V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
top
a díval se, co mi kde visí.) Možná je to myšleno na specializované mašiny?
čím bys chladil například šestijádrový cpu?Proto jsem se ptal, jestli je to myšleno pro specializované mašiny. Což pro mě 125W šestijádro je :)
Ano, momentálně jsou tyto stroje v serverovně, ale i když nebyly, tak se teplota zase tak moc nelišila. Jak píše člověk kousek níže - dost záleží na bedně. Ty moje mají bednu CHIEFTEC BigTower LBX-02B-B-B. Ač mají všechny tři stroje stejnou bednu, přeci jen se vnitřním vybavením a především umístěním krapátko liší. Momentálně vypadá stav takto:
Stroj A - +21.2°C (V zátěži měl kolem +30°C)
Byl pořízen jako první. Má výše zmíněný chladič. A navíc na boku skříně přidané dva větráky
Stroj B - je v zátěži a má teplota +31.6°C
Od A se liší tím, že nemá ony boční větráky.
Stroj C - +26.0°C
Byl pořízen jako poslední a nemá stejný chladič jako A a B, a také nemá boční větráky.
Jinak jak jsem zmínil výše. Největší kravál dělá větrák v koši na sata disky CHIEFTEC SNT-3141SATA - malá uřvaná mrcha. Naštěstí teď řve už v serverovně, ale předtím to byl bezkonkurenčně největší zdroj hluku v naší kanceláři.
Ano, momentálně jsou tyto stroje v serverovně, ale i když nebyly, tak se teplota zase tak moc nelišila.fakt srovnáváš nesrovnatelné. prostě tu napiš, jaká je teplota v serverovně, ať se bavíme nad reálnými čísly. určitě tam není znatelně nad 20°C jako u mě v době měření teplot s orochi pro článek. a to že nejvíš řve ten sata koš, co takhle napsat jak velký je tam ventilátor a kolik á otáček. jinak ta bedna opravdu nemá takový vliv, jaký jí přisuzuješ. ale to by byla další zbytečná debata, nebudu ji tedy startovat.
[lukas@orochi ~]$ hostname orochi
btw nevim jak ty, ale ja po tech letech umim sundat chladic z prakticky jakekoli vga bez jakychkoli znamek.njn. Ja to jeste nedelal. Napsal jsem do CZC jestli prijdu o zaruku (jako ze asi jo) pokud chladic vymenim za accelero. Tak uvidime co mi na to povi.
Nevíte někdo, co může dělat takové tiché škrundání v MacBooku? HDD to není, je to slyšet, jen když počítač počítá.Ten můj, když počítá, tak to zní, jako když startuje Jumbo.
ližinyBrrrrrr! Ale jinak pěkný článek, díky. Alespoň mám představu, co dnes obnáší vlastnictví pasivního chladiče (kde jsou časy 486, že?)
Rozměry skříně [v x š x h mm]: 435 x 180 x 410
zdroj: Czechcomputer.cz
Z toho pasivu na grafiku jsem musel sundat takovou umelohmotnou krytku, aby se to tam vubec veslo a i tak to sedi na milimetr :)
Tiskni
Sdílej: