abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 00:33 | IT novinky

Josef Průša představil na Maker Faire v New Yorku svou novou 3D tiskárnu Original Prusa i3 MK3. Z novinek (YouTube) lze zdůraznit senzor filamentu, výměnnou magnetickou podložku, rychlejší tisk nebo rozpoznání uskočené vrstvy, výpadku napájení a výpadku filamentu (YouTube).

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 17:22 | Komunita

Martin Flöser představil na svém blogu projekt XFree KWin. Cílem projektu je rozběhnout správce oken KWin na Waylandu bez XWaylandu [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 16:55 | Komunita

Do pátku 29. září probíhá v Praze v hotelu Hilton konference SUSECON 2017 pořádaná společností SUSE. Dění na konferenci lze sledovat na Twitteru. Nils Brauckmann, CEO společnosti SUSE, vítá účastníky konference na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 07:00 | Komunita

Příspěvek na blogu společnosti Yubico informuje o začlenění podpory bezpečnostních klíčů FIDO U2F do Firefoxu Nightly. Dosud bylo možné dvoufázové ověření pomocí FIDO U2F ve Firefoxu zajistit pouze pomocí doplňku.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
včera 06:00 | Humor

Adobe PSIRT (Adobe Product Security Incident Response Team) neúmyslně zveřejnil (archive) na svém blogu svůj soukromý OpenPGP klíč. Klíč byl revokován a vygenerován nový. Nelze nezmínit xkcd 1553 - Veřejný klíč.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
24.9. 20:00 | Nová verze

Byla vydána (cgit) verze 0.99 svobodného nelineárního video editoru Pitivi. Jedná se o release candidate verze 1.0. Přehled úkolů, které je nutno ještě dodělat, na Phabricatoru. Pitivi je k dispozici také ve formátu Flatpak.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
24.9. 17:11 | Komunita

Microsoft s Canonicalem představili linuxové jádro Ubuntu optimalizováno pro cloudové služby Microsoft Azure (linux-azure). Jako výchozí je toto menší a výkonnější jádro použito již v Ubuntu Cloud Images for Ubuntu 16.04 LTS. Canonical zatím nenabízí patchování tohoto jádra za běhu systému (Canonical Livepatch Service).

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
24.9. 14:55 | Komunita

Facebook oznámil, že přelicencuje open source projekty React, Jest, Flow a Immutable.js ze své vlastní kontroverzní licence BSD+Patents na licenci MIT. Stane se tak tento týden s vydáním Reactu 16. Jedním z důvodů přelicencování bylo oznámení nadace Apache, že software pod Facebook BSD+Patents licencí nesmí být součástí produktů pod touto nadací [Hacker News].

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
23.9. 21:44 | Nová verze

Po půl roce od vydání verze 9.0 byla vydána verze 10.0 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu a na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
22.9. 18:11 | Nová verze

Společnost Oracle oficiálně oznámila vydání Java SE 9 (JDK 9), Java Platform Enterprise Edition 8 (Java EE 8) a Java EE 8 Software Development Kit (SDK). Java SE 9 přináší více než 150 nových vlastností.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Těžíte nějakou kryptoměnu?
 (5%)
 (3%)
 (17%)
 (75%)
Celkem 576 hlasů
 Komentářů: 23, poslední 24.9. 18:12
  Rozcestník

  Administrace systému Linux

  17. 1. 2003 | Nikola Štohanzl | Recenze | 8287×

  Recenze knihy.

  Úvodem

  Obálka knihy

  Na úvod je dobré říct, že název v tomto případě nelže - kniha je skutečně určena uživatelům, kteří chtějí začít s administrací linuxového systému, lépe řečeno serveru. U čtenáře se předpokládají jen základní znalosti o hardware, principech fungování sítí a podobně, předchozí zkušenosti s Linuxem potřeba nejsou. Autor občas uvádí srovnání se serverovýmy systémy na paltformě Windows 2000, respektive NT, ale přestože s nimi nemám žádnou zkušenost, nečinilo mi to při čtení žádné potíže.

  Kniha vyšla v originále na začátku roku 2001 a dva roky jsou přeci jen docela dlouhá doba. Žádné "novinky" tedy v textu nenajdeme, což ale nepovažuji za velký nedostatek - základní principy správy Linuxu se tak často a zásadně nemění. Před rokem a půl se bohužel "zasekla" i aktualizace webové stránky inzerované autorem jako zdroj případných oprav a čerstvých informací. Větší problém by pro některé čtenáře mohlo znamenat zaměření na distribuci RedHat, konkrétně verze 7.0 a 7.1CZ (pro potřeby překladu). Aby nedošlo k nedorozumění - v žádném případě nejde o knížku o RedHatu, jen pokud je uváděn konkrétní případ umístění například konfiguračních souborů, jde o umístění v této distribuci. RedHatem je rovněž do značné míry ovlivněn výběr popisovaného software, takže jestli nesnášíte rpm nebo při zaslechnutí slova bind dostáváte kopřivku, měli byste se zřejmě poohlédnout po jiné literatuře.

  Text je rozdělen do 27 kapitol tvořících pět hlavních bloků, jejichž obsah si teď podrobněji rozebereme.

  Instalace Linuxu na serveru

  Po stručném vysvětlení základních pojmů (distribuce, free software) a porovnání Linuxu s Windows 2000 se dostaneme k samotné instalaci. Krátký všeobecný úvod je následován podrobným popisem průběhu instalace RedHatu 7.1CZ v grafickém režimu. V rámci tohoto popisu se dozvíme o diskových oddílech, nejdůležitějších unixových adresářích, boot managementu apod., takže zkrátka nepřijdou ani uživatelé jiných distribucí - jen se nedozvědí, kdy a kam mají kliknout.

  Podrobně je rozebráno používání systému RPM, bohužel ale nenajdeme zmínky o redhatím systému up2date ani o jiných podobných řešeních. Popsána je i instalace programů ze zdrojového kódu, kterou autor kompletně provádí jako superuživatel, což bych já začínajícím uživatelům rozhodně nedoporučoval. Nechybí ani kapitola o Gnome a KDE, kterou si autor myslím mohl odpustit.

  Správa jednouživatelského systému

  V této části se dozvíme základní informace o uživatelských účtech a nástrojích pro jejich údržbu, podrobně je popsán systém autentizačních modulů PAM. Následuje úvod do používání příkazového interpretu bash, zahrnující přehled nejdůležitějších programů pro práci se soubory a procesy, a úvod do shellového skriptování. Filesystémům je věnována zvláštní kapitola, pokrývající vedle jejich vytváření a údržby i problematiku připojování oddílů, diskových kvót nebo použití automounteru.

  V části věnované zavádění systému se bohužel dozvíme jen o zavaděči LILO (GRUB zřejmě v době vydání knihy ještě nebyl k dispozici?), probírány jsou rc skripty a různé úrovně běhu systému. Nechybí kapitoly o základním zabezpečení serveru a vlastním překladu jádra. Vše na úrovni, která by neměla začátečníkovi činit potíže a přitom mu ve většině případů postačí.

  Služby internetu

  V této části nás autor seznamuje se službami DNS, FTP, SMTP, POP, SSH a webovým serverem Apache. Po stručném vysvětlení účelu a principu fungování určité služby vždy následuje podrobný popis konfigurace konkrétního software, který ji realizuje, včetně příkladů. Vedle Apache se seznámíme s produkty Bind, Wu-ftpd, Sendmail, Qpopper a OpenSSH.

  Intranetové služby

  Jak název napovídá, je tento blok zaměřen na služby poskytované klientům ve vnitřní síti. Jde o sdílení souborů prostřednictvím NFS i Samby, sdílení informací (nejen) o uživatelských účtech prostřednictvím služby NIS a použití DHCP pro přidělování IP adres. Opět jsou podrobně probírány různé možnosti konfigurace a nechybí příklady a "vzorové" konfigurační soubory. Dále se seznámíme s tiskem prostřednictvím LPRng. Kapitola věnovaná zálohování systému nemůže pochopitelně v publikaci tohoto typu chybět - je sice poměrně stručná a na můj vkus až moc věnovaná zálohování na magnetické pásky, svůj účel nicméně plní.

  Pokročilé síťové funkce s Linuxem

  V tomto oddílu nás autor seznámí s nastavováním sítě v linuxovém prostředí a s protokolem TCP/IP, zejména kapitola "TCP/IP pro správce systému" je hodně obsáhlá a čtenář by měl být na jejím základě schopen opravdu podrobného sledování provozu na své síti. Nahlédneme i do souborového systému /proc, a to nejen z hlediska síťování. Samozřejmě nechybí popis nastavení síťového hardware, routování, IP maškaráda ani nastavení firewallu (použity jsou příklady pro ipchains a iptables).

  Shrnutí

  Jde o čtivě napsanou knihu, která začínajícímu nebo mírně pokročilému zájemci o administraci linuxového systému poskytne poměrně velké množství obecných informací. Pokud čtenář používá RedHat nebo alespoň ty programy, které jsou v knize podrobněji rozebírány, získá navíc i obstojný návod, jak systém nastavit "krok za krokem". Autor se vyvaroval opisování manuálových stránek, a pokud jsou někde uvedeny konkrétní přepínače jednotlivých programů, je to většinou v rámci upozornění na jejich hlavní schopnosti. Rovněž nezapomíná zdůrazňovat potřebu čtení dokumentace a snaží se i o uvádění odkazů na relevantní webové stránky.

  Dobrý dojem bohužel trochu kazí časté chyby v překladu, díky nimž občas text zcela ztrácí smysl. Nemám sice k dispozici originál, avšak formulace jako "více informací najdete na hlavní stránce programu" nebo "adresář /var je cílové místo pro přihlašovací soubory" těžko pocházejí z pera autora. Na základě informace, že "...uživateský adresář root je v podstatě podobný účtu správce ve Windows 2000..." by mohl začátečník snadno přecenit schopnosti linuxových filesystémů. Podobných "zajímavostí" najdeme v knize více. Nechybí ani různé překlepy v příkladech (ale aspoň je díky tomu čtenář nemůže jen mechanicky opisovat). Mně tyhle věci při čtení nijak zvlášť nevadí, spoustě lidí ale oprávněně ano. Od nakladatelství, jakým je Grada, bych prostě čekal podstatně lepší redakční práci.

  Celkově se mi kniha líbí a s klidným svědomím ji začátečníkům doporučuji. Správa systému je bezesporu široká oblast a její zpracování v jediné publikaci pochopitelně vyžaduje značné zjednodušování, se kterým se autor myslím docela dobře vypořádal. Pokud by někomu vadilo pouze to, že je kniha poněkud starší, chystá se prý v nejbližší době nová verze.

  Autor:Steve Shah
  Nakladatelství:Grada
  Cena:540,- Kč / 875,- Sk
  Datum vydání:2002
  Počet stran:520
         

  Hodnocení: 30 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  17.1.2003 11:15 Frank
  Rozbalit Rozbalit vše pekna kniha
  Taktez mohu knihu doporucit. Jedina nevyhoda je provedeni, lepsi by byla pevna vazba.
  18.1.2003 11:35 Rexxor | skóre: 11 | blog: rexxor
  Rozbalit Rozbalit vše pekna kniha
  Já ji teda vlastním, ale zas až tak dobrá není. Její povrchnost je neuvěřitelná. Pak mi vadí jejich zaměření na RH, které je na obtíž.
  19.1.2003 15:13 Petr Burdik
  Rozbalit Rozbalit vše pekna kniha
  Ma jednu obrovskou vyhodu a tou je, ze Ti rekne zhruba jak to funguje a s pomoci ni si to nainstalujes a rozjedes v tom zakladnim rezimu. A takova mi osobne pred rokem chybela. Pak to chce samozrejme dalsi literaturu pro dostudovani. Kuprikladu firewally musis nastudovat potom i z man stranek, webu a dalsich knih. Ale ten uvod je nutny, jinak treba firewally moc stravitelne nejsou. Myslim si, ze nekdy nemusi byt povrchnost uplne nejhorsi vec. A imho je porad pouzitelnejsi nez treba LDP.
  21.1.2003 10:23 Rexxor | skóre: 11 | blog: rexxor
  Rozbalit Rozbalit vše pekna kniha
  S tímhle nesouhlasím. LDP je mnohem lepší, už jenom proto, že jsou to many. Vzhledem k názvu knihy jsem od ní i něco takového očekával, ale marně. když to vezmu prakticky, tak jsem do ní kouknul tenhle rok jen cca 3x a z toho jsem našel odpověď jen jednou a to částečně. LDP držím v ruce pořád. A ten RH je fakt na obtíž. Nikdy jsem neměl rád distra typu RPM, už jen proto, že konfiguráky musím hledat po všech čertech a z toho jsou občas "ignorovány a nahrazeny defaultníma". Já mám ve svém Gentoo linuxu vše v /etc a tím to hasne :-)
  21.1.2003 13:32 rat
  Rozbalit Rozbalit vše pekna kniha
  tahle knizka neni asi urcena k tomu, aby se k ni ctenar nejak zvlast casto vracel. proste si ji precte a udela si urcitou, byt zjednodusenou, predstavu, jak "to" vlastne funguje. a na zaklade te predstavy si podrobnejsi informace dohleda napriklad v manualovych strankach. je to urcene predevsim pro zacatecniky. kniha s obsahem odpovidajicim manualovym strankam by mi pripadala jako plytvani papirem.
  22.1.2003 12:41 tomm
  Rozbalit Rozbalit vše zkusenost s knihou
  Me tato kniha dost pomohla. Nez jsem si ji poridil, tak jsem v linuxu hodne tapal. Po prostudovani se mi povedlo zkompilovat vlastni jadro, rozjet FTP ci apache s PHP a samozrejme MySQL. Tato kniha mi pomohla pochopit spoustu principu. Je to kniha pro zacatecnika, ne pro pokrocile adminastratora. Take dnes davam prednost manualovym strankam a LDP. Ale tehdy jsem informacim v nich za mak nerozumel. Je to vyborna kniha na prvni "nakopnuti" ;-). Pan Huska by take nemusel byt tak kriticky k velkym distribucim. Jak jsem ji rekl, nejsou vsichni linuxovi guru. Ja jsem rad, ze si za odpoledne zvladnu nainstalovat system s tim co potrebuji, nastavit, rozbehnout a nestravit 3 dny sedenim a ladenim podrobnosti - na to nemam cas. Je mi jedno, ze je to dvakrat vetsi (diskovy prostor dneska neni opravdu problem) a ze to nezdime ze zeleza 110% vykonu (vypocetni vykon take neni problem ;-)). Se serverem necht se vztekaji odbornici, kteri na to maji znalosti a cas. My hloupy uzivatele se spokojime s distribuci, ktera nam vse naserviruje a s touto knizkou kdyz neco potrebujeme.
  16.2.2003 00:08 Peter Kuchar
  Rozbalit Rozbalit vše zkusenost s knihou pozitivna
  ja si knihu urcite zozeniem...mal som totiz publikaciu od toho isteho vydavatela --Linux a Kde-- a musim povedat ze ma nad mieru podtesila jej zrozumitelnost a hlavne prektickost...

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.