Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Jen bych mel takovou malou poznamku, ono to vypada jak je to vsechno uzasne a funguje, ale ono to neni tak uplne pravda a netyka se to jen mandrivy. Na PC Intel core2duo, 8GB RAM, Intel grafika, SATA disky sem zkousel Mandrivu 2009.1, Kubuntu 9.04 a UbuntuStudio 9.04... Takze mandriva - KDE uz je konecne pouzitelne, ale co je nepouzitelne jsou efekty v kwin i v compizu na integrovanym intelu (i915), objevuji se ruzne atrefakty az po situaci kdy je cela obrazovka zmrsena a neni videt nic...takze vsechy efekty vypnout a pak je to pouzitelne (rok 2009 ze. UbuntuStudio (asi diky RT kernelu) totalne zatuhava (Gnome) i pri cinnosti jako je stazeni souboru a ulozeni na disk...takze k nicemu. Kubuntu se tvarilo take slusne jako mandriva, jen ten vykon grafiky mi prisel tristni. Takze tohle je realnej pohled, uzivatel co chce RT kernel a jeste navic funkcni kwin nebo compiz bude travi tyden stelovanim...a to ani nemluvim o nedostatku SW...myslim, ze by uz konecne meli vyvojari prestat delat to same (kwin vs. compiz) a meli by odladit jedno (compiz) a to tak , ze poradne (s KDE)...ono je sice krasny, ze mame vice variant na vyber, ale kdyz ani jedna nefunguje je to k nicemu...
...KDE uz je konecne pouzitelne, ale co je nepouzitelne jsou efekty v kwin i v compizu na integrovanym intelu (i915), objevuji se ruzne atrefakty az po situaci kdy je cela obrazovka zmrsena a neni videt nic...takze vsechy efekty vypnout a pak je to pouzitelne...
Zkusit můžete tyhle drivery, mně to od podobného problému pomohlo: http://www.mandrivalinux.cz/ovladac-intel-27991-pro-20091/
samozrejme, pretrvava stav, ked na ziadnom One mediu nie je slovenske locales - je tam hadam cely svet, len locales-sk som nenasiel. ono by to ani nebol taky problem, keby:
gnome je po instalacii locales-sk a zmene krajiny v MCC lokalizovane tak pol-na-pol - teda polozky su po slovensky (internet, multimedia, grafika, kancelaria, ...), ale hlavne menu je anglicky (applications, places, system).
na druhej strane, v MDV 2009.1 vidim prvy krat KDE 4 v slovencine (ciastocnej). doteraz slovenska lokalizacia chybala a neponukala ju ziadna distribucia.
inak dokem z 2009.1-ky dobry, vsetko svizne. problem s pulseaudio mixerom v gnome som vyriesil. takze OK. aktualizacie hadam vsetky drobnosti poriesia.
gnome som vysvetlil nizsie
a kde - slovensky preklad existoval, len z nejakeho dovodu nebol zaradovany, aj napriek tomu, ze percento bolo vyssie, ako u prekladov, ktore svoj balik mali
proste moje nariekanie nie je o tom, kolko percent je a nie je prelozenych, ale o implementacii v mandrive (ako som uz napisal nizsie, gnome je prelozene vyrazne viac, ako to vo vysledku prezentuje mandriva - vo fedore je preklad takmer kompletny a moze zodpovedat stavu, ktory ste popisali - teda ze 50 percent a najma hlavne veci su prelozene)
ale ono to (gnome) lokalizovane je, len v mandrive sa ta lokalizacia pri instalacii z One CD a naslednom priinstalovani slovenskych locales neprejavi naplno.
Ale no tak, tuhle jsem koukal na Lazarus, ten zase umí slovensky a ne česky a taky se kvůli tomu nebudu čílit. Musí se prostě vždycky najít někdo kdo ten překlad udělá .
Všechno šlape v pohodě až na grafiku. Asi jsem další obětí BUGu 48910. Z času na čas mi bez opakovatelných příčin zamrzne grafická karta. Nepomůže ani Ctrl+Alt+Bks nebo přepnutí na jinou konzoli. Jediné, co zabere jsou magické klávesy (SysRq + o). Grafická karta je Intel a používá se ovladač intel 810.
Odkedy som videl Mandrivu s logom tucniaka s hviezdickami v ociach a v ktorej sa nedala nastavit citlivost mysi v Gnome, tak sa mi ta "nadupana" a "user friendly" distribucia sprotivila ze ju nemozem ani vidiet...
Tohle bylo těsně po sloučení s Connectivou. Ve firmě jsme to docela řešili ale nakonec jsme se shodli, že frantíky navštívili noví spolupracovníci z Brazílie a museli s sebou vzít nějaký hodně dobrý matroš :).
Tiskni
Sdílej: