abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

17.3. 17:00 | Zajímavý článek

Na blogu společnosti Imperva věnující se počítačové bezpečnosti vychází pod názvem "Hluboký ponor do útoků na databázové servery" (A Deep Dive into Database Attacks) seriál článků rozebírajících možné útoky na databázové servery. Aktuálně byly vydány tři články. První z nich je věnován obfuskaci SQL. Druhý popisuje, jak útočník může pomocí SQL dostat na server malware a následně jej spustit. Ve třetím článku je popsán útok zneužívající PostgreSQL k těžení kryptoměny Monero.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
17.3. 16:55 | Pozvánky

Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlovybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný

… více »
xkucf03 | Komentářů: 0
16.3. 15:11 | Nová verze

Bylo oznámeno vydání nové stabilní verze 1.25 a beta verze 1.26 open source textového editoru Atom (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu nebo v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
16.3. 10:55 | Zajímavý článek

Příspěvek Usability improvements in GCC 8 na blogu vývojářů Red Hatu je věnován zlepšením použitelnosti v GCC 8. David Malcolm na příkladech porovnává informování o chybách při překladu zdrojových kódů staršími verzemi GCC a GCC 8. GCC 8 bude obsaženo již ve Fedoře 28. Pohrát se z GCC 8 lze také na webové stránce Compiler Explorer (gcc (trunk)).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
16.3. 08:22 | Zajímavý článek

Michael Larabel na Phoronixu informuje, že se na OpenBenchmarking.org objevily výsledky testování Debianu 9.3 na desce Baikal-T1 BFK3 (pdf) s MIPS procesorem Baikal-T1 (WikiChip). Jedná se o desku a procesor od ruské společnosti Baikal Electronics.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
15.3. 20:00 | Nová verze

Simon Long představil na blogu Raspberry Pi novou verzi 2018-03-13 linuxové distribuce Raspbian určené především pro jednodeskové miniaturní počítače Raspberry Pi. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Hlavním důvodem vydání nové verze je podpora Raspberry Pi 3 Model B+. Společně s Raspbianem byl aktualizován také instalační nástroj NOOBS (New Out Of the Box Software).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
15.3. 17:44 | Komunita

Webové prohlížeče Chromium a Firefox jsou dostupné také ve formátu Snap. Instalovat je lze přímo ze Snapcraftu [Softpedia].

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
15.3. 00:11 | Nová verze

V lednu byla vydána verze 20180108 mikrokódů pro procesory Intel řešící bezpečnostní problémy Meltdown a Spectre. Ukázalo se ale, že tato verze může způsobovat náhlé restarty počítačů a Intel ji proto ze svých stránek stáhl. V pondělí byla uvolněna nová oficiální verze 20180312.

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
14.3. 17:11 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 3.26 bylo vydáno GNOME ve verzi 3.28 s kódovým názvem Chongqing. Vydání obsahuje 25 832 změn od přibližně 838 přispěvatelů. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře a správce systémů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
14.3. 13:00 | Nová verze

Open-source akční RPG Flare, žánrově podobné Diablu, vyšlo ve verzi 1.0 – po dlouhých čtyřech letech od vydání 0.19. Engine doznal výrazných změn a zároveň došlo k přepracování i hry samotné, kterou nově místo krátkého „demo“ příběhu představuje rozsáhlejší „Empyrean Campaign“.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
Který webový vyhledávač používáte nejčastěji?
 (2%)
 (29%)
 (61%)
 (2%)
 (3%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
Celkem 707 hlasů
 Komentářů: 41, poslední 16.3. 18:22
  Rozcestník

  Software pro procvičování psaní všemi deseti (2)

  26. 6. 2012 | David Kolibáč | Recenze | 3560×

  Po minulém článku představujícím především programy pro výuku psaní všemi deseti bych rád předvedl dvojici sofistikovanějších aplikací — TIPP10 a především Amphetype, jenž se hodí ke “čtení” celých knih prsty.

  Obsah

  TIPP10

  link

  Nejprve se podíváme na program TIPP10. Je primárně v němčině (na angličtinu je nutné ručně přepnout) a většina cvičení či lekcí je… také v němčině. Krom toho obsažená rozložení klávesnice, která se při psaní ukazují na obrazovce, jsou — jak jinak — německá a švýcarská, vedle toho je to jen americká QWERTY. Proto nás bude zajímat v prvé řadě editor lekcí a statistické zpracování výsledků psaní. TIPP10 ještě obsahuje primitivní hru “padající písmena” (podobnou minule zmíněným XLetters), ale za řeč to moc nestojí.

  Na webu programu najdeme ke stažení instalátor/balíčky pro několik linuxových distribucí, MS Windows a Mac OS X. TIPP10 tedy nainstalujeme. Po prvním spuštění bude zřejmě německy. Pokud preferujete angličtinu, přepnout se můžete v nastavení (tam se dostanete přes DateiGrundeinstellungen) Sprache, kde Programmoberfläche změňte na English a akci potvrďte (Speichern) — a následně aplikaci restartujte. Ve stejném konfiguračním dialogu si můžete nastavit lekce pro výuku psaní všemi deseti a rozložení klávesnice, což se hodí, protože pak je možné zvolit si také nahrazování znaků, které se na klávesnici nenachází (např. při zvolení US QWERTY se ve výchozím stavu bude v lekcích nahrazovat ‘ä’ za ‘ae’ apod.).

  Při opisování lekcí se může zobrazovat virtuální klávesnice (jako nápověda, neznáte-li polohu kláves zpaměti) a vedle nad ní se ukazuje opisovaný text — aktuální řádek, jenž se při psaní posouvá, aby se kurzor nacházel uprostřed. Velikost, barvu a písmo si jde nastavit. Z dalších věcí, jež lze nastavit, stojí za zmínku způsob opravování překlepů (doporučuji zapnout nutnost smazat špatný znak pomocí Backspace) a především délka lekce — můžete opisovat celou lekci, nastavený počet minut nebo počet znaků, přičemž volba Intelligence navýší objem opisovaného textu o počet chyb, které uděláte.

  Vzhledem k tomu, že většina lekcí je v němčině, doporučuji si přidat vlastní texty. To uděláte tak, že v levém panelu vyberete kartu Own lessons a následně Edit a New lessons nebo Import lesson. V jednoduchém dialogu pak vložíte název lekce a text samotný. Bohužel nejde zadat třeba celou knihu, spíše necelou kapitolu, resp. několik stránek (omezení je 400 řádků). Lekcí jsou dva typy: Sentence lessons (opisování textu) a Word lesson (opisování krátkých úryvků z textu, volně uspořádaných).

  Po dokončení lekce se zobrazí statistiky. Ukládají se délka lekce, rychlost opisování ve znacích za minutu, počet a poměr zastoupení (žel jen v celých procentech) chyb — na základě toho program váš výkon ohodnotí jakýmsi skóre (mj. jeho výpočet najdete v nápovědě k programu) a zanese ho do grafu výsledků, v němž by měl být vidět vývoj v čase. Chybami se člověk učí, proto se hodí přehled chyb, které jste udělali. Je to jednak diagram, který ukazuje počty chyb pro jednotlivé prsty (má smysl, pokud používáte rozložení kláves nastavené v programu), a tabulka špatně napsaných znaků, jednak samotný opisovaný text s vyznačenými chybami.

  TIPP10 je poměrně příjemný, má jednoduché, nerušící uživatelské rozhraní, na druhou stranu ale příliš zaměřený na německy hovořící země a ocenil bych detailnější statistiky.

  TIPP10 – seznam lekcí TIPP10 – editor lekcí TIPP10 – lekce TIPP10 – statistika TIPP10 – diagram chyb pro jednotlivé prsty

  TIPP10 – chybné znaky TIPP10 – graf výsledků TIPP10 – výsledky TIPP10 – hra

  Amphetype

  link

  Amphetype je sice primárně určen pro MS Windows, ale díky tomu, že je napsán v Pythonu a PyQt, funguje na GNU/Linuxu bezproblémově. Na webu najdeme mezi soubory ke stažení pouze instalační archiv pro MS Windows, proto si budeme muset stáhnout zdrojové kódy — a spustit v Pythonu soubor Amphetype.py.

  svn checkout http://amphetype.googlecode.com/svn/trunk/ amphetype-read-only
  cd amphetype-read-only/
  python Amphetype.py
  

  Amphetype se již bohužel nevyvíjí, autor ho nepoužívá a pokud tedy zatoužíte po rozšíření funkcionality nebo opravě nějaké chyby (ačkoliv aplikace se mi jeví stabilní), budete se o to muset postarat sami.

  Stojí za zmínku, že zatímco předešlé programy jako KTouch nebo TIPP10 byly zaměřeny primárně na výuku psaní všemi deseti, Amphetype jakékoliv pomůcky pro prvotní fázi učení se pomíjí — je zamýšlen k sofistikovanějšímu procvičování především psaním delších textů. Doporučují se např. romány stažené z webu projektu Gutenberg — technicky by mělo jít o soubory s prostým textem kódovaným pomocí UTF–8. Amphetype je rozseká na části, načež můžete tyto oddíly postupně opisovat — a tímto vlastně knihu číst. Uživatelské rozhraní pro tuto činnost je velice jednoduché, jde o prosté pole s textem a obyčejné pole jakoby textového editoru, které pouze při chybě změní barvu (tu si můžete, stejně jako písmo, nastavit).

  To nejpodstatnější u Amphetype jsou statistiky a následné procvičování toho, co vám nejde. Sledované ukazatele jsou rychlost (v slovech za minutu), přesnost (v procentuálním zastoupení správně napsaného textu) a “viskozita” (jak moc není psaní plynulé, hodnota by se měla blížit nule). Hodnoty pro jednotlivá “sezení” jsou v kartě Performance vynášeny do grafu — ty je možné několika způsoby nastavit, aby zobrazovaly co nejnázorněji posun výsledků v čase. Oproti tomu karta Analysis zobrazuje přehled nej(bez)problémovějších znaků, trojic znaků nebo celých slov, a to opět podle stejných měřítek. Tlačítkem Send List to Lesson Generator si můžete výsledky poslat do generátoru lekcí (karta Lesson Generator), který dokáže celkem rozumně sestavit sadu slov k procvičení na základě toho, co se mu předhodí (ze souboru, z toho, co už je v databázi, nebo právě na základě výsledků vašich testů). Takto můžete cvičit slova nebo kombinace znaků, které vám činí problémy. A pokud byste si výsledky rádi nějak zpracovali sami, můžete celkem snadno, protože Amphetype používá pro ukládání dat obyčejnou databázi SQLite.

  Amphetype má smysl především při dlouhodobém používání, teprve pak dostanou statistiky jakousi vypovídací hodnotu (přiložené snímky obrazovky nejsou zcela vypovídající, ale o svou obsáhlou databázi jsem bohužel přišel). Jeho “nudné” uživatelské rozhraní mi vyhovovalo ze všech testovaným programů nejvíce. Detailní nastavení výběru a generování lekcí potenciálně mohou najít využití, ovšem já ho příliš nepoužívám. Naopak oceňuji slušný import i obsáhlejších textů — už jsem výše zmíněným způsobem i něco přečetl.

  Amphetype – mezi lekcemi Amphetype – lekce Amphetype – nastavení Amphetype – seznam zdrojů/lekcí

  Amphetype – statistika Amphetype – analýza chyb Amphetype – generátor lekcí Amphetype – databáze

         

  Hodnocení: 80 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  26.6.2012 14:34 lertimir | skóre: 61 | blog: Par_slov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Software pro procvičování psaní všemi deseti (2)
  Prostředí Amphetype vypadá dost zajímavě, ale uvědomil jsem si, že asi už nebudu věnovat energii přímo výuce psaní, ve smyslu opisování textu. Ale připadalo by mi velmi zajímavé pokud by někdo ohnul tohle prostředí do formy pluginu.

  Představu jsem měl taková, že třeba píšu nějaký text např. LaTeXový text v Kile nebo něco ve Write a takový plugin mi bude počítat rychlost prstů, pravidelnost úhozů, časové mezery mezi konkrétními dvojicemi písmen, chybovost (která by se dala počítat třeba tak, že když napíšu slovo, které je v databázi slov a nechám ho být tak OK, když se k němu vrátím tak chyba, a když není v databázi tak neidentifikováno). Místo přímého drilu, analýzu psaní.
  Fluttershy, yay! avatar 27.6.2012 00:02 Fluttershy, yay! | skóre: 82 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Software pro procvičování psaní všemi deseti (2)
  Pro MS Windows existuje něco takového ve formě keyloggeru a aplikace zpracovávající data z něj.

  Tohle počítání chybovosti se mi moc nezdá, ale u češtiny by se to jinak počítalo jen těžko.
  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.