Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
ITonis již není neznámou firmou na českém trhu. Zabývá se vývojem kompletní platformy pro přenos televizního signálu a videa na vyžádání (VoD, Video on Demand) přes IP sítě.
Základním stavebním kamenem je jeden uzel platformy (node). Tento jeden uzel obsahuje všechny komponenty nutné pro běh služeb. Node je možné rozšiřovat pomocí tzv. vnitřního resp. vnějšího škálování. Vnitřní škálování znamená, že jsou posilovány jednotlivé komponenty uvnitř uzlu jako takového (typicky umístěného v jednom datovém centru). Vnější škálování znamená možnost přidávání cache do vhodných míst sítě tak, aby docházelo k rozkládání zátěže. Třetí možností škálování je pak multiplikace vlastních uzlů.
Základní struktura jednoho uzlu je patrná z obrázku. ITonis se vydal cestou vývoje všech klíčových komponent, tím získal vhled, který umožňuje přizpůsobovat řešení různým prostředím. Základní komponenty jsou:
Dále do platformy patří cache, která umožňuje distribuovat obsah v síti a samozřejmě koncové zařízení - Set top Box (STB). Jako STB se používají výrobky firmy Motorola řad VIP 1500, 1700 a 1900 (dříve Kreatel).
Podrobnější informace byly publikovány na konferencích [3] [4] a jsou také dostupné na webových stránkách společnosti [5].
Použitý operační systém je Linux (konkrétně distribuce Debian GNU/Linux stable). Těsná vazba ITonisu na Open Source (mezi zaměstnanci najdeme členy Open Source Aliance, vývojáře gcc, mplayeru, gstreameru, libortp apod.) se odráží nejen na volbě operačního systému, ale také na snaze OSS podporovat, především formou investice času do vývoje některých projektů. Linux sám není jedinou OSS komponentou, další je např. framework GStreamer a kodek x264, které jsou použity v enkódovacích částech platformy. Některé jiné části (streamer, clusterové úložiště apod.) jsou napsány od základů týmem ITonisu, který uvažuje o formách, jak tyto části kódu zpřístupnit komunitě.
Vývoj je rozdělen mezi dvě hlavní skupiny - C/C++ tým a Java tým. Všechny back-endové komponenty (encoder, storage, streamer) jsou napsány v C/C++. Aplikační servery jsou na druhou stranu běží v prostředí AS JBoss. Set top boxy také používají Linux a primárními jazyky jsou C/C++ a JavaScript.
Platforma jako celkem používá mnoho různých technologií. Např. v Javové části můžete potkat Hibernate, Spring, JMS, Acegi apod.
V těchto dnech pracuje ITonis na úspěšných nasazeních u českých a slovenských operátorů. Oficiální zpráva již byla vydána pro IPTV řešení společnosti Czech On Line - VOLNÝ TV [1] [2]. V jednání jsou další operátoři. ITonisu se také podařilo získat zakázku v prostředí Čínské Lidové Republiky.
Vývoj se platformy se nezastaví na současných funkcionalitách. Již nyní je jasných několik směrů, kterými se bude ITonis ubírat, mezi ně patří:
Nápadů a možností je více, proto ITonis potřebuje nové lidi, kteří se nebojí přicházet s nápady, novými řešeními a především se chtějí naučit něco nového. Proto rádi uvítáme:
Pokud byste se chtěli dozvědět více, kontaktujte nás prosím na adrese jobs@itonis.tv nebo telefonním čísle +420296578180.
ITonis Inc. je firma se sídlem ve státě Nevada, USA. Jejím posláním je vyvíjet a provozovat platformu pro poskytování IPTV a VoD služeb. Kompletním vývojem a řízením technického řešení je pověřena dceřiná společnost ITonis CZ s.r.o. se sídlem v Praze.
Více informací najedete na webových stránkách ITonis Inc.Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: