Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
split -b 700M file.big
split by měl každý znát.Hihi. A kdo nezná, není hoden používat Linux?
Zajímalo by mě, kde je nějaký přínos té věci tady.Jen odhad... nemůže to být proto, že umí pracovat se soubory, které rozdělil HJSplit (často používaný ve Win)?
uvidíte například Speed DialOn to není speed dial, jak je v IE, opeře či FF formou pluginu. Ony tam nejsou zobrazeny vlastní stránky, ale často navštěvované stránky (což je jedna z věcí, které mě vadí). Každopádně píšu patch a pak ho klidně někomu za $10 pošlu (pod restriktivní EULOU)
cat velky_soubor.mkv.* > velky_soubor.mkv
Je nejak zaruceno, ze po expanzi shellem budou soubory ve spravnem poradi?
Je to zaručeno, řadí vždy to podle abecedy (nebo obdobným způsobem).Dovolim si oponovat. Davajte pozor, aby locale (LANG) bolo nastavene na oboch strojoch rovnako. Uz sa mi stal problem, ze som na jednom stroji subory rozdelil, na druhom opat spojil a nevedel som prist na to, preco mi to "cat" spojil nespravne a preco mi md5checksum na povodny a takto spojeny nesedi. Nakoniec som prisiel na to, ze subor xch mi pripojilo az na koniec (kedze som nic vacsie ako xhz nemal), pretoze pismeno "ch" je v pri slovenskom triedeni az za "h".
[ondrejj@work x]$ dd if=/dev/urandom of=randfile bs=1024 count=1 1+0 records in 1+0 records out 1024 bytes (1,0 kB) copied, 0,000441205 s, 2,3 MB/s [ondrejj@work x]$ split -b 10 randfile [ondrejj@work x]$ echo $LANG sk_SK.UTF-8 [ondrejj@work x]$ cat x* > all [ondrejj@work x]$ md5sum all randfile 8a7b4c6f855cf5d9e5d4e3ad07cdf817 all 2feafd1425effbdd8f9052d1517fa7dc randfile [ondrejj@work x]$ export LANG=C [ondrejj@work x]$ cat x* > all [ondrejj@work x]$ md5sum all randfile 2feafd1425effbdd8f9052d1517fa7dc all 2feafd1425effbdd8f9052d1517fa7dc randfile [ondrejj@work x]$
Tiskni
Sdílej: