Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Než se však pustím do popisu knihy samotné, dovolím si jednu malou poznámku. Ačkoliv je hned prvním slovem v názvu Linux, nelze říci, že programátoři či obyčejní uživatelé jiného operačního systému by neměli ze čtení žádný užitek. Linux je zde použit pouze pro příklad a většinu myšlenek lze obecně použít na libovolný běžně užívaný systém.
Začátek knihy vysvětluje, jakým způsobem pracuje počítač s procesorem řady x86. Tedy ten, který vlastní většina z nás. Čtenář se dozví důležité podklady pro další studium a získá povědomí o procesech běžících na nejnižší úrovni. Následně se seznámí s funkcemi operačních systémů, které umožňují běh jednotlivých aplikací, s jejich jádrem a bezpečností.
Důraz je kladen na vysvětlení funkce jádra systému Linux a hovoří se zde také o programech s otevřeným zdrojovým kódem. Kniha pokračuje pojednáním o vhodnosti programovacích jazyků a je zmíněno programové vybavení, na němž bylo vše pečlivě odzkoušeno.
Další kapitola již popisuje jednotlivé ukázkové kódy, příklady jejich zneužití a vysvětluje některé odlišnosti v systému FreeBSD, včetně jeho stručné historie a vzniku. Pak se zabývá samotným škodlivým kódem, který dokáže využít případných chyb v systému a dopomoci útočníkovi k získání administrátorských oprávnění (v případě Linuxu práv uživatele root).
Kapitola je velmi dlouhá a dopodrobna ukazuje všechna možná úskalí a k nim i zajímavé ukázky pro dokreslení celkové situace a vyzkoušení v praxi. Následně je zaostřeno na konkrétní hrozby - fungující škodlivé kódy v podobě exploitů, virů a trojských koňů, šířících se Internetem, jakožto nejvhodnějším přenosovým médiem pro útok na nezabezpečené systémy.
Poslední kapitola s přiléhavým názvem Pohled do budoucnosti, sloužící zároveň jako závěr celé publikace, nastiňuje, kam až celá bezpečnostní situace výpočetní techniky může zajít, pokud ji nebudeme brát skutečně vážně. Vždyť již dnes se stačí podívat, co se stalo s kdysi starým dobrým Internetem, a k čemu toto médium aktuálně slouží. Pod čarou je dále jmenováno požehnané množství další užitečné literatury a krátké informace o autorech.
Jak jsem již v předchozím textu naznačil, celou knihu provází kromě všudypřítomných ukázek kódů i mnoho pomocných obrázků, které pomáhají představivosti. Ke každému tématu jsou také přidány odkazy na další zdroje na Internetu, které dopomohou získat dodatečné znalosti o dané problematice.
Kniha rozhodně není vyčerpávajícím popisem všech možných nebezpečí (což ani nebyl záměr autorů), ale dá uživateli podnět k tomu, aby se o tuto tématiku začal zajímat a nadále rozšiřoval své znalosti a dovednosti. Není předimenzovaná zbytečnostmi a netrpí přílišnou encyklopedizací jako některé obdobné tituly.
Zároveň nelze říci, že by jednalo o titul do dopravního prostředku. Všechny informace je potřeba v klidu promyslet a případně i vyzkoušet nebezpečnost jednotlivých ukázek. O operační systém Linux i programování se již nějakou dobu zajímám, ale dosud mi na našem trhu chyběl česky napsaný titul podrobně popisující všemožná rizika a přidávající zajímavé příklady z praxe.
Pokud vezmeme v potaz, že většina rad se dá použít i pro nejrozšířenější Windows, a v knize se uvádí i nespočet obecných tipů a dalších informací pro architekturu x86, je ideální volbou pro všechny, jimž není problematika bezpečnosti při programování lhostejná. Konečně jde o knihu, která je primárně určená pro programátory namísto síťových administrátorů.
Název | Linux - bezpečnost a exploity |
Autor | Miroslav Dobšíček, Radim Ballner |
Vydal | Kopp |
ISBN | 80-7232-243-5 |
Rok vydání | 2004 |
Počet stran | 160 |
Doporučená cena | 169 Kč |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: