Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Acer představuje nový Swift Edge 16 s procesory AMD Ryzen řady 7040. České firmy v krizi urychlují digitalizaci. 93 % ransomwarových útoků se zaměřuje na zálohovací úložiště a vynucuje si tím zaplacení výkupného. Moderní řešení pro datacentra od Schneider Electric. CyberSecurity Podcast ProID #11: Obnova organizace po ransomware útoku. Míra zašifrování dat ransomwarem dosáhla nejvyšší úrovně za poslední 4 roky. Se společností AddAI o AI a chatbotech. Dell představuje nejnovější zařízení pro hybridní práci.
Společnost Acer představila inovovaný notebook Acer Swift Edge 16 (SFE16-43), který je určen pro dynamické profesionály vyžadující od svého hardwaru vysoký výpočetní výkon, produktivitu a přenositelnost. Tento lehký notebook je poháněn procesory AMD Ryzen řady 7040[1] a grafikou až AMD Radeon 780M pro výkon a vizuální efekty nové generace a u některých modelů s vybranými procesory se může pochlubit technologií AMD Ryzen AI, která zařízení umožňuje držet krok s dnešními požadavky na umělou inteligenci a dalšími funkcemi.
Digitalizace je v českých podnicích na vzestupu. Nějakou formu podnikového informačního (ERP) systému používalo v roce 2022 již téměř 40 % firem nad deset zaměstnanců, nejvíce z řad velkoobchodu, IT a telekomunikací. Investice do systému se pohybovaly v průměru od čtvrt milionu korun u malých a středních firem po více než 1,2 milionu korun u velkých. Tato i další data přináší studie „Digitalizace podniků 2022“, kterou připravila společnost Asseco Solutions.
Podle nových zjištění studie Veeam 2023 Ransomware Trends Report budou v důsledku ransomwarových útoků zasažena téměř všechna (> 80 %) data jedné ze sedmi organizací, což ukazuje na značné mezery v ochraně dat. Společnost Veeam Software zjistila, že útočníci se při kybernetických útocích téměř vždy (ve více než 93 % případů) zaměřují na zálohy a v 75 % případů úspěšně oslabují schopnost obnovy svých obětí, což posiluje důležitost neměnnosti a izolování dat pro zajištění ochrany zálohovacích úložišť.
Společnost Schneider Electric, lídr digitální transformace řízení energie a automatizace, se dlouhodobě zaměřuje na oblast datacenter, která jsou nedílnou součástí digitální transformace.
Poslechněte si další díl CyberSecurity Podcastu ProID, jehož tématem jsou aktuální ransomware útoky na české organizace – jejich typický průběh, řešení a následná obnova dat.
Sophos zveřejnil svou výroční studii o stavu ransomwaru „The State of Ransomware 2023“. Letošní data ukazují, že v 76 % případů ransomwarových útoků vedených na dotazované organizace se útočníkům podařilo zašifrovat data. Jedná se o nejvyšší míru zašifrování dat ransomwarem od roku 2020, kdy společnost Sophos s těmito průzkumy začala.
AddAI.Life je česká firma, která vyvíjí virtuální asistenty s umělou inteligencí na míru pro přední české i zahraniční společnosti, potažmo pro jejich zákazníky. Ti se na asistenta mohou obrátit v rámci zákaznického servisu, pokud potřebují něco zjistit či vyřešit. V AddAI staví asistenty zpravidla na AI platformě IBM Watson a z jejich dílny pochází například asistentka Aneta v Air Bank nebo Alzee na zákaznické lince Alza.cz. V poslední době se v souvislosti s AI hodně hovoří také o ChatGPT. Zeptali jsme se, co mají IBM Watson s ChatGPT společného a jaké jsou jejich hlavní odlišnosti. Odpovídali za AddAI Vladimír Bobek, Matyáš Leiský a za IBM Petr Leština.
Společnost Dell Technologies představila novinky ve svém portfoliu podnikových produktů. Produkty jsou zaměřené na hybridní práci, udržitelnost i design. Úplnou novinkou jsou například klávesnice s technologií mini-LED u řady Latitude, touchpady s haptickou odezvou nebo mobilní pracovní stanice Precision řady 5000 poprvé v 16″ provedení. Pracovní ekosystém doplňuje také 32″ monitor UltraSharp s panelem IPS Black a rozlišením 6K nebo inovativní periferie pro maximálně efektivní spolupráci.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: