Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Jen bych mel takovou malou poznamku, ono to vypada jak je to vsechno uzasne a funguje, ale ono to neni tak uplne pravda a netyka se to jen mandrivy. Na PC Intel core2duo, 8GB RAM, Intel grafika, SATA disky sem zkousel Mandrivu 2009.1, Kubuntu 9.04 a UbuntuStudio 9.04... Takze mandriva - KDE uz je konecne pouzitelne, ale co je nepouzitelne jsou efekty v kwin i v compizu na integrovanym intelu (i915), objevuji se ruzne atrefakty az po situaci kdy je cela obrazovka zmrsena a neni videt nic...takze vsechy efekty vypnout a pak je to pouzitelne (rok 2009 ze. UbuntuStudio (asi diky RT kernelu) totalne zatuhava (Gnome) i pri cinnosti jako je stazeni souboru a ulozeni na disk...takze k nicemu. Kubuntu se tvarilo take slusne jako mandriva, jen ten vykon grafiky mi prisel tristni. Takze tohle je realnej pohled, uzivatel co chce RT kernel a jeste navic funkcni kwin nebo compiz bude travi tyden stelovanim...a to ani nemluvim o nedostatku SW...myslim, ze by uz konecne meli vyvojari prestat delat to same (kwin vs. compiz) a meli by odladit jedno (compiz) a to tak , ze poradne (s KDE)...ono je sice krasny, ze mame vice variant na vyber, ale kdyz ani jedna nefunguje je to k nicemu...
...KDE uz je konecne pouzitelne, ale co je nepouzitelne jsou efekty v kwin i v compizu na integrovanym intelu (i915), objevuji se ruzne atrefakty az po situaci kdy je cela obrazovka zmrsena a neni videt nic...takze vsechy efekty vypnout a pak je to pouzitelne...
Zkusit můžete tyhle drivery, mně to od podobného problému pomohlo: http://www.mandrivalinux.cz/ovladac-intel-27991-pro-20091/
samozrejme, pretrvava stav, ked na ziadnom One mediu nie je slovenske locales - je tam hadam cely svet, len locales-sk som nenasiel. ono by to ani nebol taky problem, keby:
gnome je po instalacii locales-sk a zmene krajiny v MCC lokalizovane tak pol-na-pol - teda polozky su po slovensky (internet, multimedia, grafika, kancelaria, ...), ale hlavne menu je anglicky (applications, places, system).
na druhej strane, v MDV 2009.1 vidim prvy krat KDE 4 v slovencine (ciastocnej). doteraz slovenska lokalizacia chybala a neponukala ju ziadna distribucia.
inak dokem z 2009.1-ky dobry, vsetko svizne. problem s pulseaudio mixerom v gnome som vyriesil. takze OK. aktualizacie hadam vsetky drobnosti poriesia.
gnome som vysvetlil nizsie
a kde - slovensky preklad existoval, len z nejakeho dovodu nebol zaradovany, aj napriek tomu, ze percento bolo vyssie, ako u prekladov, ktore svoj balik mali
proste moje nariekanie nie je o tom, kolko percent je a nie je prelozenych, ale o implementacii v mandrive (ako som uz napisal nizsie, gnome je prelozene vyrazne viac, ako to vo vysledku prezentuje mandriva - vo fedore je preklad takmer kompletny a moze zodpovedat stavu, ktory ste popisali - teda ze 50 percent a najma hlavne veci su prelozene)
ale ono to (gnome) lokalizovane je, len v mandrive sa ta lokalizacia pri instalacii z One CD a naslednom priinstalovani slovenskych locales neprejavi naplno.
Ale no tak, tuhle jsem koukal na Lazarus, ten zase umí slovensky a ne česky a taky se kvůli tomu nebudu čílit. Musí se prostě vždycky najít někdo kdo ten překlad udělá .
Všechno šlape v pohodě až na grafiku. Asi jsem další obětí BUGu 48910. Z času na čas mi bez opakovatelných příčin zamrzne grafická karta. Nepomůže ani Ctrl+Alt+Bks nebo přepnutí na jinou konzoli. Jediné, co zabere jsou magické klávesy (SysRq + o). Grafická karta je Intel a používá se ovladač intel 810.
Odkedy som videl Mandrivu s logom tucniaka s hviezdickami v ociach a v ktorej sa nedala nastavit citlivost mysi v Gnome, tak sa mi ta "nadupana" a "user friendly" distribucia sprotivila ze ju nemozem ani vidiet...
Tohle bylo těsně po sloučení s Connectivou. Ve firmě jsme to docela řešili ale nakonec jsme se shodli, že frantíky navštívili noví spolupracovníci z Brazílie a museli s sebou vzít nějaký hodně dobrý matroš :).
Tiskni
Sdílej: