abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Cat qubity a kvantová oprava chyb

    7.3. | Redakce | Různé | 2373×

    Potvrdili druhou supratekutou kapalinu – vodík. Budoucnost urychlovačů. Nový 2D uhlíkový materiál je pevnější než grafen.

    Potvrdili druhou supratekutou kapalinu – vodík

    V roce 1936 bylo objeveno, že helium má při nízkých teplotách vlastnosti supratekutého média – atomy hélia proudí extrémně úzkými kanálky bez tření a viskozity. Některé atomové plyny se také mohou chovat jako supratekuté. Fyzik a nositel Nobelovy ceny Vitalij Ginzburg sice už v roce 1972 předpověděl, že kapalný vodík může být supratekutý rovněž, ale až dosud se to nepodařilo prokázat experimentálně.

    Cat qubity a kvantová oprava chyb: důležitý krok ke kvantovým počítačům v praxi

    Amazon Web Services (AWS) představil nový prototyp kvantového čipu nazvaný Ocelot. Inženýři AWS zásadně změnili přístup k základům stavby kvantových čipů, ať už jde o větší množství kvantových bitů (neboli qubitů) nebo efektivnější korekci šumu. Podle jejich odhadů by to mohlo urychlit veřejnou dostupnost kvantových počítačů až o pět let. Základem pro Ocelot jsou takzvané „cat qubity“, pojmenované po slavné Schrödingerově kočce.

    Krátce

    Nečekaný tvar jádra olova-208 může vést k přehodnocení modelů atomových jader. Nová studie vyvrátila dlouholetý názor, že atomové jádro olova-208 je dokonale kulovité. Tento objev podle jeho autorů zpochybňuje některé základní předpoklady…

    Proč jsou zákony tak nesrozumitelné? Vědci z MITu nyní došli k závěru, že právní texty mají záměrně povahu jakýchsi kouzelných zaklínadel, které svou nesrozumitelností mají vzbuzovat autoritu; odtud se odvíjí třeba rytmus textu nebo používání archaických výrazů.

    Budoucnost urychlovačů Dalšího stupně poznání můžeme dosáhnout pouze a jedině podporou těch, kteří opravdu chtějí experimentovat a nadále pokoušet přírodu. (úryvek z knihy Suzie Sheehyová: Podstata všeho. Dvanáct experimentů, které změnily svět.)

    Nový 2D uhlíkový materiál je pevnější než grafen. Vědci vytvořili nový dvourozměrný uhlíkový materiál. Je pevnější než grafen a odolává praskání – a to i pod tlakem, což je problém, se kterým se jinak materiáloví vědci již dlouho potýkají.

    Půda Marsu může být už těsně pod povrchem plná vodního ledu. Unikla většina vody do vesmíru, nebo se nachází uvnitř planety? Nová studie se zaměřuje právě na otázku, kolik vody dokáže pojmout hornina pod povrchem – a to těsně pod ním.

    Sonda Europa Clipper využije gravitace Marsu. Americká sonda Europa Clipper je určena k průzkumu Jupiterova ledového měsíce Europa, u kterého bude studovat jeho obyvatelnost.

    Nejenergetičtější částice ve vesmíru vznikají při srážkách neutronových hvězd. Částice jsou podle této studie urychlovány v turbulentních magnetických výtocích při splynutí dvojhvězd – systém je vyvrhuje před vytvořením konečné černé díry. Tento proces současně generuje silné gravitační vlny

    Jak buňky rostou? Vědci objevili nový způsob, jak řídí své antény. Řasinku si můžeme představit jako anténu, která ze svého okolí přijímá chemické, mechanické i světelné signály…

    Za rozvojem rezistence k inzulinu stojí i mitochondriální geny. U lidí se fyziologické varianty mtDNA objevily a částečně geograficky fixovaly během migrace z Afriky na jiné kontinenty. Některé teorie naznačují, že tyto varianty mohly pomoci při adaptaci na odlišné klimatické podmínky.

    Ambientní ionizační technika umožňuje komplexní chemickou analýzu. Dvourozměrné obrazy zachycují psychoaktivní látky na latentních otiscích prstů.

    Česká elektronika pro evropskou sondu k Venuši úspěšně prošla první fází vývoje. Spektrometr VenSpec-H bude měřit koncentrace stopových molekul ve spodních částech atmosféry.

    Děti v Česku spí stále méně. Délku spánku dětí z jedné strany zkracuje pozdější usínání. Z druhé strany ji limituje brzké vstávání do školy. Změna dává smysl na obou koncích.

    První transplantace jater u dítěte vážícího méně než 5 kg. Podobné selhání jater je v tak nízkém věku vzácné. A pro tak malé děti se vhodný zemřelý dárce často nenajde.

    Nový způsob rekonstrukce vřetenního nervu na paži. Standardní metodou rekonstrukce je použití nervových štěpů z lýtkového nervu.

    Vědci zkoumali staroegyptskou metalurgii. Doteraz sa predpokladalo, že všetka meď bola počas Novej ríše recyklovaná, táto štúdia identifikuje Tell el-Retábí ako jednu z lokalít, kde sa novovyťažená meď dostávala do Nílskeho údolia…

    Rostliny snášejí zásahy do chromozomů lépe, než se čekalo. Telomery zůstaly stabilní i poté, co byly přemístěny do nového chromatinového prostředí, na jiný chromozom.

    Na entropii záleží! Výzkum českých vědců posouvá vývoj materiálů. Selhání ocelových turbín v jaderných elektrárnách je jedním z příkladů, kdy selhává soudržnost materiálu. Destrukce turbín v tomto případě nebyla následkem problémů vlastního provozu jaderné elektrárny…

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.