Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Žijeme ve světe, který již prodělal prudký vývoj komunikace v celosvětové síti Internet, a kde existuje mnoho různých způsobů, jak se spojit s lidmi na jeho druhém konci. Abychom se mohli s různými lidmi domluvit, museli bychom používat mnoho klientů pro různé služby. Ten rád Jabber, ten zas něco docela jiného. My ale nemusíme mít několik klientů, protože nám postačí jeden jediný. CenterICQ je skvělý projekt, který řeší problém mnohosti pomocí integrace. Integruje v sobě mnohé a mnohé také nabízí. Pro ty z vás, kteří jej ještě neznají, tento skvělý program nyní představím.
Když jsem se poprvé setkal s CenterICQ, neměl jsem o něm zpočátku příliš valné mínění. Měl jsem prostě mnoho nesmyslných výhrad (jako například, že nemá grafické rozhraní), které ovšem zcela odpadly, když jsem se program naučil používat. Od té doby si již nedokáži představit, že bych si přes ICQ a Jabber psal v něčem jiném. Protokoly ICQ a Jabber ale nejsou těmi jedinými, které CenterICQ umí. Proto začnu rovnou tím, že vyjmenuji všechny (prozatím) programem podporované služby pro komunikaci.
Již tento výčet sám o sobě by vás mohl zaujmout natolik, abyste se rozhodli program CenterICQ nainstalovat či stáhnout zdrojové kódy a přeložit.
Zdrojové kódy programu je nejlépe stáhnout z domovské stránky fanoušků
projektu. Po rozbalení si především prohlédneme výpis
./configure --help
, neboť se dozvíme, jak povypínat
služby, které nepotřebujeme. Od verze 4.20.0 lze pro Jabber použít
šifrování pomocí GPG, takže
budeme-li chtít použít i tento nadstandard, je potřeba nejprve stáhnout a
nainstalovat knihovnu GPGME
. Pak již obvykle stačí obligátní trojice:
./configure --with-ssl --with-openssl
--with-included-gettext --without-konst
make
su -c make install
V distribuci, kterou používám já (Slackware 10), proběhl překlad zcela bez problémů a napoprvé. Pouze jsem musel doinstalovat onu zmíněnou knihovnu GPGME.
Při prvním spuštění CenterICQ nám v domácím adresáři přibude
podadresář .centericq
, v němž si program udržuje veškerá svá
nastavení v několika málo souborech (mimo jiné také soubor s číslem procesu
bežící instance CenterICQ: ~/.centericq/pid
) a také
seznam a historie všech kontaktů. CenterICQ na nás "vybafne" rovnou
hlavní konfiguračním dialogem (tak, jak to vidíte na screenshotu).
Jednotlivé položky nastavení si nyní podrobněji rozebereme podle logicky uspořádaných sekcí tak, jak jdou po sobě v konfiguračním dialogu CenterICQ.
První sekce - "user interface" (uživatelské prostředí) - nabízí tři možnosti nastavení CenterICQ. To jistě není mnoho, ale jak uvidíme, méně je někdy více.
Lze specifikovat, zda má být použit zvuk pro jednotlivé události, zda se
má používat zvuková karta nebo PC speaker (položka "change sound device").
To nám jistě nestačí a rádi bychom si zvolili různé zvuky popř. úplně
jiné akce k různým protokolům a uživatelům. Protože je konfigurace
CenterICQ velice propracovaná, je to samosebou možné. Nahlédnutím do
souboru ~/.centericq/actions
snadno zjistíme, že lze změnit
prakticky cokoli, a že meze představivosti se opravdu nekladou. Po první spuštění
vypadá tento soubor nějak takto:
* msg play /usr/local/share/centericq/msg.wav * url play /usr/local/share/centericq/url.wav * email play /usr/local/share/centericq/email.wav * online play /usr/local/share/centericq/online.wav * offline play /usr/local/share/centericq/offline.wav * sms play /usr/local/share/centericq/sms.wav
Vidíme, že pro všechny události bylo určeno play
nějaký_výchozí_zvuk.wav
. Nic nám nebrání to změnit na
cokoli jiného podle naší libosti. Tuto vlastnost ocení zejména ti z nás,
kteří používají množství pracovních ploch.
Hvězdičku na začátku každého řádku, která ve výchozí konfiguraci označuje "všechno", lze nadto zaměnit za něco konkrétního, takže například přidaním tří řádků
icq_ferda007 online xmessage "Bacha! Ferda je online!" icq_ferda007 offline xmessage "Uff, Ferda už je konečně fuč!" icq_ferda007 msg play /cesta/ke/zvuku/ferda_mravenec.wav
zařídíme, že se vykonají příslušné akce nad naším nebohým Ferdou
komunikujícím s námi přes ICQ, který (nejspíše jen dočasně) upadl v
naši nemilost. Ještě maličké upozornění: jakmile si přetvoříte onen soubor
~/.centericq/actions
, tak se vystříhejte dělání změn v
položce "sound device" v konfiguračním dialogu. Jakmile tak učiníte, váš
pracně vytvořený soubor bude opět přepsán na výchozí. Prostě ponechejte v
konfiguračním dialogu hodnotu příslušné položky na "don't
change"
a zcela zapomeňte, že existuje.
Při vybírání barevného schématu ("change color scheme") lze buď zvolit
tmavé ("dark") nebo modré ("blue") barevné rozložení. Ale opět platí, že
autor CenterICQ byl velice důsledný a barvičky si můžeme vybrat,
jak kdo rád v souboru ~/.centericq/colorscheme
(i zde je
zapotřebí dávat pozor na konfigurační dialog, abychom si nastavení omylem
nesmazali).
Emacsové klávesové zkratky ("enable emacs bindings") v editoru zpráv snad netřeba nějak zvlášť vysvětlovat.
Sekce "Codepages conversions" umožňuje převádět mezi různými kódováními. Lze zvolit kódování vzdálené ("remote charset") a také naše lokální kódování ("local charset"). CenterICQ pak provádí konverzi mezi zadanými kódovacími stránkami. Tuto funkci osobně velmi oceňuji.
Tato sekce nastavení je poněkud rozsáhlejší, ale přesto stojí za to si ji alespoň letmo projít. Vezmeme to takříkajíc "hopem", ale popořadě:
Enter
posílá zprávu: ano (na výběr)/ne.Za podrobnější rozebrání stojí především ony dva módy uspořádání skupin. CenterICQ nám totiž také umožňuje definovat skupiny a do nich řadit jednotlivé kontakty. Výchozí skupinou pro všechny kontakty je skupina "General". Skupiny lze přejmenovávat a mazat. Lze mezi nimi hromadně přesouvat kontakty a vůbec jsou velice užitečné, neboť zpřehledňují, je-li kontaktů příliš mnoho. Ony dva módy zobrazení skupin fungují tak, že máme strom kontaktů uspořádán buď:
Za nemístné nepovažuji ani volby "skrýt offline kontakty" a "Anti-Spam". Především druhá z nich je velice výhodná. Jak moc je výhodná pravděpodobně zjistí lidé, kteří se mě pokusí kontaktovat. Prostě o nich nebudu vědět. Chce-li si se mnou tedy někdo popovídat třeba po Jabberu, musí mi nejprve poslat na sebe kontakt jinou cestou (SMS, e-mail, snail-mail) a já si jej kontaktuji sám. Tato volba je pro mě především zárukou naprostého klidu.
Poslední volbou, u které se ve zkratce zastavím, je volba "klávesy Enter". Kromě toho, že může být někomu velice užitečná, je opět důkazem skvělé propracovanosti programu CenterICQ, který řeší i takovéto "malichernosti".
V této sekci si nastavíme náš SMTP server a popřípadě také HTTP proxy server a zda chceme, aby klient komunikoval peer-to-peer způsobem či nikoli.
Je také možno konfigurovat, zda si přejeme vidět v logovacím okně CenterICQ "časové známky", zda bychom rádi viděli, kdo zrovna změnil status z online na offline a naopak, a jestli jsou pro nás žádoucí detailní IM výpisy či nikoli.
Poslední sekce pak slouží zatím pouze k nastavení doby, po které nás CenterICQ automaticky přepne do stavu "away" či "not available" (jsem "pryč" či "nedostupný"). Časem bude asi rozšířena o další položky.
Máme-li tedy vše základní nakonfigurováno, přejdeme k dalšímu oknu, které na nás vyskočí hned po ukončení předchozího. To nese prozaický název "Manažer IM účtů".
"Manažer IM účtů" slouží, jak jinak, k zprovoznění našich účtů. U některých protokolů funguje dokonce položka registrace, u některých zatím ne. Ale projekt se velice slibně vyvíjí, takže tento maličký nedostatek mu jistě prozatím promineme. Důležité je, že například oblíbené protokoly ICQ i Jabber podporované jsou. Ukázku registračního formuláře pro Jabber vidíte na screenshotu.
Nemáme-li tedy zatím žádný účet u některé ze služeb, tak si buď přímo z CenterICQ nějaký vytvoříme, nebo se zaregistrujeme přes webovou registraci té či oné služby. V případě, že jsme již někde registrováni, jednoduše vyplníme veškeré náležitosti nutné k přihlášení do námi již vlastněných účtů. Obecně vyplňujeme vždy nějakou tu naši přezdívku, nějaké ty informace o nás, nějaké to heslo a někdy i nějaký ten server, přes který se rádi připojujeme. A je to. Nic složitého. Poté již naskočí přívětivé uživatelské rozhraní CenterICQ.
Obrazovka uživatelského rozhraní je rozdělena do celkem pěti vzájemně provázaných částí. Jmenovitě to jsou záhlaví, v jehož levé části nahoře vidíte číslo verze programu a počet rozepsaných zpráv, a v pravé části vidíte váš aktuální stav pro jednotlivé protokoly. Levý sloupec slouží k zobrazování a procházení kontaktů. Horní část pravého sloupce tvoří log komunikace s právě zvoleným kontaktem. Prostřední část slouží k editaci odchozích zpráv a konečně spodní část obsahuje log CenterICQ (zde je obsah ovlivnitelný z hlavního konfiguračního dialogu). Poslední částí obrazovky je řádek s klávesovými zkratkami. Šikovné je, že lze pro ovládání CenterICQ použít jak pouhých písmen, tak funkčních kláves (to podle toho, co komu vyhovuje a co nám zrovna v terminálu funguje).
Uživatelské prostředí se dá považovat za velice příjemné na pohled. Jeho uspořádání je logické. Jediné, co bych mu vytkl je, že bych jako levák docela uvítal, kdyby bylo možné prohodit levý a pravý sloupec.
K ovládání programu se toho dá říci jen málo, ale přesto uvedu některé záludnosti, které nemusí být hned jasné.
Když už tedy máme nějaké ty přátele online, lze procházet levým sloupcem
pomocí kurzorových šipek nahoru a dolů. Chceme-li někomu něco napsat,
stiskneme na daném kontaktu klávesu Enter
, a tak se dostaneme
do editačního okna v pravém sloupci, kde napíšeme zprávu. Pro odeslání
zprávy stačí stisknout kombinaci kláves Ctrl-X
. Věřte nebo ne,
velice rychle si na tento způsob zvyknete. Abychom se dostali z editačního
okna zase ven a mohli procházet kontakty v levém sloupci, je potřeba
stisknout klávesu Escape
.
CenterICQ tedy disponuje dvěma rozdílnými základními módy, které bych pro přehlednost a analogicky k editoru Vim nazval "mód editační" a "mód procházení kontaktů". Toto je také asi jediná ne zcela intuitivní věc v celém ovládání programu. Jinak bohatě postačí sledovat změny spodního řádku s výčtem aktuálních klávesových zkratek.
Jak bylo naznačeno, spodní řádek s klávesovými zkratkami se mění podle toho, ve kterém z módů CenterICQ se právě nacházíme (mění se samozřejmě i pro nejrůznější dialogy a podobně). Jsme-li v módu procházení kontaktů jsou nám dostupné následující klávesové zkratky:
F2/m contact menu
- menu pro akce s kontaktyF3/s change status
- menu pro změnu našeho stavuF4/g general options
- nastavení programu, účtů a
podobněq quit
- ukončí program CenterICQJsme-li v editačním módu, máme docela jiné možnosti:
^-X send
- odeslání zprávy (pozn.: znak "^
"
značí klávesu Ctrl
)^-P multi
- odeslání zprávy pro více kontaktů naráz^-0 history
- procházení historií vpřed a vzadF2 URLs
- výpis hypertextových odkazů pro externí
akciF9 expand
- expanduje okno s poslední zprávou na celou
obrazovku (užitečné pro copy/paste)alt-? details
- zobrazí detaily o kontaktu (viz
screenshot)esc cancel
- zruší editační mód a vstoupí do
procházecíhoTo by ale nebylo CenterICQ abychom i zde nemohli vše
předefinovat, jak chceme. Konkrétně klávesové zkratky jsou definovány v
souboru ~/.centericq/keybindings
, kde si je můžeme snadno
přizpůsobit k obrazu svému. A zmíněnou externí akci pro hypertextové odkazy
lze snadno změnit v souboru ~/.centericq/actions
.
Program CenterICQ má několik základních nabídek, prostřednictvím kterých jsou nám zpřístupněny mnohé užitečné funkce. Především to je nabídka pro obsluhování kontaktů, z níž můžeme kontaktu poslat URL, požádat o autorizaci, editovat detaily, zobrazit si historii událostí a tak dále. Další v řadě je menu pro změnu stavu, kde si lze vybrat, pro jaké služby chceme mít jaký status. Poslední zbývající je hlavní nabídka CenterICQ, kde se dostaneme ke konfiguračnímu dialogu, k dialogu nastavení našich účtů, k vyhledávání uživatelů té které služby a podobně.
Hodnoceno celkově je program CenterICQ skvěle ovladatelný, přičemž ovládání samotné je (s malou výtkou) velmi intuitivní a neproblematické.
CenterICQ nám také nabízí několik málo zajímavých parametrů, se
kterými jej lze spustit. Především zaujme parametr, který má za funkci
přepnout vykreslování rámečků na alternativní ASCII znaky
(--ascii
či -a
). Dále lze specifikovat adresář,
který má být použit pro nastavení programu (--basedir
či
-b
). Při startu lze také nastavit všechny naše účty na
offline (--offline
či -o
) nebo třeba
vypnout změny titulků u těch emulátorů terminálu, které jsou kompatibilní s
xtermem (--no-xtitles
či -T
). Možnost
používat CenterICQ k zasílání zpráv z prostředí příkazového řádku je
snad naprosto očekávatelnou samozřejmostí. Více viz výpis
centericq --help
.
Co dodat? K CenterICQ může mít člověk jen velice málo výhrad. Ne vše samosebou ještě funguje (zdá se, že nefungují přenosy souborů a ne všechny služby lze pomocí CenterICQ registrovat), ale například podpora diakritiky, se kterou měl program problémy dříve, již funguje bezvadně. Jak se říká: "Kdo nevěří, ať tam běží." Zkuste si tohoto skvělého konzolového klienta nainstalovat a posuďte sami.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
~/.centericq/soundsvlozte:
icq_257322664 msg /home/.../bin/icq-new-message ...kde
/home/.../bin/icq-new-messageje takyto skriptik:
#!/bin/sh # # ICQ OSD message notificator # # Developed by Lubomir Host '...' <... AT platon.sk> # Copyright (c) 2005 Platon SDG, http://platon.sk/ # Licensed under terms of GNU General Public License. # All rights reserved. echo -e "\nICQ: $1" | osd_cat -A right -p top -c green \ -l 5 -d 5 -f terminus-iso8859-2-32Prosim, zamente si ... za r a j o. Zaroven prosim administratorov, aby podla moznosti upravili chovanie vlastnosti "Znacka ... nie je povolena'. Kym som nesubmitol prispevok 20x, tak to nepreslo. Nabuduce taku trpezlivost nebudem mat. Dakujem.
xmessage
schválně. Děkuji za rozšíření (v zásadě jsem připomínku o OSD očekával, takže ani nebylo nutné to v článku zmiňovat).
~/.centericq/external
%action OSD event msg proto all status online away na options nowait %exec #!/bin/sh echo $CONTACT_NICK | osd_cat \ -f terminus-iso8859-2-32 \ -p bottom -A center -d 1 -O 1 -u white \
nasel jsem to na:
http://woq.nipax.cz/h_linux.php
DIKY!
~/.centericq/external
%action OSD event msg proto all status online away na options nowait %exec #!/bin/sh echo $CONTACT_NICK | osd_cat \ -f terminus-iso8859-2-32 \ -p bottom -A center -d 1 -O 1 -u white \
nasel jsem to na:
http://woq.nipax.cz/h_linux.php
DIKY!
libncurses
. Zkuste ji tedy povýšit a napište, zda to funguje. Pokud ne, pak je bug v CenterICQ a možná by stálo za to reportovat ho autorovi CenterICQ.
# grep charset ~/.centericq/config fromcharset cp1250 tocharset utf-8
Pekny clanek, pouze drobna nesrovnalost, historie se zobrazuje ^-O
a nikoliv ^-X
.
~/.bashrc
si nadělejte nějaký ty aliasy:
alias cicq-dalibor='centericq -b ~/.centericq-dalibor' alias cicq-dalsi-osoba='centericq -b ~/.centericq-dalsi-osoba' alias cicq-nejaka-dalsi-osoba='centericq -b ~/.centericq-nejaka-dalsi-osoba'A řekněte všem, jak to maj spouštět.
centericq -b ~/.centericq-dalibor
centericq -b ~/.centericq-nekdo-dalsi
atd.
Tak může být více "účtů" pod jediným účtem uživatelským.
Jinak opravdu nerozumím otázce (Kopete neznám - nemám rád a nepoužívám KDE, ani ho nemám nainstalované, takže Kopete nevyzkouším, abych zjistil, co máte na mysli).
Jestli vám jde o to, že vám tam třeba běží Xka a v nich byste rád měl třeba 3 terminály a v nich 3 instance CenterICQ, pro každého z rodiny jednu, nic vám IMHO nebrání. K tomu je parametr -b
. Jinak to zkuste přeformulovat a vysvětlit, co máte přesně na mysli.
CenterICQ
ovšem neopustím, spatřuji ve způsobu jeho ovládání spíše výhodu.)
Tak to zkousim, a zatim nic moc... mozna z moji neznalosti, ale nedostatky se mi zdaji az prilis velke na to, aby to mohlo nahradit plnohodnotneho klienta.
Konkrete mam namysli:
Mam na mysli, ze to (alespon dle mych pozadavku) nema na graficke klienty jako napr. muj oblibeny gaim, presto, ze bych mozna docela rad dal prednost nejakemu konzolovemu klientovi, kdyby splnoval tech par mych pozadavku (hlavne rychla navigace).
Kolik travim casu? No pokud jsem doma, tak jsem online prakticky furt, ale ze bych zurive chatoval, tak to ne...spis naopak, ale kdyz uz s nekym mluvim, tak vetsinou s vice lidma, proto mi vadi to pomaly a nepohodlny prepinani (v gaimovi jsou (volitelne) taby a prepinam pomoci ALT-CisloTabu).
A dalsi duvod, kterym by si me konzolovy klient mohl ziskat by byly emacs zkratky...ale u centericq se ani neda o necem takovem mluvit, v GTK apolikacich sem nekde do konfiugaku pridal radek a uz mi jedou ty zakladni zkratky (ktery se nemlatej se zkratkama daneho programu)...coz furt neni moc idealni, ale aspon neco
A dalsi vec, na kterou jsem v centericq neprisel je jak udelat abych posilal zpravy entrem a zaroven napr. Shift+Enter odradkovaval. Popripade je nekde seznam vsech akci, co jdou nadefinovat na zkratky? Nebo to jsou vsechny co jsou v tom souboru keybindings?
trochu to sem nepatriOmyl. Vůbec to sem nepatří!