abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (25%)
     (25%)
     (13%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (38%)
    Celkem 8 hlasů
     Komentářů: 3, poslední dnes 17:26
    Rozcestník

    Bezpečnost v Linuxu

    26. 11. 2003 | Stanislav Musil | Recenze | 7740×

    Český překlad druhého vydání knihy Real World Linux Security, která ve světě platí za "Bibli linuxové bezpečnosti".

    Bezpečnost v Linuxu Kniha přináší v jednom svazku (včetně softwaru na doprovodném CD) nejpropracovanější a nejaktuálnější koncepční řešení zabezpečení a ostrahy jakéhokoli počítače či sítě založených na Linuxu. Přední bezpečnostní odborník Bob Toxen důkladně aktualizoval první vydání svého průvodce vzhledem k poměrům dnešní internetové reality a vyzbrojuje vás obrannými prostředky, z jejichž důmyslnosti - stejně jako z rafinovanosti útoků - se tají dech. Kniha je rozdělena do čtyř větších částí, které se ještě dělí na kapitoly.

    Obsah

    Kapitola 1 - Úvod

    Část I - Zabezpečování systému

    Kapitola 2 - Rychlá náprava obvyklých problémů
    Kapitola 3 - Snadné a rychlé hackerské průniky do systému a jak jim předcházet
    Kapitola 4 - Nejčastější hackerské průniky podle subsystémů
    Kapitola 5 - Nejčastější typy útoků crackerů
    Kapitola 6 - Pokročilé otázky bezpečnosti
    Kapitola 7 - Zavádění bezpečnostní politiky
    Kapitola 8 - Jak a kdy důvěřovat jiným počítačům
    Kapitola 9 - Nejdrastičtější průniky
    Kapitola 10 - Případové studie
    Kapitola 11 - Nedávné případy průniků

    Hned ze začátku nás autor seznámí se sedmičkou nejhorších smrtelných hříchů z oblasti bezpečnosti. Jedná se o sedm nejčastějších chyb, kterých se dopouští správci systémů. Ty jsou pak příčinou proniknutí do systému. Celá druhá kapitola je v duchu "aktualizuj a omezuj přístup". Třetí, čtvrtá a pátá kapitola se nese hodně v praktickém duchu (bezpečnost FTP, DNS, POP a IMAP, Samba, syslogd, lpd, ident, news, telnet). Pokud máte na starosti rozlehlejší síť, určitě nepřehlédněte kapitolu sedm "Zavádění bezpečnostní politiky". Kapitoly devět až jedenáct jsou spíše "oddechovým čtením". Přesto velice čtivým a poučným. Pokud se vám zalíbí tak, bych vás odkázal na čtení seriálu "Zátah na hackery" od Bruce Sterlinga v překladu Václava Bárty.

    Část II - Příprava na průnik do systému

    Kapitola 12 - Další posílení bezpečnosti systému
    Kapitola 13 - Příprava hardware
    Kapitola 14 - Příprava konfigurace
    Kapitola 15 - Pozorování vlastního systému

    V těchto kapitolách autor popisuje další posílení bezpečnosti systému. Zejména SSH2, sftp, VPN a šifrování CIPE, IPSec. Bohužel o IPSec je tu jen chabá zmínka. Čekal jsem v tomto směru mnohem více. Zato GPG (GNU privacy guard), což je obdoba PGP (pretty good privacy) je velice dobře rozepsáno na praktickém příkladu. Samozřejmostí je i ukázka firewallu postaveného na iptables a ipchains s DMZ (demilitarizovaná zóna). Najdeme tu informace o záložních systémech a důležitosti wraperů (TCP wrappers). V kapitole patnáct najdete zmínku o programech na bezpečnostní audit, skenování portů a hádání hesel.

    Část III - Detekce případů vniknutí

    Kapitola 16 - Monitorování aktivit
    Kapitola 17 - Jak v systému vyhledávat odchylky od normálu

    Obsah těchto kapitol by se měl stát každodenním chlebem administrátorů systémů. Každodenní kontrola LOG souborů, monitorování sítě a portů. Rozepsány jsou programy Tripwire, LogCheck, PortSentry, tcpdump, Ethereal, Arpwatch, L0pht AntiSniff. S jejich pomocí si usnadníte spoustu každodenní práce.

    Část IV - Odstraňování následků útoku

    Kapitola 18 - Jak nad systémem znovu získat ztracenou kontrolu
    Kapitola 19 - Jak zjistit rozsah škod a jak je napravit
    Kapitola 20 - Na stopě systému útočníka
    Kapitola 21 - Zločin a trest

    V posledních kapitolách je popsáno to, čeho se žádný správce nechce "dožít". Totiž fakt, že je prolomena "obrana". Rozepsány jsou možnosti jak vystopovat útočníka a možnost soudního stíhání útočníka. Některé části poslední kapitoly bych bral trochu s rezervou. Přece jen FBI u nás nepůsobí :).

    Přílohy

    • Příloha A - Internetové zdroje nedávných případů průniků a obrany proti nim
    • Příloha B - Knihy, CD-ROM a video
    • Příloha C - Síťové služby a jejich porty
    • Příloha D - Stupně nebezpečnosti
    • Příloha E - O disku CD-ROM
    • Příloha F - Seznam zkratek

    Doprovodné CD obsahuje exkluzivní software přímo od autora knihy pro monitorování dění na síti, reportování podezřelých aktivit, zabezpečení záloh, okamžité odstavení hackera, usnadnění obnovy systému a mnoho dalších účinných nástrojů, např. firewallové skripty pro iptables a ipchains.

    O autorovi...

    Bob Toxen je jedním z nejuznávanějších expertů na počítačovou bezpečnost, jedním ze 162 tvůrců Berkeley UNIXu a má za sebou 28 let práce s Unixem resp. Linuxem. Je prezidentem firmy Fly-By-Day Consulting specializující se celosvětově na Linux, monitoring a zabezpečení sítí. V roce 2002 byla jeho doporučení zahrnuta do zprávy o zdokonalení zpravodajské služby USA vyžádané prezidentem Bushem.

    Kniha je především určena zkušeným administrátorům Linuxu a Unixu. Předpokládá určitou znalost systému v oblasti administrace. Takže nic pro úplné začátečníky. Zajímat by měla především ty, kdo mají svůj počítač připojený do počítačové sítě. Ať už je to "velký" internet nebo jen studentská síť. Vždy se najde někdo, kdo bude škodit. Kniha by vám měla pomoci předcházet průniku do vámi střeženého počítače nebo sítě. A pokud už k tomu dojde, tak vám poradí co udělat a jak postupovat dál.

    NázevBezpečnost v Linuxu
    AutořiBob Toxen
    VydalComputer Press
    Datum vydání2003
    Počet stran876
    Doporučená cena990,- Kč / 1489,- Sk
           

    Hodnocení: 45 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    26.11.2003 08:37 martinu | skóre: 9 | Sobotka/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Knihy o bezpečnosti
    Ahoj,
    chtěl bych se blíže seznámit se zabezpečením Linuxu (chci si o tom koupit knihu) a rozhoduji se mezi:
    Ramón J. Hontanón - Linux: praktická bezpečnost
    Simson Garfinkel a Gene Spafford - Bezpečnost v Unixu a Internetu v praxi
    Bob Toxen - Bezpečnost v Linuxu

    Kterou knihu by jste mi doporučili?

    Dira nedira furt se natira.
    Petr Krčmář avatar 26.11.2003 08:48 Petr Krčmář | skóre: 60 | Liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Knihy o bezpečnosti
    Simson Garfinkel a Gene Spafford - Bezpečnost v Unixu a Internetu v praxi Rozhodně! Ale už dojíždí náklad a tak si pospěš. Petr
    Amatéři postavili Noemovu archu, profesionálové Titanic ...
    26.11.2003 09:23 Frank
    Rozbalit Rozbalit vše Knihy o bezpečnosti
    Souhlas, Practical Unix and Internet Security je moc povedena kniha. Ale i Bezpecnost v Linuxu je moc pekna, mam ji a mohu ji vrele doporucit.
    26.11.2003 09:40 Martin Kysela | skóre: 18 | blog: The Martin Kysela's Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Knihy o bezpečnosti
    "Bezpečnost v Unixu a Internetu v praxi" je moc pěkná kniha. Rád se k ní vracím. Nicméně v dnešní době nemá příliš význam si ji kupovat. Obsahuje řadu zastarlých a dnes už neplatných informací a stejně tak řadu nových a platných informací neobsahuje. Je tedy vhodná čistě k pochopení principů - to ovšem zajistí i nějaká novější kniha. Spíše bych sáhnul po zde prezentované publikaci "Bezpečnost v Unixu".

    // Martin Kysela
    // Martin Kysela
    27.11.2003 09:13 martinu | skóre: 9 | Sobotka/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Knihy o bezpečnosti
    Diky vsem za info.
    Dira nedira furt se natira.
    11.2.2004 20:41 martinu | skóre: 9 | Sobotka/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Knihy o bezpečnosti
    Koupil jsem si Ramón J. Hontanón - Linux: praktická bezpečnost a nelituji.
    Dira nedira furt se natira.
    27.11.2003 09:56 N0rT0n | skóre: 9 | blog: Lama | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Dobrá kniha
    Knihu jsem si zakoupil a libi se mi. Autor ma velike plus v tom, ze umi ctenare zaujmout. Kniha je take velmi dobre clenena a dobre se v ni hleda podle tematu. Drobnou vytku bych mel k rejstriku, je sice obsahly, ale spoustu terminu, podle kterych bych chtel hledat jsem tam nenasel. Jinak ale celkovy dojem z knihy je velmi pozitivni.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.