abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 01:33 | Nová verze

Po šesti letech od vydání verze 1.0 byla vydána verze 2.0 multiplatformního editoru tagů MusicBrainz Picard (Wikipedie). Přehled novinek, vylepšení a oprav v changelogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 16:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 3
včera 15:00 | Komunita

Dnes končí podpora Ubuntu 17.10 Artful Aardvark. Uživatelům je doporučen přechod na Ubuntu 18.04 Bionic Beaver s prodlouženou podporou do roku 2023. Podpora standardních verzí Ubuntu je 9 měsíců. Verze 17.10 byla vydána 19. října 2017.

Ladislav Hagara | Komentářů: 11
včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

Společnost Oracle vydala čtvrtletní bezpečnostní aktualizaci svých softwarových produktů (CPU, Critical Patch Update). Opraveno bylo celkově 334 bezpečnostních chyb. V Oracle Java SE je například opraveno 8 bezpečnostních chyb. Všechny jsou vzdáleně zneužitelné bez autentizace. V Oracle MySQL je opraveno 31 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelných bez autentizace je 7 z nich.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 13:11 | Zajímavý software

Nick Clifton zveřejnil na blogu společnosti Red Hat věnujícímu se počítačové bezpečnosti nástroj, pomocí kterého lze ověřit, zda jsou binární spustitelné soubory odolné vůči variantě 1 bezpečnostní chyby Spectre v procesorech.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 03:00 | Nová verze

Po více než roce vývoje od vydání verze 1.12 byla vydána nová verze 1.13 Java edice počítačové hry Minecraft (Wikipedie). Kódový název nejnovější verze je Update Aquatic. Přehled novinek v oficiálním oznámení o vydání. Detailní přehled novinek na Gamepedii a na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
18.7. 23:55 | Nová verze

Společnost Epic Games vydala verzi 4.20 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Přehled novinek i s celou řadou obrázků a videi v oznámení na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
18.7. 15:55 | IT novinky

Evropská komise uložila (pdf) společnosti Google pokutu ve výši 4,34 miliardy eur za porušení antimonopolních předpisů EU. Společnost Google ukládala od roku 2011 výrobcům zařízení Android a provozovatelům mobilních sítí protiprávní omezení, aby upevnila dominantní postavení svých produktů zaměřených na všeobecné vyhledávání na internetu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 25
18.7. 13:55 | Zajímavý software

Byl vydán REAPER (Wikipedie) ve verzi 5.93. Jedná se o proprietární digitální pracovní stanici pro práci s audiem (DAW). Novinkou je experimentální linuxový port [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
18.7. 13:11 | Zajímavý software

Příspěvek na blogu Qt informuje, že Qt pro Python aneb modul PySide2 je již k dispozici v PyPI (Python Package Index). PySide2 je portací PySide na Qt 5 [Hacker News].

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
Jak čtete delší texty z webových stránek?
 (77%)
 (20%)
 (5%)
 (7%)
 (2%)
 (10%)
Celkem 370 hlasů
 Komentářů: 40, poslední 29.6. 10:21
  Rozcestník

  Software pro procvičování psaní všemi deseti (2)

  26. 6. 2012 | David Kolibáč | Recenze | 3575×

  Po minulém článku představujícím především programy pro výuku psaní všemi deseti bych rád předvedl dvojici sofistikovanějších aplikací — TIPP10 a především Amphetype, jenž se hodí ke “čtení” celých knih prsty.

  Obsah

  TIPP10

  link

  Nejprve se podíváme na program TIPP10. Je primárně v němčině (na angličtinu je nutné ručně přepnout) a většina cvičení či lekcí je… také v němčině. Krom toho obsažená rozložení klávesnice, která se při psaní ukazují na obrazovce, jsou — jak jinak — německá a švýcarská, vedle toho je to jen americká QWERTY. Proto nás bude zajímat v prvé řadě editor lekcí a statistické zpracování výsledků psaní. TIPP10 ještě obsahuje primitivní hru “padající písmena” (podobnou minule zmíněným XLetters), ale za řeč to moc nestojí.

  Na webu programu najdeme ke stažení instalátor/balíčky pro několik linuxových distribucí, MS Windows a Mac OS X. TIPP10 tedy nainstalujeme. Po prvním spuštění bude zřejmě německy. Pokud preferujete angličtinu, přepnout se můžete v nastavení (tam se dostanete přes DateiGrundeinstellungen) Sprache, kde Programmoberfläche změňte na English a akci potvrďte (Speichern) — a následně aplikaci restartujte. Ve stejném konfiguračním dialogu si můžete nastavit lekce pro výuku psaní všemi deseti a rozložení klávesnice, což se hodí, protože pak je možné zvolit si také nahrazování znaků, které se na klávesnici nenachází (např. při zvolení US QWERTY se ve výchozím stavu bude v lekcích nahrazovat ‘ä’ za ‘ae’ apod.).

  Při opisování lekcí se může zobrazovat virtuální klávesnice (jako nápověda, neznáte-li polohu kláves zpaměti) a vedle nad ní se ukazuje opisovaný text — aktuální řádek, jenž se při psaní posouvá, aby se kurzor nacházel uprostřed. Velikost, barvu a písmo si jde nastavit. Z dalších věcí, jež lze nastavit, stojí za zmínku způsob opravování překlepů (doporučuji zapnout nutnost smazat špatný znak pomocí Backspace) a především délka lekce — můžete opisovat celou lekci, nastavený počet minut nebo počet znaků, přičemž volba Intelligence navýší objem opisovaného textu o počet chyb, které uděláte.

  Vzhledem k tomu, že většina lekcí je v němčině, doporučuji si přidat vlastní texty. To uděláte tak, že v levém panelu vyberete kartu Own lessons a následně Edit a New lessons nebo Import lesson. V jednoduchém dialogu pak vložíte název lekce a text samotný. Bohužel nejde zadat třeba celou knihu, spíše necelou kapitolu, resp. několik stránek (omezení je 400 řádků). Lekcí jsou dva typy: Sentence lessons (opisování textu) a Word lesson (opisování krátkých úryvků z textu, volně uspořádaných).

  Po dokončení lekce se zobrazí statistiky. Ukládají se délka lekce, rychlost opisování ve znacích za minutu, počet a poměr zastoupení (žel jen v celých procentech) chyb — na základě toho program váš výkon ohodnotí jakýmsi skóre (mj. jeho výpočet najdete v nápovědě k programu) a zanese ho do grafu výsledků, v němž by měl být vidět vývoj v čase. Chybami se člověk učí, proto se hodí přehled chyb, které jste udělali. Je to jednak diagram, který ukazuje počty chyb pro jednotlivé prsty (má smysl, pokud používáte rozložení kláves nastavené v programu), a tabulka špatně napsaných znaků, jednak samotný opisovaný text s vyznačenými chybami.

  TIPP10 je poměrně příjemný, má jednoduché, nerušící uživatelské rozhraní, na druhou stranu ale příliš zaměřený na německy hovořící země a ocenil bych detailnější statistiky.

  TIPP10 – seznam lekcí TIPP10 – editor lekcí TIPP10 – lekce TIPP10 – statistika TIPP10 – diagram chyb pro jednotlivé prsty

  TIPP10 – chybné znaky TIPP10 – graf výsledků TIPP10 – výsledky TIPP10 – hra

  Amphetype

  link

  Amphetype je sice primárně určen pro MS Windows, ale díky tomu, že je napsán v Pythonu a PyQt, funguje na GNU/Linuxu bezproblémově. Na webu najdeme mezi soubory ke stažení pouze instalační archiv pro MS Windows, proto si budeme muset stáhnout zdrojové kódy — a spustit v Pythonu soubor Amphetype.py.

  svn checkout http://amphetype.googlecode.com/svn/trunk/ amphetype-read-only
  cd amphetype-read-only/
  python Amphetype.py
  

  Amphetype se již bohužel nevyvíjí, autor ho nepoužívá a pokud tedy zatoužíte po rozšíření funkcionality nebo opravě nějaké chyby (ačkoliv aplikace se mi jeví stabilní), budete se o to muset postarat sami.

  Stojí za zmínku, že zatímco předešlé programy jako KTouch nebo TIPP10 byly zaměřeny primárně na výuku psaní všemi deseti, Amphetype jakékoliv pomůcky pro prvotní fázi učení se pomíjí — je zamýšlen k sofistikovanějšímu procvičování především psaním delších textů. Doporučují se např. romány stažené z webu projektu Gutenberg — technicky by mělo jít o soubory s prostým textem kódovaným pomocí UTF–8. Amphetype je rozseká na části, načež můžete tyto oddíly postupně opisovat — a tímto vlastně knihu číst. Uživatelské rozhraní pro tuto činnost je velice jednoduché, jde o prosté pole s textem a obyčejné pole jakoby textového editoru, které pouze při chybě změní barvu (tu si můžete, stejně jako písmo, nastavit).

  To nejpodstatnější u Amphetype jsou statistiky a následné procvičování toho, co vám nejde. Sledované ukazatele jsou rychlost (v slovech za minutu), přesnost (v procentuálním zastoupení správně napsaného textu) a “viskozita” (jak moc není psaní plynulé, hodnota by se měla blížit nule). Hodnoty pro jednotlivá “sezení” jsou v kartě Performance vynášeny do grafu — ty je možné několika způsoby nastavit, aby zobrazovaly co nejnázorněji posun výsledků v čase. Oproti tomu karta Analysis zobrazuje přehled nej(bez)problémovějších znaků, trojic znaků nebo celých slov, a to opět podle stejných měřítek. Tlačítkem Send List to Lesson Generator si můžete výsledky poslat do generátoru lekcí (karta Lesson Generator), který dokáže celkem rozumně sestavit sadu slov k procvičení na základě toho, co se mu předhodí (ze souboru, z toho, co už je v databázi, nebo právě na základě výsledků vašich testů). Takto můžete cvičit slova nebo kombinace znaků, které vám činí problémy. A pokud byste si výsledky rádi nějak zpracovali sami, můžete celkem snadno, protože Amphetype používá pro ukládání dat obyčejnou databázi SQLite.

  Amphetype má smysl především při dlouhodobém používání, teprve pak dostanou statistiky jakousi vypovídací hodnotu (přiložené snímky obrazovky nejsou zcela vypovídající, ale o svou obsáhlou databázi jsem bohužel přišel). Jeho “nudné” uživatelské rozhraní mi vyhovovalo ze všech testovaným programů nejvíce. Detailní nastavení výběru a generování lekcí potenciálně mohou najít využití, ovšem já ho příliš nepoužívám. Naopak oceňuji slušný import i obsáhlejších textů — už jsem výše zmíněným způsobem i něco přečetl.

  Amphetype – mezi lekcemi Amphetype – lekce Amphetype – nastavení Amphetype – seznam zdrojů/lekcí

  Amphetype – statistika Amphetype – analýza chyb Amphetype – generátor lekcí Amphetype – databáze

         

  Hodnocení: 80 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  26.6.2012 14:34 lertimir | skóre: 61 | blog: Par_slov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Software pro procvičování psaní všemi deseti (2)
  Prostředí Amphetype vypadá dost zajímavě, ale uvědomil jsem si, že asi už nebudu věnovat energii přímo výuce psaní, ve smyslu opisování textu. Ale připadalo by mi velmi zajímavé pokud by někdo ohnul tohle prostředí do formy pluginu.

  Představu jsem měl taková, že třeba píšu nějaký text např. LaTeXový text v Kile nebo něco ve Write a takový plugin mi bude počítat rychlost prstů, pravidelnost úhozů, časové mezery mezi konkrétními dvojicemi písmen, chybovost (která by se dala počítat třeba tak, že když napíšu slovo, které je v databázi slov a nechám ho být tak OK, když se k němu vrátím tak chyba, a když není v databázi tak neidentifikováno). Místo přímého drilu, analýzu psaní.
  Fluttershy, yay! avatar 27.6.2012 00:02 Fluttershy, yay! | skóre: 82 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Software pro procvičování psaní všemi deseti (2)
  Pro MS Windows existuje něco takového ve formě keyloggeru a aplikace zpracovávající data z něj.

  Tohle počítání chybovosti se mi moc nezdá, ale u češtiny by se to jinak počítalo jen těžko.
  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.