Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
GnuCash má jednu velikou slabinu - tou je podpora českých znaků v sestavách. Po celou dobu, co GnuCash používám, jsem jej nedokázal ukecat k tomu, aby přestal ignorovat písmenka s háčky a čárky. Psaní tohoto seriálu mě inspirovalo k tomu, abych začal opět experimentovat. Prohledal jsem internet, konferenci linux@linux.cz, uživatelskou a vývojařskou konferenci GnuCash, zeptal jsem se všech lidí, kteří narazili na stejný problém; písmenka se stále nezobrazují, stále nezobrazují...
Podobným problémem je tisk. GnuCash generuje sestavy pro tiskárnu v postscriptovém tvaru, bohužel uřezává obrázky. Hotový postscript je pro mě natolik nečitelný, že jsem nedovedl obrázek posunout na stránce o cosi níž. Nikdy se mi nepodařilo vytisknout některý z grafů celý.
V GnuCash je veliké množství sestav a grafů. Nicméně mi občas některé výstupy chybí, především z oblasti dlouhodobějších přehledů a tabulek. GnuCash řeší uložení dat po svém a jazyk scheme, kterým se píší sestavy, vypadá neuvěřitelně krypticky. Při pokusech něco v tomto jazyce vytvořit si připadám ztracený ve stupidních závorkách (TM). Na to, co se v SQL řeší jedním dotazem (je-li připravené vhodné view), je v GnuCash potřeba odhadem pětisetřádkový program.
Přesto obsahuje GnuCash mnoho výstupů užitečných především při operativní práci s účetnictvím a velmi vhodných na plánovaní finančních strategií.
Nejdůležitější informace vám v celém systému podvojného účetnictví poskytne dobře navržená hierarchie účtů. Budete-li používat GnuCash delší dobu, uvidíte, jak se vám utěšeně načítají částky na jednotlivých účtech. Na výdajových a příjmových účtech částky pouze porostou - zde zjistíte, kolik jste vydělali a utratili v době vedení účetnictví (případně od vynulování příjmových - výdajových účtů při finanční uzávěrce pro daňové účely). Souhrnná informace o příjmech a výdajích je zajímavá pro finanční úřad. Protože máte jistě dobře navrženou hierarchii účtů, najdete v účetnictví pro své potřeby další zajímavé informace - kde a za co jste peníze utráceli a kde a jak jste peníze vydělali (tedy v případě, že nemáte strach si své výdělky evidovat byť i jen pro vlastní účely - potom doporučuji prostudovat http://www.kerneli.org).
Dalšími zajímavými údaji jsou výše aktiv a pasiv. Tyto údaje jsou u
malého živnostníka nezajímavé pro finanční úřad. Pro vás ale mohou být
údaje v těchto účtech důležitější, než informace o příjmech a
výdajích. V účtu Aktiva
jsou všechny prostředky, které máte k
dispozici a nějakým způsobem je můžete utratit. V některých případech
může být jejich utracení jednoduché (běžný účet v bance, hotovost), v
některých případech to může být na dlouhé lokte (stavební spoření,
půjčka sousedovi). Některá aktiva mají proměnlivou cenu (akcie, cizí
měna) a zisk či případná ztráta se projeví až z rozdílu ceny při nákupu a
prodeji.
Na účtech pasiv jsou všechny vaše dluhy - peníze, o kterých víte, že je v budoucnu budete muset zaplatit (nyní mlčky předpokládám, že počáteční účty, majetek a základní jmění účtujete na oddělených účtech). Převyšují-li pasiva nad aktivami a vyschnou-li zdroje na příjmových účtech, máte problém. GnuCash vám může pomoci, abyste nikdy nemuseli čelit exekutorovi, případně se nepotkali se dvěma komisními, česky špatně hovořícími pány, jedním velkým a jedním malým: "Těgo vjelíkego něbojtě se. On vas prišjol dněska toľko pasmatrjiť... ééé... podiváť."
Celkový přehled o účtech lze získat v sestavě "Shrnutí účtů". Sestavu lze různě modifikovat (kliknutím na tlačítko "Nastavení"). Lze vytisknout údaje k určitému datu, zvolit pouze vybrané účty, případně zvolit měnu, ve které se budou částky zobrazovat.
Přehled účtů je nejobecnější a nejjednodušší sestavou. Většina dalších sestav v GnuCash poskytuje detailnější pohled na některou část účtů a s lepšími možnostmi časového rozlišení nebo grafického zobrazení.
Předpokládám, že cílem domácího hospodaření u většiny lidí je minimalizace výdajů (podprůměrné příjmy má většina lidí) - o příjmech rozhoduje vyšší moc. Z celkového přehledu účtů si můžete udělat obrázek, kolik jste utráceli celkově. Ale pro tvorbu dobrého finančního plánu potřebujete přesnější informace.
V kterémsi z předchozích dílů jsem popisoval, jakým způsobem lze rozdělit bankovní účet a jak v něm vytvořit podúčty pro různá předem známá vydání. Nájem obvykle platíme všichni ve stejné vyši. Ale kolik odložit třeba na potraviny? To lze zjistit ze sestav zhotovených z dat předchozích období.
Vidíme, že výdaje za potraviny v lednu činí téměř tři tisíce. Na dalším grafu se můžu přesvědčit, že zmíněný měsíc je v posledním období naprosto typický (vánoce, během nichž jsem přibral pět kilo, nelze považovat za normál). Výdaje za oběd takřka neovlivním a ostatní potraviny mě stojí v průměru kolem šestnácti stovek. Už vím, kolik musím odložit z výplaty, abych nehladověl.
Podobně lze analyzovat jakoukoliv nákladovou či příjmovou položku.
Sestavy a grafy lze různě modifikovat. Ve sloupcovém grafu s výdaji za potraviny jsou vybrané pouze některé účty a zvýšená standardní hodnota úrovně účtů pro zobrazování. Do nastavení vlastností grafu se dostanete kliknutím na tlačítko "Nastavení" v hlavním okně programu. Ve většině grafů a sestav lze vybrat zobrazované účty, zvolit období, velikost kroku (týdenní, mesíční, čtvrtletní graf a tak podobně), velikost zobrazení a různé další hodnoty.
Z grafů a sestav z oblasti příjmů a výdajů zmíním ještě "Graf příjmů/výdajů". V jednom grafu dostanete srovnání vydělaných a utracených peněz a graficky vyjádřený čistý zisk nebo ztrátu. Sloupec trčící do záporných čísel není příjemný.
Z grafů aktiv & pasiv se mi zdá jako nejzajímavější graf "Průměrný zůstatek". I na něm figuruje zisk stejně jako u předchozího grafu. Je však daný do souvislosti s celkovými aktivy a pasivy. Kvůli lepšímu měřítku zobrazení jsem přestěhoval počáteční zůstatky z účtu "Jmění" do účtu "Pasiva". V grafu je hezky vidět, jakým způsobem se zisk či ztráta odráží na celkových aktivech (úsporách).
Psaní tohoto seriálu mě vyprovokovalo vyzkoušet také účtování cenných papírů. Na sestavě "Pokročilé portfolio" můžete sledovat aktuální hodnotu svých investic a ziskovost případných obchodů. Znamená to samozřejmě, že musíte poctivě vyplnit v editoru ceny každé komodity, která vás zrovna zajímá.
Skvělý úspěch (výnos téměř 90 %) při virtuálním obchodování s akciemi vymyšlené společnosti "Moravské strojírny & pekárny" mě možná vyprovokuje i praktickému vyzkoušení na nějakém dostatečně likvidním titulu...
Velkou většinu sestav jsem vůbec nezmínil (cashflow - toky hotovosti, rozvaha, obchodní sestavy). Vzpomenul jsem skutečně jen ty sestavy, které se mi zdají nejzajímavější, a které nejčastěji používám.
V dalším, posledním díle seriálu si povíme něco málo o konfiguraci.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: