OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
...no ale ta neměnnost struktury je zajištěna sdílením daného blockchainu přes bambilión počítačů, jak toho chtějí ty banky/instituce/státy dosáhnout?Stejně jako dneska důvěryhodně sdílí přijaté zákony, otisky certifikátů státních CA atd. Oh wait. Že tihle "konzultanti" jsou hype, stát má jiné problémy a už to měl řešit i bez blockchainu atd. se nepřu.
Jenže to není o tom, že ty poznáš, ale o tom, že ty dokážeš.Ano, pokud by stát dával nějaké záznamy do gitu a dostatečné množství 3rd party autorit (nezávislé instituce) by si to v pravidelných intervalech fetchovalo, pak zpětnou neoprávněnou změnu s jejich pomocí dokážeš.
a k tomu aby se tomuto dalo předejít není potřeba blockchain ale stačí obyčejná relační databáze s historií změn a separací rolí mezí administrátory databáze a uživateli databázeFurt mi přijde proveditelnější někoho donutit/uplatit/whatever změnit jeden záznam, než zveřejnit nové bloky za poslední týden a tvářit se že to tak bylo vždycky. Ten záznam totiž nejspíš nebude nikdo mirrorovat, zatímco hlavičky bloků budou mít všichni.
Tiskni
Sdílej: