Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Nemate nekdo aktualni zkusenosti s rozchazenim uzavreneho NVIDIA driveru Xek pod NetBSD?Jeste jsem to nezkoumal, ale asi to bude na bazi te softwarove emulace linuxoveho prostredi (viz kratka zminka v uvodu prvniho clanku), tj. pouzit linuxove binarky Nvidia. Zkusenosti zatim nemam zadne. Kdyby to chtel nekdo vyzkouset, muzu se pridat se starou kartou TNT2 (i k napsani clanku na toto tema).
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Jak je na tom verze 2.1 s lokalizací ?Vychozi je skutecne pouze podpora "ceskych" znaku, ostatni je treba nejak dorobit rucne. Priznam se, ze jsem to blize nezkoumal, a je to kapitola sama pro sebe, navic neprilis zdokumentovana. Clovek bez znalosti anglictiny (prip. jinych vice podporovanych jazyku) to bude mit asi s NetBSD v nynejsim stavu docela tezke. Je ovsem mozne nainstalovat desktopove prostredi, ktere se pak lokalizuje obvyklym zpusobem, napr. pouzivat kompletne pocestene (poslovenstene) KDE je krasne mozne. V zakladnim systemu clovek cestinu stejne moc neuzije (uz jen patrat po vyznamu a naprave ceskych chybovych hlasek na internetu by v pripade NetBSD byla marnost nad marnost).
Vsechny 2.x verze by mely teoreticky byt 100% binarne kompatibilni - mate nejaky protipriklad?Teoreticky ano, protipriklad zatim nemam, ackoliv pkgsrc vzdycky varuje, ze nainstalovane balicky jsou kompilovany proti jine verzi. V ramci clanku nejde ani tak o tema kompatibility jako o pripadny duvod zkompilovat si balicky vlastni (coz se muze zanedlouho tykat nove vydane verze 3.0, pro kterou nejakou dobu nebude asi dost vsech binarnich balicku).
"Na výběr jsou sh, csh nebo ksh, jejichž ovládání se od důvěrně známého bash poněkud liší." No nerekl bych ze se az tolik lisi - editovani sipkami a historii maji sh i ksh, pokud date prikaz set -o emacs (coz je pro ucet roota udelano defaultne). ksh umi i doplnovani tabelatorem a ukladani historie do souboru.Nenapsal jsem, ze se "velmi lisi", ale ze se "ponekud" lisi, viz v clanku uvedeny prikaz "export" a jeho analogie v csh. A zminuji to ne proto, ze bych se chtel rozepisovat o rozdilech shellu (takovy clanek by ale nebyl marny :), ale protoze se v diskusnich forech tenhle problem objevuje pravidelne, protoze navody pro Linux automaticky vychazeji z bash a navody pro NetBSD nekdy shelly stridaji podle preferenci pisatele (aniz na to explicitne upozorni).
detail: to co otevre prikaz chsh bez parametru neni primo databazovy informacni soubor, ale jen docasny soubor (ta databaze je binarni). Co je podstatnejsi je ze pokud zadate neplatny shell, budete na to upozornen takze mate moznost to hned opravit.Myslim, ze tahle nepresnost je v ramci zbezneho clanku o instalaci jeste unosna. Ano, je MOZNE to hned opravit, ale uz nikoliv NUTNE, coz muze mit fatalni nasledek.
To ze pkgsrc varuje ze nainstalovane balicky jsou kompilovany proti jine verzi je pravda. Je to spise nedokonalost (nekdo by mozna rekl chyba) programu pkg_add. Jednou z pricin bude zrejme fakt, ze pkgsrc lze provozovat na velkem mnozstvi operacnich systemu a zkoumat ktere verze tech systemu jsou kompatibilni s kterymi je asi nad sily vyvojaru.Vsechny 2.x verze by mely teoreticky byt 100% binarne kompatibilni - mate nejaky protipriklad?Teoreticky ano, protipriklad zatim nemam, ackoliv pkgsrc vzdycky varuje, ze nainstalovane balicky jsou kompilovany proti jine verzi. V ramci clanku nejde ani tak o tema kompatibility jako o pripadny duvod zkompilovat si balicky vlastni (coz se muze zanedlouho tykat nove vydane verze 3.0, pro kterou nejakou dobu nebude asi dost vsech binarnich balicku).
to je zrovna spatny priklad, protoze csh se opravdu lisi a rekl bych vice nez "ponekud""Na výběr jsou sh, csh nebo ksh, jejichž ovládání se od důvěrně známého bash poněkud liší." No nerekl bych ze se az tolik lisi - editovani sipkami a historii maji sh i ksh, pokud date prikaz set -o emacs (coz je pro ucet roota udelano defaultne). ksh umi i doplnovani tabelatorem a ukladani historie do souboru.Nenapsal jsem, ze se "velmi lisi", ale ze se "ponekud" lisi, viz v clanku uvedeny prikaz "export" a jeho analogie v csh.
A zminuji to ne proto, ze bych se chtel rozepisovat o rozdilech shellu (takovy clanek by ale nebyl marny :), ale protoze se v diskusnich forech tenhle problem objevuje pravidelne, protoze navody pro Linux automaticky vychazeji z bash a navody pro NetBSD nekdy shelly stridaji podle preferenci pisatele (aniz na to explicitne upozorni).To ze navody stridaji shelly podle preferenci pisatele je asi pravda a je dobre na to upozornit, ale to je problem Unixovych navodu obecne a instalaci bashe se to nevyresi.
To ale jiste bezneho Linuxare kteremu je clanek urcen neprekvapi (doufam ze ctenare neprecenuju) - schvalne si to zkuste na Linuxu! chsh nejenze Vas necha zmenit shell na /bin/nic, ale navic ani nepipne o tom ze by bylo neco spatne, a samozrejme se pak neprihlasite. (Prave vyzkouseno - Debian 3.1.) Jde mi o to ze clanek bohuzel (aspon mi to tak pripada) vyzniva trochu odrazujicim dojmem, protoze dela problemy z veci ktere problematicke vubec nejsou (napriklad zminka o nutnosti rucni konfigurace X11) nebo je reseni snadne. Tak se snazim pripadne vznikle obavy rozptylit. Jinak clanek poskytuje rozhodne dobry uvod do instalace NetBSD a diky za nej.detail: to co otevre prikaz chsh bez parametru neni primo databazovy informacni soubor, ale jen docasny soubor (ta databaze je binarni). Co je podstatnejsi je ze pokud zadate neplatny shell, budete na to upozornen takze mate moznost to hned opravit.Myslim, ze tahle nepresnost je v ramci zbezneho clanku o instalaci jeste unosna. Ano, je MOZNE to hned opravit, ale uz nikoliv NUTNE, coz muze mit fatalni nasledek.
Vadi mi ze clanek vyzniva tak ze se shelly lisi od znameho bashe vsechny a je proto nejlepsi nainstalovat bash co nejrychleji, a pritom rict ze csh je pravda atypicky a pokud ctenar chce aby se mu choval shell jako bash, necht si zvoli ksh a nastavi par promennych by bylo IMHO lepsi. (Protoze by to ctenare ochranilo pred hruzami basheJak jsem jiz psal, tematem neni shell. Clanek predstavuje maly uvod pro ctenare ABCLinuxu, o nichz lze predpokladat, ze uz to zkusili s Linuxem. Uvest prakticky priklad s prikazem "export" se mi zdalo vhodnejsi, nez problematiku shell zminit jednou vetou ci vubec vynechat. Take uvadim, jak nainstalovat neco, co uz muze uzivatel Linuxu znat (tj. bash), protoze chce vyuzit svych dosavadnich znalosti, nez zacne experimentovat s novinkami.)
Jde mi o to ze clanek bohuzel (aspon mi to tak pripada) vyzniva trochu odrazujicim dojmem, protoze dela problemy z veci ktere problematicke vubec nejsou (napriklad zminka o nutnosti rucni konfigurace X11) nebo je reseni snadne. Tak se snazim pripadne vznikle obavy rozptylit. Jinak clanek poskytuje rozhodne dobry uvod do instalace NetBSD a diky za nej.Diky, taky tyhle poznamky a pripadnou diskusi neberu jako "valceni", ale jako upresnovani, ktere ctenarum jen prospeje. Mozna ze pusobi clanek odrazujicim dojmem, kdyz se zminuji nektere problemy (a jejich aspon nouzove reseni), ale nesnazil jsem se psat ideologickou agitku pro NetBSD. Me osobne naopak odrazuji clanky, v nichz se nektere drobne problemy zamlcuji ci prechazeji bez zastaveni, ackoliv musi byt jasne, ze zacatecnik se s nimi potka. Tedy jsem poctive popsal to, co bych (a co jsem) za problem povazoval ja (coby tez jen mirne pouceny zacatecnik). Je vice nez jasne, ze existuji ruzna reseni a kazdy bude podle stavu svych zkusenosti uprednostnovat jine. Snazil jsem se, aby si pripadny zajemce o instalaci NetBSD znaly Linuxu mohl udelat zbezny obrazek o tom, co ho pravdepodobne ceka (pricemz se obcas snazim napsat i neco vic, nez je pri takove instalaci videt). Instalacni manual vsak nema cenu prepisovat (stejne by si ho mel kazdy, kdo to mysli vazne, pred instalaci precist), stejne jako resit vsechny mozne alternativy. Idealne bych si predstavoval, kdyby nekdo zkusenejsi na clanky navazal s podrobnejsimi postupy a udaji (napr. co se tyce lokalizace, NVidia ovladacu, nebo problematiky K3b, ktery v NetBSD nefunguje). Neni vsak vhodne cpat vsechno hned do uvodu. V tomto smyslu dekuji i vam za dodatky a pripominky, nemyslim vsak, ze bych podruhe zvolil pro stejny clanek jinou formu.
Jasne, naprosty souhlas, ja bych akorat zvolil jednodussi (a tim pro ctenare ktery to bude opravdu zkouset prijemnejsi) zpusob reseni takovych problemu. A kdyz uz jde o vyjmenovavani problemu se kterymi se zacatecnik potka, rozhodne bych zminil ze se potka s nezurnalovacim FS, coz podle me CokoliBSD prakticky vyrazuje z jakehokoli pouziti kde se pracuje s vetsim mnozstvim dat... Pravda clanek se tykal spis desktopu kde na tom tolik nezalezi.Jde mi o to ze clanek bohuzel (aspon mi to tak pripada) vyzniva trochu odrazujicim dojmem, protoze dela problemy z veci ktere problematicke vubec nejsou (napriklad zminka o nutnosti rucni konfigurace X11) nebo je reseni snadne. Tak se snazim pripadne vznikle obavy rozptylit. Jinak clanek poskytuje rozhodne dobry uvod do instalace NetBSD a diky za nej.Diky, taky tyhle poznamky a pripadnou diskusi neberu jako "valceni", ale jako upresnovani, ktere ctenarum jen prospeje. Mozna ze pusobi clanek odrazujicim dojmem, kdyz se zminuji nektere problemy (a jejich aspon nouzove reseni), ale nesnazil jsem se psat ideologickou agitku pro NetBSD. Me osobne naopak odrazuji clanky, v nichz se nektere drobne problemy zamlcuji ci prechazeji bez zastaveni, ackoliv musi byt jasne, ze zacatecnik se s nimi potka.
Jaky by mohl mit "normalni" user Linuxu duvod pouzivat NetBSD?aby si pripadal vic h4x0rsky a "free cool in" :P
pub/NetBSD/packages/pkgsrc-2005QA/NetBSD-`uname -r`/i386/All
, coz (ted jsem zmaten) je asi rozdil mezi pub/NetBSD/packages/`uname -r`/i386/All
.
Na FreeBSD jsou jen current porty, zadne verze pro verze systemu :( Osobne me prijde lepsi styl Open/NetBSD.
Predem dekuji.
$ sysctl kern.version | head -n 1 kern.version = NetBSD 3.0 (GENERIC_LAPTOP) #0: Mon Dec 19 01:08:52 UTC 2005jirib
Tiskni
Sdílej: