Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Když se sdružení CZ.NIC před více než rokem rozhodlo odstartovat pilotní projekt soutěže VIP, málokdo čekal, že se setká s takovým zájmem. 30 přihlášených projektů, 7 vítězných návrhů a celkem 271 tisíc korun na podporu jejich realizace – tak by bylo možné ve zkratce shrnout výsledky prvního ročníku. O tom, zda bude projekt pokračovat i letos, tak nemohlo být pochyb.
Soutěž VIP (Vyvíjej, Inovuj, Programuj) má za úkol najít a podpořit zajímavé projekty zaměřené na vývoj nového open-source softwaru nebo inovaci softwaru používaného v oblasti internetových technologií, služeb či infrastruktury. Stejně jako loni i letos mohou vybrané projekty podle své náročnosti získat od organizátorů soutěže dotaci až 50 tisíc korun, přičemž počet projektů, které mohou být vybrány jako vítězné není nijak omezen.
„Koncept soutěže je shodný s loňskem. Změnilo se jen několik detailů, od kterých si slibujeme celkové zlepšení organizace soutěže i podmínek pro soutěžící, například prodloužení času na vypracování projektu,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.
Soutěž se bude i tentokrát skládat z několika fází. Soutěžící nejdříve pošlou své návrhy projektů. Z nich odborná hodnotící komise složená ze zástupců akademické obce, komerční sféry, sdružení CESNET, mediálního partnera a CZ.NIC vybere ty, které postoupí do dalšího kola a určí jim hodnotící kritéria. Poté začne samotná realizace vybraných projektů. Soutěž uzavře prezentace soutěžících a závěrečné vyhodnocení a vyhlášení výherců.
„Soutěž VIP je jedním z klíčových projektů CZ.NIC v oblasti internetové osvěty. Cílem je podpořit talentované programátory a motivovat je k realizaci svých nápadů a plánů“ doplnil Ondřej Filip.
Zájemci o účast v soutěži by si určitě měli pospíšit – na přihlášení svých projektů mají čas do konce října. Podrobný harmonogram včetně informací k přihlášení do soutěže, možnostem realizace, hodnotící komisi atd. najdou zájemci na internetové adrese soutěže http://www.nic.cz/vip.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: