Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
dir
? Ten vrací seznam všech metod a atributu daného objektu, anebo jména v současném jmenném prostoru.
>>> dir(4) ['__abs__', '__add__', '__and__', '__class__', '__cmp__', ... '__truediv__', '__xor__'] >>> dir() ['__builtins__', '__doc__', '__name__']
...Ruby je objektový jazyk a myslím, že by bylo vhodné zdůraznit, že proměnné i konstanty jsou ve skutečnosti objekty...
Máte samozřejmě pravdu a až dojde na objekty (snad ) neopomenu toto uvést. Mám však zkušenost, že je lepší začátečníky z prvu moc nestrašit neznámými pojmy. Ze stejného důvodu například hovořím o
fib
v prvním díle jako o funkci, ačkoli dle striktní terminologie Ruby je to ve skutečnosti metoda.
Chápu, že ne každý se mnou bude v tomto souhlasit.
Serial som uz precital a pomohol mi zacat s Ruby - DOPORUCUJEM !
p objektnebo vyuziji yaml
require 'yaml' puts objekt.to_yamlco se tyce vylistovani metod,
p objekt.methods puts objekt.methods.to_yamla konstant
p Module.constantslze tez vyuzit grepovani v nazvech
p objekt.methods.grep /get_/Osobne bych si z toho sestavil vlastni metodu pro listovani objektu, pojmenoval ji treba show a rozsiril ji na zacatku modul Kernel, aby byla dostupna uplne vsude.
module Kernel def show obj STDERR.puts obj STDERR.puts obj.methods.to_yaml ... end end objekt = 123123 objekt.show
Tiskni
Sdílej: