V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
„Když soupeříme s Red Hatem, naši prodejci říkají: ‚Náš Linux je doporučován Microsoftem‘ a zákazníci, kteří už mají nějaké investice ve Windows, říkají, že se zdá být logické zvolit Linux, které funguje s Windows.“Už proto bych si nic od novellu teď již nekoupil. A pak proč klesá kvalita jejich produktů. Teď mi je to jasný.
Ten narust obratu Novellu se tyka jen obchodu s Linuxem a ten tvori jen par procent celkoveho obratu firmy. V drivejsi zpravicce je to uvedeno, tady to vypada dost matoucne.Upraveno.
a okamžitá instalace SMART package manager je nutností
Možná tak v 10.1. Za ten rok s 10.2 jsem ani jednou necítil potřebu ho použít.
Jedna z prvních věcí kterou naprogramovali byl Yast v GTK+, což nechápu, když Yast v Qt fungoval skvěle.
Qt GUI samozřejmě funguje pořád. Prostě tu byla poptávka po Gtk GUI, nejspíš ze strany těch, kdo mají pocit, že by se použitím Qt aplikace v Gnome (nebo naopak) nějak ušpinili. Vývojáři jí jen vyhověli. Pokud ale někdo chce používat Qt GUI v Gnome (nebo Gtk GUI v KDE), lze to snadno zařídit nastavením proměnné WANTED_GUI
v /etc/sysconfig/yast2
Co se aktualizace metadat repozitářů týká, podle mých zkušeností je problém hlavně v tom, že distribuce defaultně u všech (včetně instalačního) nastavuje autorefresh flag. Takže dost výrazně pomůže ho u instalačních repository vypnout. V 10.3 už na to není potřeba spouštět YaST modul (nebo si to editovat ručně), umí to přímo zypper
:
zypper modifyrepo --disable-autorefresh ...
Tendence tlačit všechno do GNOME je u Novell/SUSE zřejmá.
To slýchám už velmi dlouho, ale ze svých každodenních zkušeností to rozhodně nemohu potvrdit. Taková tendence je patrná pouze u SLED/SLES, OpenSuSE se naopak snaží být přísně neutrální.
A to je takový problém doplnit do APT možnost pracovat s delta-iso?
Delta ISO je něco úplně jiného než delta RPM (nebo patch RPM).
Ze všech utilit pro balíčky, co jsem kdy vyzkoušel je APT s přehledem nejlepší.
Asi by bylo slušností místo "je" napsat objektivnější "mi připadal".
Některé distribuce dokonce používají Apt4rpm jako defaultní nástroj.
A jiné zase ne. A není to zdaleka jen případ (Open)SuSE.
Jak už jsem zjistil, openSUSE nikdy moc Apt nějak zvlášť nepodporovalo, přestože jej mnozí chtěli používat.
Asi těch mnohých nebylo zase tak moc. Na rozdíl třeba od toho Gtk GUI pro YaST, kterého bych se sice nedotkl ani dvoumetrovou tyčí, ale chápu, že poptávka po něm asi skutečně byla. A že by vývojáři OpenSuSE odmítali jakýkoli "cizí" nástroj pro správu balíčků, to bych také neřekl - třeba smart byl do distribuce začleněn docela rychle.
Skoro to na mě působí, jako kdyby se báli, že by ten jejich vylepšený APT implementovali i ostatní. Kdežto s Yast/Libzypp maji jistotu, že se jim všichni vyhnou...
Spíš mi poslední dobou připadá, že některé distribuce a priori odmítají vše, co (viditelně) přichází od Novellu/SuSE, protože mají pocit, že by tím ztratili body u té hlasité skupiny "protismluvních" křiklounů. IMHO jejich problém…
Asi by bylo slušností místo "je" napsat objektivnější "mi připadal".a inteligenci by znacilo pochopeni faktu, ze kazdy mluvi pouze ze sveho pohledu (implicitni IMHO)... samozrejme krom michala kubecka, ktery vyslovuje pouze 100% objektivni nazory ....
"openSUSE 10.3 - vychazi ve ctvrtek, podle ohlasu z RC velke zrychleni Yastu, procisteni infrastruktury (nesmysly od Novellu uz se defaultne neinstaluji), zpristupneni uzivatelum zacatecnikum, vyzralejsi Build Service, vyvoj technologii jako One-Click-Install, aktualni jadro"Obávám se, že dokud do některých vysokoúrovňových rozhodnutí budou mít co mluvit lidé jako de Šimpa...ehm, prostě někteří fanoušci Mona a podobných blbostí, tak se tam budou tlačit věci, které by z jakékoli uhlazené distribuce udělaly frankenméru (tj. hybrid druhého řádu, mezi Frankensteinem a Chimérou
Osobně si myslím, že na vývoj desktopovek (ve spojení s Gtk) je Mono dobré.
Vývoj je asi pohodlný. Ale ty výsledky…
Tiskni
Sdílej: