abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 23:55 | Humor

    Spouštět webový prohlížeč jenom kvůli nákupu kávy? Nestačí ssh? Stačí: ssh terminal.shop (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (13%)
     (31%)
     (38%)
     (19%)
    Celkem 16 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 19:48
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Jak udělat magnet z platiny

    13. 4. 2018 | Redakce | Různé | 1501×

    Po plášti neviditelnosti přichází i vodní plášť. Nanovlákna v kosmetice. Uhlíkové nanotrubičky generují elektrický proud. Dlouhé inkubační doby vs. statistické modely. Co tvrdí výrobci o umělé inteligenci ve smartphonech.

    Proud ze zkroucených nanotrubiček

    Známe několik způsobů, jak přeměňovat mechanickou energii na elektrickou, např. piezoelektrický jev (proud vzniká deformací krystalů) nebo elektromagnetickou indukci (proud generuje pohyb vodiče v magnetickém poli). Jako zdroj elektrické energie mohou fungovat i uhlíkové nanotrubičky. Vlastní impulz představuje jejich kroucení.

    Jak funguje umělá inteligence ve smartphonu?

    Umělá inteligence fotoaparátu v nedávno představeném vlajkovém modelu Huawei P20 Pro umožňuje podle výrobce rozpoznat více než 500 scénářů v 19 různých kategoriích, přičemž fotoaparát smartphonu na základě rozpoznání daného prostředí, situace či objektu automaticky přednastaví parametry pro fotografii. Díky umělé inteligenci se zlepšuje také kvalita hlasového hovoru, protože dokáže rozlišovat mezi konverzací, hudbou nebo zvukem v pozadí. Tato inovace nahrazuje doposud používané jednoduché algoritmy, jejichž úlohou bylo jen potlačení či odstranění okolního šumu.

    Vodní plášť ruší turbulence a skryje loď

    Ionty, které jsou přítomné v oceánské vodě, mohou být urychlovány elektromagnetickými vlnami tak, že loď plující oceánem nevytváří žádné turbulence (proudění). Vodní plášť skryje loď před piráty, zajistí nízkou spotřebu paliva a zamezí vytváření vln.

    Magnetický povrch platiny

    V paramagnetické iontové kapalině vědci zapnuli elektrické pole, které vytvoří z platiny magnet. Feromagnetické vlastnosti ovšem získá pouze povrch materiálu… Až dosud podobné magnety byly izolátory a fungovaly jen za nízkých teplot. Zde se nabízí využití ve spintronice (např. v polovodiči přepínání vodivosti i magnetických vlastností současně).

    Krátce

    Brněnský FabLab: 3D tisk ve všech podobách. Technicky nejnáročnějšími prototypy, které ve studentské laboratoři 3D tisku vznikly, byly 3D tiskárny, které studenti sami navrhli, sestrojili a také otestovali.

    Evropský jaderný výzkum se spojuje. Evropská energetika prochází od počátku tohoto tisíciletí dramatickými strukturálními i technologickými změnami.

    Nanovlákna místo krémů. Nanovlákna na bázi kyseliny hyaluronové přinášejí revoluci v kosmetice.

    Speciální varianta parkinsonismu z jižní Moravy. Vědci z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci identifikovali dosud neznámou genovou mutaci zodpovědnou za vznik zcela nového typu parkinsonismu.

    Ariel: Nový lovec exoplanet. Dalekohled Ariel (Atmospheric Remote-Sensing Infrared Exoplanet Large-survey) se zaměří na výzkum atmosfér exoplanet.

    Za dlouhou inkubační dobou prý stojí náhoda. Většina lidí onemocní rychle, ale několika málo z nich to trvá mnohem déle; rozdělení není normální/symetrické, má „dlouhý ocas“. Proč?

    Na rakovinu přes metabolismus glutaminu. Americký investor podpořil vývoj nového léčiva z AV ČR. Do boje s rakovinou vložil 800 mil Kč.

    Proč vozová hradba nepřežila husity? Když se před Žižkou třásla polovina Evropy, proč po bitvě u Lipan na tento způsob vedení boje nikdo nenavázal?

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.