Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Před více než rokem jsme vám přinesli recenzi knihy z vydavatelství Computer Press: Linux Dokumentační projekt, tehdy jejího druhého vydání. Před nedávnem k nám do redakce dorazila již třetí verze této knihy, jejíž recenzi vám nabízím. Tato recenze bude spíše srovnáním obou verzí. Odkaz na původní recenzi naleznete pod článkem.
Třetí vydání se od druhého liší již na první pohled vzhledem obálky. Zmizel klasický Tux a na jeho místo se dostala, dle mého názoru nepříliš povedená, HIGH-TECH napodobenina. Ze zadní strany zase zmizelo foto Linuse Torvaldse. Trochu škoda - knihu tak s Linuxem spojuje jen název.
I uvnitř knihy došlo k několika málo změnám. Přibylo pár nových návodů: software (co si pod tím představit jsem nerozluštil, vždyť celá kniha pojednává o software - žádná kapitola takového jména v ní navíc není), tisk, fonty, modemy, přechod z Windows a koexistence s Windows, hudba a zvuk, MP3, digitální fotoaparáty, zabezpečení a nelogicky i Apache, který je jako novinka uveden i ve druhém díle. Lehce upravena byla i Příručka správce operačního systému a Příručka uživatele. Jedná se ovšem většinou o opravy řádění tiskařského šotka a nemnoho změn týkajících se jádra řady 2.4. Větší změny slibuje až další díl, který už bude pravděpodobně z části vycházet z řady 2.6. Alespoň bych to vydavatelství Computer Press doporučil. Stávající úpravy jsou z dubna 2003.
Přidané návody jsou užitečné - máte-li ovšem předchozí díl, nevyplatí se kvůli tomuto málu znovu sahat do peněženky. Vytisknutím několika listů z našeho časopisu Abíčko dostanete téměř všechny novinky třetího vydání. Návody jsou totiž opravdu pouze překladem HOWTO, nepřináší žádné vysvětlení pojmů a obecný úvod do problematiky jako ostatní kapitoly. Čtenář podle nich danou věc nakonfigurovat zvládne, ale téměř se nedozví co, jak a proč funguje. Některé mají dokonce jen 1,5 stránky! Celá přidaná pasáž tak vyznívá jako ušitá horkou jehlou prostě proto, aby se něco vydalo.
Je ke cti nakladatelství, že u české verze nezvýšilo cenu. Ta zůstává stále 890 Kč. Cena pro slovenské čtenáře se zvýšila z 1282 na 1335 Sk. Lze to ovšem přičíst poklesu kurzu slovenské koruny. Nás Čechy tak mohou alespoň těšit levné dovolené v krásné slovenské přírodě ve společnosti nádherných slovenských žen. Ale to už patří asi na nějaký cestovatelský server :). Bohužel se tato situace projevuje na cenách mnoha knih i časopisů.
Závěrem snad jen poradím. Máte-li starší verzi knihy, nekupujte. Nevyplatí se to. Nemáte-li tuto knihu, určitě si ji kupte. Přeci jen za to tato Bible stojí a měla by být povinně v knihovně každého linuxového uživatele i profesionála.
Autoři: | kolektiv autorů |
Název: | Linux Dokumentační projekt |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 1016 stran |
Cena: | 890,- Kč / 1335 Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: