Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Metoda hledá ve volajícím řetězci podřetězec sub a vrací nejnižší index, na kterém se nachází. Oblast hledání můžete specifikovat parametry start a end. Není-li řetězec nalezen, vrátí celočíselnou hodnotu -1.
Tato metoda pracuje velmi podobně jako find(), ale v případě nenalezení podřetězce vyvolá výjimku ValueError.
>>> retezec = "kobyla má malý bok" >>> retezec.find("má") 7 >>> retezec.find("malí") -1 >>> retezec.index("má") 7 >>> retezec.index("malí") Traceback (most recent call last): File "", line 1, in ? ValueError: substring not found >>>
Tyto metody vrací True, pokud volající řetězec obsahuje: alfanumerické znaky, písmena, číslice, pouze malá písmena, bílé znaky, nadpis (počáteční písmena každého slova jsou velká), nebo jen velká písmena. Pro 8bitové řetězce jsou metody závislé na nastavení locale.
>>> "malý".isalnum() # v ASCII je kód pro ý už mimo alfanumerické znaky False >>> "maly".isalnum() True >>> "maly".isalpha() True >>> "123".isdigit() True >>> "maly".islower() True >>> "maLY".islower() False >>> "\n".isspace() True >>> "Nadpis".istitle() True >>> "Velmi dlouhy nadpis".istitle() False >>> "Velmi Dlouhy Nadpis".istitle() # nadpis musí mít všechna počáteční písmena velká True >>> "maLy".isupper() False >>> "MALY".isupper() True >>>
Metoda vrací nový řetězec, který je vytvořen z elementů sekvence seq. Oddělovačem jednotlivých elementů je řetězec, jemuž metoda náleží.
>>> ", ".join(["jedna", "dva", "tri", "ctyri", "pet"]) 'jedna, dva, tri, ctyri, pet' >>>
Vrací nový řetězec. Obsahuje volající řetězec, který je zarovnán nalevo a místo vpravo je vyplněno znaky fillchar. Délka vráceného řetězce je dána prvním parametrem. Pokud je hodnota width menší nebo rovná délce volajícího řetězce, je vrácen nezměněn. Parametr fillchar je možné používat od verze 2.4.
>>> s = "retezec zarovnany vlevo" >>> s.ljust(len(s)+5) 'retezec zarovnany vlevo ' >>> s.ljust(len(s)+5, '%') 'retezec zarovnany vlevo%%%%%' >>> s.ljust(0) 'retezec zarovnany vlevo' >>>
Jednoduchá metoda, která vrací nový řetězec, ale pouze s malými písmeny. Jako u všech podobných konverzních funkcí je při použití 8bitových znaků závislá na nastavení locale.
Vrací kopii řetězce, která je zleva ořezaná o mezery (není-li předán parametr, nebo pokud je None) nebo o znaky uvedené v argumentu chars. chars obsahuje výčet všech znaků, které mohou být oříznuty. Pokud tedy bude chars obsahovat "abc", budou odstraněny všechny znaky 'a' a/nebo 'b' a/nebo 'c'. Ořezávání končí v momentě, kdy metoda narazí na znak, který není v argumentu (nebo není mezerou). Metodě byla ve verzi 2.2.2 přidána podpora pro chars.
>>> "www.abclinuxu.cz".lstrip("wxyz.") 'abclinuxu.cz' >>>
Nalezne v řetězci první výskyt parametru sep (separátoru) a vrací tříprvkovou n-tici. První element obsahuje řetězec před separátorem, druhý samotný separátor a třetí zbytek řetězce po separátoru. Pokud metoda separátor v řetězci nenalezne, vrací v prvním prvku n-tice celý řetězec, ostatní obsahují prázdné řetězce. Metoda je dostupná od verze 2.5.
>>> "prvni cast|separator|druha cast".partition("|separator|") ('prvni cast', '|separator|', 'druha cast') >>>
Hledá ve volajícím řetězci všechny výskyty parametru old a nahradí je řetězcem new. Předáte-li navíc parametr count omezíte počet záměn na danou hodnotu.
>>> "Prave jsem si nainstaloval Windows. Windows, to je opravdu skvely system".replace("Windows", "Linux") 'Prave jsem si nainstaloval Linux. Linux, to je opravdu skvely system' >>> # no nemuzu si nerypnout ;)
Všechny tyto metody pracují podobně jako jejich jmenovci s předponou l-, ale od konce řetězce (resp. zprava).
>>> s = "kodok" >>> s.find('k') 0 >>> s.rfind('k') 4 >>> s.rjust(len(s)+5) ' kodok' >>> s.rpartition('o') ('kod', 'o', 'k') >>> "www.abclinuxu.cz".rstrip("abc wxyz.") 'www.abclinuxu' >>>
Tak a to je pro dnešek vše. V příštím díle řetězce dokončíme.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: