 126 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 11.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Wynsdey. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 13:00 | Nová verze

    Byla představena oficiální rozšiřující deska Raspberry Pi M.2 HAT+ pro připojování M.2 periferii jako jsou NVMe disky a AI akcelerátory k Raspberry Pi 5. Cena je 12 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 12:44 | Pozvánky

    V Praze o víkendu proběhla bastlířská událost roku - výstava Maker Fair v Praze. I strahovští bastlíři nelenili a bastly ostatních prozkoumali. Přijďte si proto i vy na Virtuální Bastlírnu popovídat, co Vás nejvíce zaujalo a jaké projekty jste si přinesli! Samozřejmě, nejen českou bastlířskou scénou je člověk živ - takže co se stalo ve světě a o čem mohou strahováci něco říct? Smutnou zprávou může být to, že provozovatel Sigfoxu jde do

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    dnes 12:33 | Humor

    Kam asi vede IllllIllIIl.llIlI.lI? Zkracovač URL llIlI.lI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 22:00 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila svůj nejnovější AI model GPT-4o (o jako omni, tj. vše). Nově také "vidí" a "slyší". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Zajímavý článek

    Ondřej Filip publikoval reportáž z ceremonie podpisu kořenové zóny DNS. Zhlédnout lze také jeho nedávnou přednášku Jak se podepisuje kořenová zóna Internetu v rámci cyklu Fyzikální čtvrtky FEL ČVUT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Společnost BenQ uvádí na trh novou řadu monitorů RD určenou pro programátory. První z nich je RD240Q.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    včera 13:00 | IT novinky

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem nadále zůstává Frontier od HPE (Cray) s výkonem 1,206 exaFLOPS. Druhá Aurora má oproti loňsku přibližně dvojnásobný počet jader a dvojnásobný výkon: 1,012 exaFLOPS. Novým počítačem v první desítce je na 6. místě Alps. Novým českým počítačem v TOP500 je na 112. místě C24 ve Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Ostravská Karolina, GPU

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (73%)
     (6%)
     (11%)
     (11%)
    Celkem 251 hlasů
     Komentářů: 16, poslední dnes 11:05
    Rozcestník

    Porovnávání obsahu adresářů v GUI

    19. 6. 2014 | David Kolibáč | Recenze | Návody | 5815×

    V dnešní době je vcelku běžné synchronizovat svá data s nějakým centrálním úložištěm, typicky poskytovaným třetí stranou jako DropBox nebo Google. Ani automatizované zálohování není nic neobvyklého. Stále je tu však skupina staromódních uživatelů, kteří data zálohují ručně na externí disk a aktuálně používaná data mají na flešce. Pokud mezi ně patříte a neholdujete příkazovému řádku, mohly by se vám hodit nástroje, jež porovnají obsah dvou adresářů a změny přehledně zobrazí v grafickém uživatelské rozhraní.

    Tuto funkcionalitu poskytuje v prvé řadě multiplatformní FreeFileSync, který také umí obsah adresářů sloučit, jak název naznačuje. Dále jsou to některé aplikace určené primárně pro srovnávání obsahu (textových) souborů, totiž Meld nebo KDiff3.

    Obsah

    Meld

    link

    Nejsnáze použitelná aplikace, na kterou se podíváme, je Meld. Díky tomu, že běží v Pythonu a používá PyGTK, je potenciálně multiplatformní a ani nevyžaduje instalaci, pokud máte v systému nezbytné knihovny. V únoru vydaná verze 3.11 už používá GTK+ 3 a úžeji se integruje s GNOME 3, ale v repozitářích většiny distribucí stále obvykle najdeme starší Meld 1.8.x, který závisí na GTK+ 2.

    Meld

    Jestliže používáte aktuální prostředí KDE Plasma Workspace s integrací GTK+ aplikací, resp. motivem vzhledu oxygen-gtk nebo QtCurve, je pravděpodobné, že Meld z řady 1.8 bude padat při pokusu o výběr adresáře k porovnání. V současné době to jde jen obejít tak, že změníte motiv vzhledu GTK2 aplikací. V KDE tak můžete učinit v Nastavení systému, Vzhled aplikací na kartě GTK.

    Použití je prosté, stačí otevřít novou kartu, v ní vybrat Porovnávání složek a dva (příp. tři) adresáře ke srovnání a potvrdit výběr tlačítkem Porovnat. Adresářové stromy se pak zobrazí vedle sebe se zvýrazněnými rozdíly. Pomocí tlačítek Kopírovat nalevo/Kopírovat napravo/Smazat (klávesové zkratky Alt+šipka vlevo/vpravo, Delete) můžeme obsah vlastně synchronizovat. Ale nedoporučuji takto kopírovat větší objemy dat, protože uživatelské rozhraní během provádění příslušných operací zamrzne a ani se nikde nezobrazují informace o průběhu. Můžeme také porovnávat nebo slučovat textové soubory (binární nikoliv – oproti KDiff3, který bude následovat).

    Meld: srovnání adresářů

    Pokud manipulujete s objemnými daty (v řádu gigabajtů), ve kterých dochází jen ke změnám typu přidání/odebrání souboru, můžete porovnávání urychlit tím, že v konfiguračním dialogu povolíte, aby se srovnávala pouze velikost a čas změny souborů, ne celý obsah.

    Konfigurace Meld

    KDiff3

    link

    KDiff3 zmiňuji spíš jen pro úplnost, je totiž sice nabitý funkcemi, nicméně ovládání rozhodně není intuitivní – vývoj navíc stagnuje. Z názvu by se mohlo zdát, že aplikace má nějakou souvislost s projektem KDE a skutečně tomu tak je. KDiff3 se tak umí integrovat se zbytkem prostředí, ať už jde o prostou položku ve kontextové nabídce ve správci souborů nebo rovnou KIO slaves. Na druhou stranu, pokud závislosti na knihovnách KDE zrovna neholdujete, existuje také sestavení, které používá pouze čisté Qt4; v Ubuntu se odpovídající balíček jmenuje kdiff3-qt.

    KDiff3

    Jak tedy vlastně porovnat více adresářů v KDiff3? V dialogu po spuštění si vyberete dva nebo tři adresáře a příp. operaci, která se s nimi má provést, a nový adresář, do kterého se má uložit výsledek. To je ta jednodušší část.

    KDiff3: nové porovnání

    Pak se zobrazí vizualizace porovnání: seznam souborů/adresářů a ve sloupcích A a B (a příp. C) barevně zvýrazněno, zda se v příslušném zdroji daný soubor/adresář vyskytuje. V pravé části okna je pak srovnání atributů vybrané položky mezi zdroji. Jenže co dál? Klíčový je sloupec Operace. Po klepnutí na položku v tomto sloupci se ne právě intuitivně zobrazí kontextová nabídka, ve které si můžeme vybrat, která verze se použije, zda se má položka prostě smazat, nebo zda chceme provést ruční sloučení. Změny pak provedeme pomocí klávesové zkratky F6 či F7, resp. odpovídajících položek v nabídce Adresář.

    KDiff3: srovnání adresářů

    Jednou z výrazných výhod KDiff3 jsou možnosti nastavení, co a jak se má vlastně porovnávat. Tzn. maska srovnávaných souborů, nebo naopak maska názvů souborů, které se mají přeskočit; zda se mají následovat odkazy; zda se porovnává obsah, nebo jen metadata atp.

    Konfigurace KDiff3

    FreeFileSync

    link

    Nakonec FreeFileSync, tedy program skutečně určený k synchronizaci adresářů, nikoliv primárně porovnávání a slučování souborů. Je multiplatformní a používá knihovnu wxWidgets – jedním z důsledků je uživatelské rozhraní poněkud nezapadající na linuxový desktop; na druhou stranu je ovšem docela polopatické. Pro Ubuntu existuje PPA, u ostatních distribucí je to s instalací složitější. Název programu je pak také mírně nezvyklý – kdo by čekal velká písmena?

    FreeFileSync

    V každém ze dvou panelů si prostě vybereme adresář (nebo více adresářů) ke srovnání, příp. ho přetáhneme ze správce souborů (ano, táhni a pusť funguje). Tlačítkem Porovnat spustíme porovnávání a tlačítkem Synchronizovat pak přesun nebo kopírování dat. Konkrétní operace si nastavíme v dialogu vyvolaném přes zelené ozubené kolečko vpravo: situace, které mohou nastat (soubor jen na jedné straně, různé verze souboru), a příslušné akce (kopírování doleva/doprava, smazání atd.) jsou řádně blbuvzdorně reprezentovány piktogramy – naštěstí s nápovědou při přejetí kurzorem. Několik vcelku smysluplných nastavení je FFS v případě konfliktu soubory slučovat neumí, ani se neintegruje s žádnou aplikací, která by to uměla. Holt asi cena za přítulnost vůči běžnému uživateli.

    FreeFileSync: probíhající porovnávání adresářů FreeFileSync: srovnání adresářů FreeFileSync: nastavení synchronizace FreeFileSync: informace o synchronizaci před schválením FreeFileSync: informace o proběhlé synchronizaci

    Možností nastavení není mnoho, leč v principu jsou postačující. Ikonka trychtýře otevře dialog, ve kterém si můžeme nastavit soubory, jež se (ne)mají ve srovnání objevit. Modré ozubené kolečko mění parametry porovnávání, tj. jak se má FFS zařídit v případě výskytu odkazů a zda se mají soubory porovnávat byt po bytu, nebo jen podle atributů jako velikost a čas změny.

    FreeFileSync: filtry FreeFileSync: nastavení porovnávání

    Závěr

    link

    Několika běžným uživatelům jsem s úspěchem doporučil FreeFileSync jako nástroj pro usnadnění ručního “zálohování” (přesouvání adresářů mezi externími disky tak nějak od oka). Já příležitostně používám hlavně Meld, nikoliv však pro kopírování velkých objemů dat, např. při kopírování hudby do kapesního přehrávače – v tom případě raději sáhnu po rsync, jemuž bylo věnováno nemálo slov v jiných článcích.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Juraj Remenec avatar 19.6.2014 11:30 Juraj Remenec | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    To mi pripomenulo, že hľadám program, ktorý dokáže synchronizovať súbory na lokálnom stroji so strojom vzdialeným (možnosť vybrať viaccero metód prenosu - FTP, SCP, SFTP, CIFS, NFS a pod.) a zároveň ich ale pred uložením na vzdialený stroj dokáže zašifrovať a skomprimovať (napríklad AES so zipom...). Existuje http://allwaysync.com/ lenže je len na Windows a nie je tak celkom zadarmo. Neviete o niečom takomto na Linuxe (najlepšie gui friendly...)??
    19.6.2014 11:47 pavele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    duplicity
    19.6.2014 18:29 míša
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    Dovolím si seznam těch nejzákladnějších:

    Meld

    Beyond Compare

    kdiff3

    DiffMerge

    Diffuse

    SmartSynchronize

    Kompare

    DeltaWalker

    GNU Diffutils

    Tkdiff

    xxdiff

    ECMerge

    SemanticMerge

    Hlavně, že autor pro úplnost uvedl v článku pouze tři ...

    Fluttershy, yay! avatar 20.2.2015 18:49 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    Meld

    V článku.

    Beyond Compare

    Proprietární software.

    kdiff3

    V článku.

    DiffMerge

    Proprietární software.

    Diffuse

    Nevšiml jsem si, že by umělo porovnávat adresáře.

    SmartSynchronize

    Proprietární software.

    Kompare

    Nevšiml jsem si, že by umělo porovnávat adresáře.

    DeltaWalker

    Proprietární software.

    GNU Diffutils

    AFAIK nemá GUI, resp. má...

    Tkdiff

    ...GUI pro diff, jenže AFAIK (zatím) neumí porovnávat adresáře. Jde použít dirdiff nebo neudržovaný fork tkdiff+, ale přijde mi to dokonce víc přes ruku než KDiff3.

    xxdiff

    Díky, neznal jsem.

    ECMerge

    Proprietární software.

    SemanticMerge

    Proprietární software.

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    Jendа avatar 20.6.2014 00:22 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    Ne. Duplicity toto nedokáže. Duplicity pouze donekonečna generuje inkrementy.
    19.6.2014 12:32 Ondra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    ja hledam program, ktery porovna obsahy 2 adresaru, ktere se nachazeji na ruznych vzdalenych servrech. Tedy konkretne, na windows se mohu propojit pres ssh na oba vzdalene linuxove stroje (nic jineho napr. ftp...) neni k dispozici.

    Umi ta duplicity neco takoveho?

    Vim ze to jde pres rsync (tak to take v prikazove radce delam, ze se presunu pres ssh na jeden z tech servru a kontroluji obsah vuci tomu druhemu servru), ale nejake takove graficke udelatko by bylo velmi vhodne.
    Ruža Becelin avatar 19.6.2014 17:45 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    Unison by to mel umet
    Jendа avatar 20.6.2014 00:25 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    ls -lR > 1; ls -lR > 2; diff 1 2 :-) Případně sha1sum, pokud chceš i obsah.
    20.6.2014 10:10 ikar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    +1
    21.6.2014 02:52 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    Pokud tam běží SSH, tak bych připojil na jednom stroji adresář z druhého stoje přes sshfs a použil porovnávací utilitu dle libosti. Dokonce existuje něco-jako-sshfs pro Windows, ale když jsem to kdysi testoval, tak funkčnost nebyla nic moc.
    Jendа avatar 20.6.2014 00:24 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    encfs reverse mode + rsync. Nevýhodou samozřejmě je, že útočník vidí metadata. Pak je ještě možnost vytvořit si tam velký kontejner a ten zašifrovat dm-cryptem, vytvořit v něm FS a připojit přes loopback.
    19.6.2014 13:24 pepa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    Co p4merge?
    19.6.2014 14:44 PSIkappa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    Existuje nejaky tool na porovnavanie adresarov, ktory by nepotreboval pristup k obidvom adresarom naraz?

    Predstavujem si to tak, ze na stroji A spustim program, ktory mi vytvori nejaky vystup, volajme ho katalog a tento katalog prekopirujem na stroj B, kde porovnam adresar voci katalogu. Este v mojej idealnej predstave je, ze katalog obsahuje rolling hash suboru, takze bude vediet zistit, presne cast zmeneneho suboru, ktoru treba zosynchronizovat a nebude treba kopirovat cely subor.

    Existuje nieco take alebo si to musim napisat sam?
    Fluttershy, yay! avatar 19.6.2014 15:18 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    rsync?
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    Jendа avatar 20.6.2014 00:26 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    19.6.2014 15:46 User682 | skóre: 38 | blog: aqarium | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    zdravim,

    zde by asi stalo za to pripomenout, ze clovek nemusi jen data synchronizovat, ale muze jen sledovat zmeny. Napriklad pri vyvoji nejakeho SW.

    Uvedu 2 prakticke priklady:

    0) ladite nejake buildovaci skripty ci nejake prace okolo releasovani. Workspace pres 1.5GB. Neco to zapise do ruznych souboru v radu treba desitek souboru a potrebujete videt presne co. Pak nastupuje ramdisk (prace pres filesystem zdrzuje) a pres meld porovnavate, co se kde zmenilo.... Neni to uplne idealni, nebot ne vzdy porovnavace podporuji zakazani zobrazeni vybranych souboru, i v pripade zmeny.

    1) nejake cteni a zapis nejakeho formatu do souboru a propojeni s testy. Nacist vzor, zapsat vysledek (oboji naformatovat) a melo by to byt stejne. Pokud to pres nejake xmlunit spadne, tak si clovek porovna v tmp adresari vzor a vysledek zapisu v pripade chyby.

    gf
    Fluttershy, yay! avatar 19.6.2014 16:24 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    zdravim,

    zamyslena cilova skupina ctenarstva clanku byla jina.

    dk
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    20.6.2014 19:40 Petr Ježek | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    Což znamená, že by se mělo uvést více aplikací a pro ty, co nejsou cílovou skupinou dle autora, leč jejich zájmy přirozeně s tématem souvisejí, uvést i něco k sledování změn. Cílové skupiny se zamýšlejí nikoli podle toho, co umím, ale podle toho, co je zajímá a zajímat může. pj
    Archlinux for your comps, faster running guaranted!
    Fluttershy, yay! avatar 20.6.2014 20:03 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    Ne, neznamená. Paradox volby.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    19.6.2014 20:13 ebik | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání obsahu adresářů v GUI
    Při worksetu 1.5GB (v nepříliš velkých souborech) se na "testování" hodí unionfs, nebo něco podobného: člověk ty změny vrátí jedoduchým rm -rf (a když je ten layer, do kterého se ukládají změny, ramdisk, tak je to i příjemně rychlé). Já to používám na sestavování balíčku v "čistém" chrootu. Namountuju přes unionfs ten "čistý chroot" s prázdným adresářem v tmps, pak tam doinstaluju build depenencies a spustim sestavení balíku. Po úspěšném sestavení stahnu balík, odmountuju unionfs a smažu ramdisk a můžu si hrát s jiným balíkem.
    regine avatar 19.6.2014 18:29 regine | skóre: 22 | blog: regine
    Rozbalit Rozbalit vše Krusader - OK

    Staromódně dlouhodobě k plné spokojenosti užívám Krusader -> Nástroje -> Synchronizovat adresáře ...

    Cigareta krátí život o 1 minutu, láhev koňaku o 5 minut a pracovní den krátí život o 8 hodin.
    20.6.2014 14:58 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Krusader - OK
    +1 také tak.
    21.6.2014 14:04 T.O.M. | skóre: 22 | blog: T.O.M.'s blog | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Krusader - OK

    Taky tak. Jen se obávám, abychom o tuhle možnost brzo nepřišli, protože v současnosti kód není udržovaný.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.